Проєкт War of Words, інструмент штучного інтелекту, який спеціалізується на обробці та аналізі відео і аудіо з російських пропагандистських джерел, представив результати аналізу за період з січня 2022 року по серпень 2024 року. В рамках моніторингу було створено індекс частоти згадування ядерної зброї — Empty Nuclear Threats Index, який дозволяє оцінити інтенсивність використання цієї теми у російському медіа-просторі.
Зміна динаміки ядерних наративів
Як видно на першій діаграмі, з січня 2022 року по серпень 2024 року інтенсивність обговорення ядерної тематики на російському телебаченні коливалася, із помітними піками восени 2022 року та на початку 2023 року. Найбільший сплеск був зафіксований у жовтні 2022 року, коли кількість згадувань досягла майже 2800 випадків за місяць. Ескалація риторики про можливе застосування ядерної зброї може бути пов’язана з реагуванням на міжнародні санкції та деокупацією значної частини захоплених територій у цей період.
Після сплеску у жовтні 2022 року спостерігається зменшення кількості згадувань, проте від початку 2024 року тема знову набирає обертів. Така динаміка вказує на те, що тема ядерної зброї постійно підтримується на порядку денному, особливо у критичні моменти загострення міжнародної напруги.
Упродовж серпня 2024 року моніторинг присутності теми ядерних погроз на російському ТБ зафіксував близько 800 висловлювань на цю тему в інформаційних та політичних програмах. — в середньому це майже по 26 разів на день. Ба більше, не було жодного дня, який обійшовся би без нагадування з екрану щодо цієї теми.
“Зброя”, “війна”, “удар”: навколо чого концентруються ядерні наративи роспропагади?
Аналіз контекстуальних згадувань ядерної тематики показує, що найбільш частими словами, які використовуються поряд із запитом “ядерн”, є такі терміни, як “зброя”, “війна”, “удар”, “держава”. Це свідчить про те, що російська пропаганда активно підживлює у своїх аудиторій страхи, пов’язані з можливістю застосування ядерної зброї, війною, потенційними ударами та загрозою для національної та міжнародної безпеки. Особливо часто згадується слово “зброя” в різних варіаціях. Також поруч із обговоренням ядерних небезпек часто зустрічаються терміни “катастрофа”, “паливо”, “бомба” . Це вказує на те, що російське телебачення використовує тему ядерної катастрофи для підтримки страху та відчуття нестабільності серед своєї аудиторії.
Регулярне згадування ядерних загроз на телебаченні має потужний психологічний вплив на глядачів, формуючи у них відчуття постійної небезпеки та невідворотності військових дій з використанням ядерної зброї. Пропагандисти використовують кілька наративів одночасно: з одного боку, загроза ядерного удару подається як жахлива подія для всього світу, з іншого — просувається ідея правомірності застосування росією ядерної зброї за певних умов. Така риторика поступово нормалізує тему ядерної війни в очах російських глядачів,
— коментує Володимир Бородянський, засновник сервісу дослідження російської пропаганди War of Words, колишній міністр культури, молоді та спорту України.
Аналіз демонструє, що тема ядерної зброї залишається однією з центральних у російському пропагандистському наративі. Вона використовується для підтримки страху та посилення напруги як всередині країни, так і на міжнародній арені.
War of Words продовжує стежити за еволюцією цієї риторики в межах Empty Nuclear Threats Index. Цей моніторинг є частиною зусиль для розкриття та спростування російських пропагандистських наративів, спрямованих на дестабілізацію міжнародного середовища та виправдання власної агресивної політики.