«Краще без інтернету загалом. Шахраї та хами. Якість інету – рівень dial-up, ціни в той же час як на оренду чартерного літака. Техпідтримка — хами, які не відповідають!» – Реальний відгук про провайдера.
Отримати швидкий і стабільний інтернет — не забаганка, а вимога всесвіту. Це доведено переходом офісів та навчальних закладів на віддалену роботу. За 2020 рік кількість абонентів Інтернету в Україні зросла на 10%. Наразі вже підключаються навіть бабусі у селах, бо онуки не приїдуть, якщо немає інтернету. Можна сказати, що це вже передостання хвиля тих, хто хоче оцифруватись.
Існує інсайдерська інформація від співробітників трьох провайдерів про те, що вигідні та економічно доцільні (для самих провайдерів) підключення до кабельного інтернету в країні практично закінчилися. Йдеться про селища та села з кількістю потенційних абонентів від 1000. Тобто хто хотів — уже підключився, а до «ведмежих кутів», де недоцільно розтягувати оптику, увійшли бездротові провайдери та поставили мости та базові станції WI-FI.
Пара слів про Starlink
Про бездротовий інтернет обов’язково треба сказати, тим більше ентузіазму підливає невгамовний Ілон Маск, який вирішив обплутати павутинням весь світ і підключити користувачів до Starlink. Супутники цієї мережі запускають із 2019 року і понад 700 тис. осіб подали заявки до кол-центру. Приголомшливий результат, чи не так? Повне покриття, швидкість до 210 Мб на реальних тестах та до 10 ГБ у планах. У “Штатах” підключили 10 тис. пробних абонентів. Ці експерименти надихнули мільйони, але є кілька «АЛЕ». Starlink – це не вайфай для планети, як думає більшість, є маса обмежень і складнощів:
- Старлінк виглядає красиво на нічному небі, але «нам не світить» як мінімум до 2025 р.;
- Обладнання для 1 абонента буде коштувати приблизно 500 $ плюс підключення 100 $ (проти підключення за 1-1000 грн. у кабельних провайдерів);
- Для роботи інтернету Старлінк потрібно встановлювати термінал та антену, а отже потрібні майстри, монтажники та інфраструктура обслуговування.
Та й головні питання техніки — поломки та людський чинник. У Старлінка також може відвалитися кабель від роутера, користувачі також забувають іноді перемикати мобільний інтернет, прийшовши додому, на WI-FI, що викликає «гальма». Будь-яка залізниця, навіть рейки, рано чи пізно ламається, і психологічний комфорт залежить від того, де буде майстер і коли він приїде, зі Жмеринки чи Алабами?
Все це до того, що ідеального інтернету не буде, навіть якщо підключення та ремонт виконають роботи з рідкого металу. Часті проблеми — песик перегриз кабель, теща залила роутер чаєм, діти відрізали конектор і перепади електрики в мережі. Все це вирішують люди для людей. Найважливіший момент роботи провайдера полягає в тому, як часто відбуваються збої та як швидко їх усувають. Пропоную пам’ятати про це, знайомлячись із нашим рейтингом.
Ну і, звичайно, важливі такі фактори як:
- швидкість з’єднання та доступу;
- стабільність Інтернету;
- вартість підключення;
- абонплата.
У рейтингу посилатимемося на дослідження французької компанії nPerf, яка виробляє обладнання для тестування мережі. Але тут є важливий момент – вибірка nPerf не охоплює всіх провайдерів країни, а лише тих, хто користувався продуктами фірми.
Тому до нашого рейтингу увійде кілька компаній, про які не знають французи, і ми виключаємо Укртелеком доти, доки не модернізується зі своїми 23 mb/s.
ТОП-5 рейтинг провайдерів України
1. Lanet
Lanet – популярний київський провайдер, відомий тим, що постачає трафік у великі новозбудовані ЖК. Окрім столиці працює у Білій Церкві та Кам’янці-Подільському. Інновації вимагають сучасного обладнання та швидкостей, тому для Ланета 1000 Мбіт є нормою і коштує близько 300 гривень на місяць. Додатковий плюс – безкоштовні підключення до інтернету. Все це забезпечує популярність провайдера. Є обов’язковий набір додаткових послуг: ip телебачення, техпідтримка, встановлення інтернет-розеток, роутери, налаштування обладнання. За співвідношенням вартості та заявлених швидкостей Ланет – у лідерах по країні. На щастя (чи на жаль) нам не доводилося викликати майстрів цього провайдера на ремонт, тому важко сказати як у них із сервісом. За відгуками з мережі начебто все непогано, цю думку підтверджують фахівці nPerf, тому Ланет номер один в нашому ТОПі.
