В 2019 всесвітня асоціація металургів, World Steel Association, опублікувала новий рейтинг найбільших металургійних компаній світу на основі їх діяльності в 2018 р Топ-5 очолила корпорація ArcelorMittal з показником в більш ніж 96 млн т сталі, за нею йдуть China Baowu Group (Китай) , Nippon Steel (Японія), HBIS Group (знову Китай) і POSCO (Південна Корея).
Цікаво, що частина цих назв не дуже знайома навіть ринковим аналітикам, не кажучи вже про роздрібних споживачів. Мова про китайських виробників – при розгляді того, що відбувається на світових металоринках, нерідко говорять не про окремі підприємства КНР, а про країну в цілому. До того ж у споживачів до цього дня бувають претензії до якості металу з Піднебесної, хоча тамтешні металурги роблять зусилля по стабілізації якості свого продукту.
А ось ArcelorMittal або POSCO непогано відомі навіть покупцям-«фізособам». Причина – в тому, що це провідні гравці ринку з багаторічною позитивною репутацією, зрівнятися з якими в популярності можуть хіба що такі «класики» західної металургії, як ThyssenKrupp (Німеччина).
Міжнародний стандарт
Міжнародна металургійна група компаній Metinvest є одним з провідних виробників в світовій металургійній галузі. У структурі групи – металургійні та видобувні підприємства в Європі, США і Україні, а також мережі продажів по всьому світу. Підприємства Metinvest щорічно виробляють понад 11 млн. тон металопрокату, близько 11 млн. тон сталі, більше 40 млн. тонн залізорудної сировини і понад 5 млн. тон коксу, поставляючи продукцію для сталеплавильних компаній країн Європи і України, де знаходяться основні виробничі потужності групи. Керуюча компанія групи – ТОВ “Метінвест Холдинг” – була заснована в 2006 році. Українські металургійні підприємства Metinvest випускають широкий спектр металопродукції практично для будь-якої металоспоживаючі галузі – можна купити листовий метал, а також сортовий, трубний і фасонний прокат.
Євро-індійський альянс
Холдинг ArcelorMittal, сьогодні лідирує на глобальному ринку металопродукції, створений в 2006-му через злиття європейської компанії Arcelor (зареєстрованої в міні-державі Люксембург) і індійської Mittal Steel, власником якої є бізнесмен Лакшмі Міттал (Індія). Індійський виробник почав активні закордонні поглинання ще в ранніх 1990-х, а в 2005-му «дістався» до приватизації українського металургійного комбінату «Криворіжсталь», який придбав за 24,2 млрд. грн., або $ 4,8 млрд. за тодішнім курсом.
В Україні корпорація спеціалізується на довгомірному прокаті (арматура, катанка), в цілому ж заводи групи випускають весь основний спектр прокату – можна купити листовий метал, і довгомір, і різну фасонну продукцію. Якщо говорити про якість металу, то ArcelorMittal ініціював і запустив на ринку стандарт під назвою ResponsibleSteel ™ (англ. «Відповідальна сталь»), який є об’єднаним стандартом якості для ряду ринкових операторів.
Він включає 12 принципів, серед яких – загальна для більш ніж 40 учасників система управління бізнесом, соціальними та екологічними взаємодіями, стандарт «Шум, викиди, стоки і відходи» (назва говорить сама за себе) і ін.
Корейсьий «тигр»
У свою чергу, POSCO – перше в Південній Кореї повноцінне металургійне виробництво, створене спеціально для ослаблення залежності від металлоімпорта. Будівництво першої черги комбінату в м Пхохан завершилося в 1972 р, а 4-а черга пущена в лад в 1981-му. Поряд з цим, південнокорейці володіють виробництвами в Китаї, В’єтнамі, Індонезії.
Компанія спеціалізується на плоскому прокаті (гарячо-і холоднокатаний рулон, автомобільний лист, електротехнічні сталі і прокат), а ще однією «фішкою» є нержавіючі сталі та вироби з них (лист, труби та ін.), які добре відомі на світових ринках.
POSCO позиціонує себе як «надійний активатор міст майбутнього» і «творець футуристичних концептів еко-дружніх авто» (включаючи популярні нині електромобілі), а її система контролю якості продукції об’єднує весь ланцюжок від перевірки сировини до отримання готового прокату. Втім, такі інтегровані системи підтримки якості сьогодні характерні для всіх провідних виробників.
Німецька класика
З іншого боку, німецька ThyssenKrupp не відноситься до лідерів глобальної металургії за обсягами – але багато десятиліть відома якістю свого продукту. Так, концерн Krupp був заснований ще в 19 столітті, на хвилі промислової революції в Німеччині, і згодом став найбільшим виробничим холдингом країни, включивши і видобуток вугілля, і виготовлення транспорту (від автомашин до кораблів).
Не дивно, що в роки Другої Світової група виявилася ключовим виробником озброєнь для армій Гітлера. В результаті країни-переможниці «засудили» концерн Krupp до повної ліквідації, а глава компанії був засуджений до 12 років в’язниці з конфіскацією майна. Але потім західні союзники і влади Західної Німеччини прийшли до рішення зберегти такий важливий промисловий комплекс, і вже в 1950-х роках він став основою важкої індустрії ФРН. Німецька педантичність в питаннях якості продукції стала важливою конкурентною перевагою Krupp і згодом (з 1999 р) з’єднаної ThyssenKrupp.
Холдинг має досвід у випуску спеціалізованих виробів – як нержавіючого прокату, металоконструкцій, підшипників, так і складного обладнання (наприклад, ліфти, ескалатори, і аж до космічної техніки). Металеві матеріали з підвищеними експлуатаційними властивостями, з «авторських» сплавів з комбінаціями кольорових металів, з особливими додатковими покриттями – за такими речами знають на ринку цю компанію.
Висновок
У світі є й інші постачальники якісного металу і виробів з нього. Зростання споживчих вимог змушує виробників постійно працювати над якістю своєї продукції, щоб зберегти позиції в умовах гострої конкурентної боротьби.