У далекому 1982 році британський винахідник Білл Моггрідж на замовлення Національного управління з аеронавтики і дослідженнюя космічного простору (NASA) створив перший ноутбук, який використовувався в космічній транспортній системі. Чи міг тоді 39-річний учений вважати, що його дітище через деякий час стане невід’ємною частиною життя світового населення?
Станом на січень 2021 року в світі налічується 4,66 млрд користувачів – 59,5% світового населення. При цьому кількість власників ноутбуків істотно зросла за останні два роки. Так, ще з 2015 по 2019 лише 47% сімей мали ноутбуки. Виникає питання, з чим пов’язаний різкий попит на девайси? Відповідь проста: пандемія і проведена самоізоляція вплинули на те, що більшість студентів і співробітників фірм змушені були перейти на віддалену роботу. А судячи з того, що поки пандемії не видно ні кінця ні краю, можна зробити висновок, що найближчим часом попит так і буде рости в геометричній прогресії.
Під час пандемії один з найбільш поширених питань в Google – як вибрати ноутбук? І, як показує практика, це питання не таке легке, як здається на перший погляд. Адже, якщо подивитися на кількість представлених на ринку портативних комп’ютерів, від числа моделей закрутиться голова. Причому ціна варіюється від $300 до $10000 і вище, і це в деяких випадках навіть у одного виробника, при тому, що зовні ноутбуки виглядають плюс-мінус однаково. А довгий список характеристик в описі багатьом покупцям ні про що не скаже. У статті давайте розберемо критерії вибору ноутбука.
Отже, ви вирішили купити собі ноутбук, але не знаєте, який бренд вибрати і скільки витратити на гаджет, щоб не переплатити і отримати комп’ютер, який би вас повністю влаштовував і не зависав в самий не підходящий момент.
Головне, що ви повинні зробити, – поставити самому собі питання, для яких цілей буде використовуватися комп’ютер. Якщо для роботи в Інтернеті або з документами – це один варіант. Якщо працюєте з важкими графічними редакторами – інший. Любите грати в новенькі ігри – третій.
Процесор
Перше, на що перш за все потрібно звернути увагу при покупці ноутбука, – це процесор. Як нам всім відомо ще з уроків інформатики, процесор – це мозок комп’ютера, саме він обробляє всю інформацію і управляє роботою ПК. Швидкість і продуктивність комп’ютера залежить від його тактової частоти, а саме кількості циклів, які виконуються процесором за одну секунду (одиниця виміру – гігагерц).
Але тут важливо розуміти, що не завжди все залежить від тактової частоти, нове покоління процесорів з меншою частотою може виявитися продуктивною за рахунок просунутої архітектури процесора, більшої кількості ядер і кешу пам’яті. На ринку представлені два основних виробника процесорів – це Intel і AMD. Intel (Integrated Electronics, «інтегральна електроніка») – компанія з США, найбільший в світі виробник мікропроцесорів (до речі, саме Intel є родоначальником процесорів для персональних комп’ютерів). АMD (Advanced Micro Devices, «передові мікропристрої») компанія також базується в США і є основним конкурентом Intel на ринку процесорів і інтегрованої електроніки. AMD розробили свою технологію виробництва, що дозволило істотно знизити ціни на процесори.
Для початку варто вибрати рівень процесора. Для Intel це бюджетний Celeron, середній Pentium і потужний Core. Найвища продуктивність у Intel останнього покоління: Core i9, i7, i5, i3.
Процесори AMD діляться на АMD A, AMD E, AMD Athlon і AMD Ryzen. АMD A, E, Athlon є бюджетними варіантами, в той час як Ryzen – більш просунутим. Як уже згадувалося, важливою перевагою цих процесорів є їх ціна – на порядок нижче, ніж Intel. Вибравши АМD, на зекономлені гроші ви зможете взяти більш об’ємний накопичувач або більш якісний дисплей.
Також всі процесори мають ядерність. Чим більше ядер, тим краще. На ринку представлені ноутбуки з 2, 4, 6, 8, 10, 12 ядрами. Часто доводиться чути, мовляв, для роботи в Інтернеті вистачить і двох ядер, але найчастіше це не так. Справа в тому, що весь софт постійно оновлюється і з кожним оновленням вимагає від споживача все більше ресурсів. Тому, якщо ваш двоядерний комп’ютер сьогодні ще спокійно справляється з поставленими завданнями, будьте готові, що завтра після поновлення того ж браузера швидкість вашого девайса сповільниться. Якщо ви хочете спокійно працювати і не переживати ще пару років, вибирайте процесор з чотирма ядрами і більше, залежно від фінансових можливостей. В майбутньому поміняти процесор в ноутбуку буде нереально.
