Технологічні та інноваційні нововведення широко реалізуються не тільки європейськими банками, а й банками України. За останні роки широкого поширення набули технології Інтернет-банкінгу, розвивається мобільний банкінг. Ця технологія здійснює віддалений доступ до банківських послуг за допомогою веб-браузера, яка є найбільш перспективною, зручною і прогресивною.
Що таке домашній банкінг?
Домашній банкінг або онлайн банкінг – це практика проведення банківських операцій на дому, а не в відділеннях. Під домашнім банкінгом зазвичай розуміють банківські операції по телефону або через Інтернет (наприклад, онлайн-банкінг). Перші експерименти з інтернет-банкінгом почалися на початку 1980-х років, але вони не стали популярними до середини 1990-х років, коли домашній доступ в інтернет був широко поширений. Сьогодні існує безліч інтернет-банків, які мають мало фізичних філій, якщо такі є. Відсутність зручного розташування дозволяє багатьом онлайн-банкам пропонувати вигідні процентні ставки, нижчі збори за обслуговування і безліч інших стимулів для тих, хто бажає здійснювати банківські операції в Інтернеті. Онлайн-банкінг, як правило, доступний як для фізичних осіб, так і для малого бізнесу.
Поряд з інтернет банкінгом, розвивається і мобільний банкінг. Мобільний банкінг дуже зручний в сучасну цифрову епоху, і багато банків пропонують вражаючі додатки. Можливість депонувати чек, оплатити товар, перевести гроші одному або миттєво знайти банкомат – ось причини, за якими люди вибирають мобільний банкінг.
Інтернет-банкінг в Україні
Стрімкий розвиток Інтернет-банкінгу в Україні провокує зростання інтернет-користувачів. Проведений моніторинг розвитку Інтернет-банкінгу в Україні дозволив виділити банки лідери і визначити значну диференціацію в розвитку систем дистанційного банківського обслуговування роздрібних клієнтів. Варто відзначити, що найбільший функціонал (більше 40 опцій – від переказів і відкриття депозитів до ведення домашньої бухгалтерії і придбання квитків) в ПриватБанку. 37 опцій є в системі Інтернет-банкінгу Першого Українського Міжнародного Банку, 35 – в Альфа-Банку. Однією з найпопулярніших послуг в якій проявляють інтерес користувачі інтернет-банкінгу є можливість дистанційно сплачувати за комунальні послуги.
Перелік банків України та їх інноваційних нововведень:
1.ПриватБанк
Звичайно ж, лідером в цій сфері є система онлайн-банкінгу «Приват 24». У 2016 році рейтинг Форбс дав Приватбанку перше місце в номінації «Інноваційні компанії України», в 2018 банк отримав нагороду – «Кращий інтернет-банкінг» від FinAwards 2018. За інформацією GooglePlay українці встановили на свої Android-смартфони додаток Privat 24 більше 5 млн. разів. Якщо врахувати, що кількість смартфонів в мережах українських операторів становить близько 10 млн, то можна зробити висновок, що Privat 24 використовує кожен другий власник AOS-пристроїв, а це абсолютний результат для платіжних додатків на Android серед користувачів України і Східної Європи.
Інтернет-банкінг Приват24 надає свої послуги користувачам будь-якого банку по всьому світу. Інструмент онлайн-банкінгу дозволяє користувачам переказувати гроші з будь-якої банківської карти на іншу, а також оплачувати рахунки за стільниковий телефон і комунальні послуги. Покупки в онлайн магазинах можна здійснювати з використанням переказів з картки на картку використовуючи онлайн-платформи різних банків або з використанням платіжних систем. Новий Privat24 порівнюють з інтернет-магазином: кожен додає необхідні послуги в «кошик» сайту, а потім оплачує, надаючи дані своєї банківською картки. Всі сервіси працюють без необхідності перевірки телефону або паролів. Все, що потрібно – це інтернет і банківська карта. Валюта транзакції залежить від валюти банківської карти користувача.
Кожен день більше тисячі клієнтів здійснюють банківські операції через POS-термінали: замовляють таксі, оплачують товари і послуги, керують кредитами і депозитами, замовляють доставку піци або води, поповнюють мобільні телефони. Це інтерактивний сервіс, зручний діалог між банком і клієнтами через розумний месенджер, що дозволяє отримати практично будь-які послуги і консультації ПриватБанку. Окремо слід виділити те, що ПриватБанк пропонує сьогодні своїм клієнтам не один «Приват 24», а 19 мобільних додатків, пристосувавши їх до певного типу користувачів і розподіл.
