Безпека завжди була одним із найважливіших понять людської діяльності. Можна сказати, на тому ж рівні, що й заробляння хліба насущного, адже отримане треба зберегти від злих людей. Та й самому якось уберегтися. Сьогодні завдяки технічному прогресу захисні можливості набагато вищі, ніж у колишні часи. Школи та фабрики, лікарні та магазини, приватні котеджі та спортивні зали обладнають сучасними системами відеоспостереження. Часто ціна установки сигналізації в будинку, а тим більше на промисловому об’єкті виявляється досить високою. Але якою б не була їх ефективність, лише технічного захисту недостатньо. Обов’язково потрібна ще й фізична охорона.
Законодавство
Закон України “Про охоронну діяльність”
В Україні роботу охоронних організацій регулює Закон «Про охоронну діяльність» №4616-VI від 23.03.2012 року (далі — Закон). У ньому сказано, що фірма, що надає охоронні послуги (суб’єкт), повинна мати ліцензію (ст. 5). Самі послуги оформлюються договором (ст. 8), у якому, зокрема, мають бути прописані умови відшкодування шкоди, яку завдано через неналежне виконання Суб’єктом своїх обов’язків.
З інших пунктів Закону слід зазначити ст. 16, яка регламентує застосування заходів фізичного впливу та спеціальних засобів. Це дозволено не відразу, а лише якщо інші заходи (попередження голосом та жестами) не дали належного ефекту (ст. 16.3). Виняток становлять лише випадки раптового чи збройного нападу (ст. 16.4). Охоронець може захищати себе та Об’єкт, а також затримувати правопорушника. Останнє, згідно із Законом, не вважається адміністративним затриманням, тому лиходія треба одразу передати Національній поліції (ст. 16.2). З іншого боку, персонал має право використовувати службових собак (ст. 17). Тримати їх без прив’язі можна лише на закритих майданчиках, де немає людей.
Постанови Кабінету Міністрів
Згідно з Постановами Кабміну України № 937 (11.11.2015 р.) та №975 (21.11.2018 р.) стратегічні та інші найважливіші об’єкти державної та інших форм власності повинні на договірній основі охоронятися органами Поліції охорони.
Що таке фізична охорона
Фізична охорона об’єктів є комплексним захистом за допомогою фізичної присутності спеціально підготовленої та оснащеної особи (осіб) у формі або в цивільному одязі безпосередньо на об’єкті, якщо це будівля (комплекс будівель) або територія або поряд з ним, якщо це людина (група людей). Тобто, кажучи простою мовою, це охорона однієї чи кількох персон, приватних будинків, промислових підприємств, навчальних та лікувальних закладів, торгових точок тощо. за допомогою працівників підприємств відповідного профілю. Коротше кажучи, це охорона, яку виконують люди, на відміну від технічної, за допомогою спеціальних пристроїв. Цей вид не виключає застосування обладнання для відеоспостереження, сигналізації та інших засобів захисту.
Нерідко вважають, що терміни «охорона» та «захист» є точними синонімами щодо значення слова і можна вживати одне замість іншого. У принципі великої помилки при цьому не буде. Але якщо підійти до питання скрупульозно, то різниця є. “Охорона” — це більш загальне поняття. Це діяльність, яка забезпечує нормальне функціонування об’єкта, у тому числі й людини, якщо вона є персональною. “Захист” — це дії, спрямовані на відображення конкретної та безпосередньої загрози. Захист входить до комплексу охоронних заходів.
Що є об’єктом охорони
Об’єкт охорони — те, що треба охороняти: людина, будинок, машина тощо. Існують різні види об’єктів:
- Персональні: фізична особа чи група осіб.
- Стаціонарні. Сюди відносяться будівлі та споруди.
- Мобільні. Це цінні вантажі у процесі їх транспортування та демонстрації.
- Інформаційні. До них належать конфіденційні дані.
Залежно від типу об’єкта розробляється комплекс охоронних заходів.