Оперативна пам’ять (RAM)
Другим важливим критерієм при виборі ноутбука є обсяг оперативної пам’яті. RAM (Random Access Memory, або ж ОЗУ) – це нетривалий енергозалежний тип пам’яті, де тимчасово зберігаються файли, які потрібно прийняти центральному процесора для вирішення поточних завдань. Що дає правильно підібраний обсяг оперативної пам’яті? Ви відкриваєте більше вкладок на ноутбуці, додатки, які споживають чимало ресурсів, працюють одночасно і стабільно, програми не гальмують.
Зараз ноутбуки випускаються з об’ємом від 2 до 32 Гб і вище. Чим більше пам’яті, тим краще. Навіть якщо вибирати ноутбук для роботи в Інтернеті і навчання, цей критерій повинен становити не менше 6 Гб, в наш час це межа, нижче якого комп’ютеру буде вже важкувато справлятися навіть з переглядом сайтів.
При виборі ноутбука, якщо ви раптом вирішите заощадити на ОЗУ, зверніть увагу на кількість слотів для «оперативки»: беріть ту модель, де є додатковий слот. В такому випадку ви завжди зможете додати в свій ноутбук додаткову планку RAM.
Вид і обсяг накопичувача
Третій важливий параметр – це накопичувач і його обсяг. Ноутбуки діляться на два види: з HDD (вінчестер) і SSD. Ноутбук з HDD складається з жорсткого диска, куди записується інформація, і головки, яка записує і зчитує ці дані. Диск постійно знаходиться в русі, що створює шум і підвищує температуру системи вашого девайса. SSD за своєю конструкцією нагадує флешку. Більш швидкий, ніж HDD, що не створює ніякого шуму.
Одна з найпоширеніших поломок в ноутбуках – вихід з ладу жорсткого диска, так як всі пристрої з рухомими елементами ламаються першими. З появою SSD ця проблема пішла назавжди.
Єдиним плюсом вінчестера є його ціна, але, по-моєму, це не те, на чому треба економити. Також слід розібратися, який обсяг накопичувача потрібен саме вам. Якщо для зберігання текстових файлів і коректної роботи системи, вистачить і 128 Гб. Цього буде більше, ніж достатньо. Ну а якщо ви любите пограти, то мінімум 500 Гб.
Відеокарта
Четвертий параметр – це відеокарта. Це мікросхема, яка перетворює графічний образ з пам’яті комп’ютера в ту картинку, яку ми бачимо на екрані.
Щодо відеокарт ноутбуки можна поділити на три типи:
- інтегровані,
- дискретні,
- гібридні.
Якщо ноутбук потрібен для роботи тільки з текстовими редакторами і Інтернетом, інтегрована карта – саме те, що вам потрібно.
Дискретна карта споживає більше ресурсів, з нею ваш ноутбук буде розряджатися швидше, але зате відкриває перед користувачем безліч можливостей. Це всілякі медіа- та фоторедактори, ігри.
Гібридний тип передбачає, що в комп’ютері знаходяться дві відеокарти – інтегрована і дискретна. Коли користувач працює з легкими програмами або сидить в мережі, працює інтегрована карта. Якщо відкриває відеоредактор або гру, запускається дискретна. Це найоптимальніший варіант, якщо в ноутбуці встановлена малопотужна батарея.
Вибираючи дискретну відеокарту, варто враховувати обсяг пам’яті адаптера. Для нормальної роботи обсяг пам’яті відеоадаптера повинен становити не менше 2 Гб.
Дисплей
П’ятим і також дуже важливим параметром є діагональ екрану і тип матриці дисплея ноутбука. І це, без сумніву, найбільш значимий параметр. Адже від цього залежить не тільки якість картинки дисплея, передача кольору і кількість пікселів. Правильно підібраний екран впливає на здоров’я ваших очей.
Існує два типи екрана в ноутбуці – глянсовий і матовий. Перший відрізняється високою контрастністю і гарною передачею кольору. Але має один істотний мінус – сильно відблискує, а це значить, що буде створюватися великий тиск на очі, тому довго за таким екраном не попрацюєш, особливо в сонячний день. Як варіант, можна купити ноутбук з покриттям антивідблиску. Це спеціальне покриття здатне розсіювати пряме сонячне проміння або промінь штучного світла.