В депозитній сфері флагманом інноваційності виступає «ПриватБанк», який пропонує такий депозитний продукт, як можливість на власний смартфон встановити мобільний додаток «Мої вклади» з QR-коду з офіційного сайту «ПриватБанку» або завантажити на GooglePlay, AppStore здійснювати всі операції по вкладах, для проведення яких раніше доводилося звертатися до банківської установи. Тепер проводити депозитні операції можна в будь-який час за допомогою свого смартфона або планшета.
Також послуга «Скарбничка» від «ПриватБанку», що надає можливість клієнтам просто і непомітно накопичувати гроші за рахунок відрахування певних відсотків або заздалегідь зазначеної суми при надходженні коштів на рахунок або здійснені витрати, причому на накопичувану постійну суму щомісяця нараховуються відсотки.
2.Перший Український Міжнародний Банк (ПУМБ)
З 2010 року банк пропонує послуги онлайн-банкінгу, а з 2011 – мобільний додаток iPUMB. У травні 2018 банк запустив інтернет-банкінг в Viber ПУМБ. Було розширено функціонал банкінгу в месенджерах, клієнту надали можливість отримувати інформацію про свої дебетові рахунки.
Інтернет-банкінг дає можливість своїм вкладникам скористатися депозитними конструктором, за допомогою якого можна самостійно вибирати суму вкладу, термін, спосіб виплати відсотків, можливість зняття і поповнення коштів. Однак банківська установа в свою чергу сама визначає і пропонує відсоткову ставку, виходячи з обраного набору параметрів.
3.Альфабанк
Alpha Mobile Banking – це послуга онлайн-банкінгу для смартфона або планшета. Дає вам прямий доступ до ваших банківських операцій і транзакцій онлайн. Послуги пропонуються в сучасному, функціональному і привабливому робочому середовищі. Завдяки системі ви можете: переглядати ваші залишки і рухи ваших рахунків і карт, перераховувати кошти між своїми рахунками і сторонніми рахунками в Альфа-Банку, погашення кредиту без комісії в будь-який час, оплачувати рахунки за комунальні послуги, оплачувати страхові внески та інше.
4.Monobank
Фактично, Monobank – це онлайн платформа, яка прив’язана до Universal банку. Monobank пропонує кешбек. Залежно від виду товарів і послуг, за які клієнт Monobank буде платити карткою, йому повернеться на рахунок від 2 до 20% товару чи послуги. Незважаючи на те, що кешбек вже давно не викликає подиву в західних країнах, для України ця опція є досить інноваційною.
Примітно, що Monobank отримав нагороду «Необанк року» від FinAwards 2018. За короткий термін банк створив успішний мобільний пристрій зі зручним інтерфейсом для своїх клієнтів.
5.Укрсоцбанк
UniCredit Online став призером в номінації «кращий інтернет-банкінг» в 2016 році. Банкінг дає можливість переглядати виписки по рахунках, оформляти депозити, проводити обмін валюти і переклад коштів, робити будь-які види платежів і поповнювати мобільний телефон.
6.Ощадбанк
FinAwards 2018 визначив Ощадбанк як «самий технологічний банк», серед 8 банків конкурентів. WEBбанкінг «Ощад24/7» дає можливість: оформляти депозити, здійснювати переказ коштів, погашати кредити, додаткових платіжних карт і інше.
7.КредітАгрікольБанк
Банк особливу увагу приділяє діджитал технологіям. Своїм клієнтам банк пропонує інтернет і мобільний банкінг, безконтактні платежі, операції в мережі інтернет. Інтернет-банкінг дозволяє робити всі види платежів, виписки, баланси, всі види заявок. Примітно, що зони інтернет-банкінгу КредіАгрікольБанка обладнані планшетами і сучасним touch screen монітором для вільного доступу до інтернет-банкінгу Креді Агріколь Банку.
PS.
Першим банком, що досяг успіху в інтернет-банкінгу був Bank of America. До 2001 року він став першим, серед всіх банків, що надають послугу Е-банкінгу, чия база користувачів цією послугою перевищила 2 млн клієнтів. В даний час в країнах західної Європи і Америки послугами Е-банкінгу користуються більше 50% всього дорослого населення, а серед повнолітніх користувачів інтернету ця цифра досягає 90% (wikipedia.org).