2. Тріолан
Тріолан – харківський провайдер, який хоче захопити світ. Саме ця компанія стала першою в Україні, хто запропонував користувачам доступ на швидкості 1 ГБ за цілком осудними цінами. Зараз достеменно невідомо скільки тисяч абонентів цього провайдера, але швидше за все — не менше півмільйона людей.
У Харкові у Тріолана репутація надійного провайдера, який здатний направити майстра на ремонт навіть пізно ввечері, після 21 години. Для багатьох це зручно, тому що далеко не всі можуть бути вдома серед дня. Мережі Тріолан нові, побудовані за сучасними технологіями, тому інтернет працює досить швидко і рідко ломається.
За цінами та тарифами ситуація подібна до Ланет: на оптоволоконних лініях — 300 гривень на місяць коштує 1ГБ, 180 грн — до 100МБ. На кручений парі в багатоквартирних будинках – 150 і 300.
За набором послуг є все, що потрібно: постійні IP, телебачення, під’їзні та будинкові системи спостереження, монтаж кабелів та налаштування обладнання.
3. Київстар
Київстар – мобільний оператор, який прийшов у домашній інтернет років 8 тому. Відмінною знахідкою маркетологів компанії стала можливість пов’язати в досить економному тарифі інтернет, мобільний зв’язок та телебачення. Тобто ви платите 200 гривень на місяць та отримуєте домашній інтернет на швидкості до 100 МБ, а також зв’язок – 200 хв на інших операторів, 25 ГБ мобільного трафіку та плюс 200 СМС – для любителів екзотики. При цьому просто домашній інтернет коштує 125 грн. на місяць, при безкоштовному підключенні.
Як бачите, разом Київстар створив цілком привабливий і конкурентний пакет. Підключитися можна в різних містах країни, за якістю обслуговування та ремонтами — є різні відгуки, мабуть все залежить від конкретного району.
4. Datagroup + Volia
Нещодавно відбулося злиття: Датагруп купила акції Волі, в результаті в Україні з’явився суперпровайдер із аудиторією близько 4 млн. підключень. Це дуже багато в масштабах країни та Європи (нагадаємо, що в Ілона Маска на початок року було 10 тис. абонентів).
Тарифи: 200 мегабітний можна замовити за 235 гривень на місяць, а 100 – 109 гривень. За цінами цілком цікаво, додатково потрібно відзначити IPTV і OTT від Волі. Це досить прогресивний та зростаючий сервіс.
Крім цього, у колаборації з Lifecell Воля пропонує пакети мобільного зв’язку, домашнього інтернету, мобільного та IPTV.
Покриття Волі – спальні райони Києва, плюс деякі інші міста країни. Щодо технічного стану, ремонтів та обслуговування важко сказати щось конкретне. Фірма знаходиться на стадії реорганізації – а це складно і клопітно. Але при успіху, якщо Датагруп утримає абонентів і зможе модернізувати інфраструктуру Волі, — це дуже перспективний проєкт.
5. Фрінет
Фрінет закриває п’ятірку наших провайдерів. Це великий гравець ринку інтернет-послуг, підключитися до якого можна у Києві та ще у десятці міст країни. За офіційними даними, у Фрінета 154 тис. абонентів. Провайдер пишається потужностями своїх магістралей та пропонує кожному абоненту оптику на швидкості 1 ГБ за 299 гривень. Крім цього, є домашні пакети: 50МБ за 99 грн, до 100 МБ за 149 грн на місяць. Підключення коштує від 1 до 150 гривень, що цілком конкурентно для великих та малих населених пунктів.
Відмінна риса – тісна спайка провайдера з телебаченням. Можна замовити з’єднання MEGOGO, OLL.TV або Youtv. Окрім цього, провайдер продає антивірусне програмне забезпечення.
На цьому завершую огляд ТОПових провайдерів, сподіваюся, що він стане в нагоді при підключенні до інтернету.