Матовий екран менш яскравий, але зате від нього менше втомлюються очі. Такий дисплей підійде, якщо ви працюєте з текстовими файлами або займаєтеся набором, версткою, в тих випадках, коли робота монотонна і вимагає багато часу.
З діагоналлю все простіше. На ринку представлені ноутбуки з екраном від 9 до 20 дюймів. Найпоширенішими є дисплеї розміром 15,6 дюймів і 17 дюймів. Необхідно також враховувати, що від розміру екрана залежить енергоспоживання, а також вага і габарити вашого гаджета.
При виборі ноутбука також не забувайте звертати увагу на тип матриці. Найпоширенішими є IPS-матриці, і ті, що вже відмирають, але ще часто зустрічаються в дешевих ноутбуках екрани з TN + film матрицями. Тут краще переплатити за IPS і насолоджуватися більш чітким і якісним зображенням.
Акумулятор
Шостим параметром є ємність акумулятора ноутбука. На ринку представлені моделі ємністю від 31 до 97 Вт*г. Велика ємність рідко зустрічається, так як авіакомпанії забороняють брати в літак елементи живлення ємністю більше, ніж 100 Вт*г. Тому виробникам і не вигідно встановлювати більш потужні акумулятори в свої ноутбуки.
Аналізуючи цей параметр, ви повинні розуміти, де буде використовуватися ноутбук. Якщо в квартирі, офісі, тих місцях, де розетка завжди під рукою, то немає сенсу переплачувати за елемент живлення з високою ємністю. А якщо ви любите подорожувати, або у вас постійні перебої з електрикою, тут вже сам Бог велів інвестувати в більш потужний акумулятор. Та й не варто забувати, що чим потужніший ваш комп’ютер, тим, відповідно, більш ємним повинен бути акумулятор.
Що ще потрібно враховувати
Є ще кілька параметрів, хоч і не таких важливих, але про які потрібно пам’ятати при купівлі даного гаджета. Перш ніж купити девайс, зверніть увагу на інтерфейси і слоти ноутбука. Скільки USB-роз’ємів є на борту, чи присутній HDMA-порт, слот для microSD. Чи є роз’єм для Інтернет-кабелю LAN, зараз їх вже майже не встановлюють, і якщо у вас немає роутера, а просто проведено кабель в квартиру, доведеться докуповувати перехідник і налаштовувати мережеву карту. Також звертайте увагу, яка версія Bluetooth і Wi-Fi інтерфейсів встановлені на комп’ютері. Орієнтуйтеся завжди на свіжіші версії.
Всі ноутбуки на ринку продаються з трьома видами операційної системи – Windows, Mac, Linux. Найпоширеніший варіант – Windows, для офісів і технічних цілей використовується Linux, а Mac встановлюється на продукцію Apple. Кожен з трьох варіантів потребує захисту від вірусів, хакингу, витоку даних, доведення системи до відмови (DDoS-атак). Тому, купуючи ноутбук, не забувайте про встановлення файерволів, антивірусу, безпечного з’єднання впн, а також налаштування проксі і DNS-серверів.
Існує стереотип, що якість ноутбука залежить від його бренду. Але якщо бути відвертим, це далеко не так. Винятком тільки можна вважати китайські підробки і no-name. А так всі фірми, що представлені на нашому ринку, приблизно одного рівня, окрім хіба що Apple, вони, здається, зовсім з іншої планети, особливо це стосується ціни. Взагалі, що б ви не взяли, будь то Lenovo, Acer, Asus, або HP, якщо вони матимуть однакові параметри, особливої різниці ви не помітите. Адже, по суті, виробники ноутбуків не виготовляють компоненти для них, а просто займаються складанням гаджетів з одних і тих же компонентів.
Купуючи ноутбук, постарайтеся не економити. Моя порада – беріть більш просунуті пристрої з запасом по потужності і обсягу пам’яті, як ОЗУ, так і ПЗУ. Адже такий девайс повинен служити вам не менше 5 років, а з урахуванням того, якими темпами розвиваються технології, ноутбук з мінімальними технічними характеристиками через 1,5-2 роки застаріє, адже це не персональний комп’ютер, який ви завжди можете апгрейдити, давши йому другу життя.