Грубо кажучи, домен — це адреса сайту в інтернеті, записана зрозумілими людині знаками, і тому легка для набору та запам’ятовування. У будь-якої сторінки в мережі є IP-адреса, що складається з цифр, розділених крапками. Цього абсолютно достатньо для комп’ютера. Людині запам’ятати таку комбінацію важко, тим паче важко завчити багато таких комбінацій. Тому було винайдено доменні імена, здебільшого асоціативні, зрозумілі людям.
Приклад доменного імені — www.yahoo.com, google.com. Воно складається з назви сайту і доменної зони, яка йде зазвичай після крапки. Якщо доменна зона другого чи третього рівня, кожен рівень відділяється крапкою, причому найвищий рівень іде останнім.
Докладніше про домени
Якщо приблизно розглядати, що таке домен у мережі інтернет, то це приблизно схоже на звичайну поштову адресу. Ви маєте вказати країну доставки, місто, вулицю, будинок і квартиру. Так само і всі приклади доменів складаються з унікального імені (будинок і квартира), а також доменної зони, яка може бути загальнонаціональною, локальною або тематичною. Це вказує на те, де саме шукати конкретний домен.
Більшість доменів складаються з двох рівнів, але бувають дво- і трирівневі. Наприклад, бібліотека в якомусь місті буде розміщуватися за адресою library.misto.ua. ua — домен верхнього рівня, географічна зона, що вказує на Україну. misto — домен другого рівня, теж географічний. Якщо бібліотека надає читачам можливість розміщувати у себе любительські сайти, то кулінарний блог kuhnya.library.misto.ua буде уже на домені третього рівня.
Таким чином, відповідь на питання, що таке домен — адреса в мережі інтернет, яка дозволяє браузеру швидко знайти сайт. Унікальне ім’я, яке йде на початку такої адреси, можна вигадати самостійно. Доменні зони обираються з наявних. Колись доменних зон було менше десятка — це відомі всім класичні .com, .org, .gov і так далі. Згодом з’явились географічні доменні зони, які вказують на країну, місто і так далі. З часом сайтів ставало все більше. При цьому за рідкісним винятком всі прагнуть реєструвати короткі доменні імена, які легко запам’ятовувати. Тож вільних імен ставало все менше. Зараз з’явились як кириличні, так і латинічні нові доменні зони. Вони можуть вказувати на рід занять, сфери бізнесу, освіти і навіть на кольори.
Реєстрація доменів
Щоб зареєструвати домен, треба звернутися до реєстратора або до хостинг-провайдера. Це — проста процедура. Достатньо, щоб бажане ім’я в доменній зоні було вільне. Далі треба виконати коротку інструкцію та оплатити домен.
Для швидкої перевірки вільних імен в різних зонах у провайдерів існують спеціальні пошуковики. Вони працюють так само, як звичайний пошуковик — треба ввести бажану адресу в поле, і ви отримаєте інформацію, чи можна купити цей домен, і які є схожі варіанти в інших доменних зонах.
Реєстрація домену — це оренда. Термін може бути різний — три місяці, рік, три роки. Після того, як термін спливе, оренду треба продовжувати. Якщо домен не оплачується, він виставляється на продаж. Іноді проекти перекуповують не нові, а такі вторинні домени, якщо назва дуже добре підходить роботі, і тема схожа. Розрахунок може бути на те, що такий домен уже має позиції в пошукових системах. Домени “з історією” можуть навіть дорожче коштувати. Але історія може бути як позитивною, так і негативною — наприклад, якщо старий сайт на цій адресі був під пошуковими санкціями, залишкові проблеми з просуванням чекають і на новий.
Більшість доменних зон дозволяють абсолютно вільну реєстрацію. Деякі, зокрема національні можуть передбачати певні обмеження. Наприклад, для того, щоб зареєструватися в зоні .ua, потрібно мати зареєстровану українську торгову марку.
Існує дуже небагато офіційно безкоштовних доменних зон — наприклад, українська pp.ua. Однак у реєстрації там є певні проблеми, оскільки безкоштовні можливості часто використовують спамери. Відтак безкоштовна доменна зона знижує довіру до сайту, який в ній зареєстрований.