Види та завдання фізичної охорони
За належністю співробітників охорона може бути державною (Поліція охорони) або приватною (охоронні агенції та приватні підприємства — ПОП). По об’єктах: стаціонарний, мобільний, особистий та захист комерційної таємниці. За режимом роботи: нічна, денна, цілодобова та вахтова, а також для разових заходів. За способами роботи: стаціонарні точки з технічним обладнанням, пости моніторингу з операторами відеоспостереження, що супроводжують (на вантажоперевезеннях), патрулі (по периметру), кінологи з собаками, групи швидкого реагування.
За видами діяльності розрізняють:
- Особиста охорона. Дуже популярний вид, оскільки з кожним роком все більше людей турбується про безпеку свою або своїх близьких. Полягає в тому, що до Об’єкта приставляють одного або кількох охоронців.
- Охорона об’єктів. В даний час для ПОП — це найбільш затребуваний вид захисту як рухомого, так і нерухомого майна: підприємств, магазинів, складів, офісів, автомобілів тощо.
- Охорона заходів. У місцях скупчення людей цілком можливі протиправні дії. Крім безпосередньої шкоди, вони можуть призвести до паніки, після чого шкода, що завдається, зростає багаторазово.
- Охорона вантажів та інкасації. Сюди належить не лише захист цінних предметів у ході їхнього переміщення, а й при показі їх на виставці, аукціоні та інших заходах.
Це основні види фізичної охорони, які можна вважати і її завданнями. Іноді ще називають постову охорону, супровід та інші. Крім того, до окремої категорії виділяють альтернативних охоронців. Це вахтери, консьєржі, контролери та інші працівники з числа цивільних осіб, до обов’язків яких входять охоронні функції.
Переваги фізичної охорони
У порівнянні з технічною, фізична охорона має важливі переваги. Насамперед, вона забезпечує набагато вищий рівень безпеки життя людей, і навіть рухомого і нерухомого майна. Засоби відеоспостереження можуть фіксувати наявність злого наміру, сигналізація — підняти тривогу, відлякати, викликати допомогу. Але присікти здатна лише людина.
Оскільки охоронець постійно перебуває на об’єкті, то він адекватно оцінює ситуацію, швидко відреагує на загрозу і швидше за все запобігатиме їй. Якщо вона занадто серйозна, то викличе допомогу.
Наявність охоронця на посаді або поряд з Об’єктом свідчить про постійний контроль за обстановкою. У багатьох випадках для зловмисників, особливо непрофесіоналів, це є ефективним інструментом, що стримує.
Пропускні пункти, де здійснюється контроль території чи переміщення вантажів, без охоронців взагалі не здатні працювати якісно.
І насамкінець хотілося б вказати на психологічний фактор. У багатьох випадках присутність персонального охоронця діє на Об’єкт заспокійливо.
Які якості повинен мати охоронець
Здавалося б, питання щодо якостей охоронця дуже просте. Потрібно щоб був фізично міцний і у певних вікових рамках, щоб підготовлений рукопашник і стріляв непогано. А якщо з відео апаратурою і на комп’ютері може працювати взагалі відмінно. Проте серйозні агенції наведеним мінімальним переліком не обмежуються.
Хороший охоронець має бути не просто «у кондиціях», а пройти спеціальну підготовку, після чого регулярно підтверджувати свою кваліфікацію. Велике значення має досвід роботи, адже навички треба вміти застосовувати. Здоров’я має бути не тільки фізичним, а й психічним, щоб людина в будь-якій ситуації залишалася спокійною.
Велике значення мають комунікабельність та вміння працювати в команді, а також певні організаторські навички — хтозна, раптом доведеться проводити евакуацію. Звичайно ж, необхідно вміти поводитися зі зброєю та сучасними системами безпеки. І, нарешті, охоронець повинен мати презентабельний зовнішній вигляд, це «візитна картка» не тільки охоронної фірми, а й об’єкта, який знаходиться під захистом. Для охоронців іноді пред’являють вимоги навіть за віком та зовнішністю.