Майнінг — один зі способів отримання криптовалюти, що передбачає розв’язання математичних завдань за допомогою комп’ютерної техніки. При правильному обчисленні алгоритму майнер отримує винагороду у вигляді токена. Перші криптошукачі отримували біткоїни, використовуючи домашні ноутбуки та ПК. Однак зростаюча ціна біткоїна привернула увагу великої кількості ентузіастів, що зробило процес видобутку криптовалюти більш тривалим та складним.
Як розвивався комп’ютерний майнінг
Перші майнери використовували для розв’язання завдань звичайний процесор на домашніх комп’ютерах. Тоді обчислення алгоритмів займало мінімум часу, а нагородою був цілий біткоїн. Однак майнінг за допомогою CPU втратив актуальність ще до того, як курс битка поповз вгору.
З цього моменту основною деталлю для розв’язання завдань стала відеокарта. Коли люди зрозуміли, що за криптовалюту можна купувати реальні товари, майнерів побільшало. Найдосвідченіші програмісти переписали коди, що дозволило використовувати графічні плати для обчислення алгоритмів. Спочатку все працювало чудово, проте з кожним новим майнером процес ставав складнішим. Зазвичай відеокарти не вистачало, так почали з’являтися ферми, в яких використовувалася велика кількість обладнання для здобуття криптовалюти.
Звичайно, попит на залізо підвищив його вартість, а найбільші виробники відеокарт і комплектуючих деталей до них не встигали випускати товар. При цьому майнінг у фермах мав серйозні вади:
- застарілі графічні адаптери неможливо було використати;
- для облаштування пулів чи ферм потрібно було приміщення з великою площею;
- оскільки відеокарти сильно нагрівалися в приміщенні, треба було організувати вентиляційну систему з високою продуктивністю;
- процес здобування токена став досить тривалим, а винагороду доводилося ділити між усіма учасниками пула.
Окремою статтею видатків стала оплата електроенергії. При цьому розробники обмежили винагороду лише одним біткоїном. Виходить, що інтерес до битка дав змогу збільшити його вартість, але також знищив можливість майнінгу за допомогою відеокарт.
Майнінг із використання FPGA-модулів та ASIC
Кінець майнінгу за старою схемою поклав модуль FPGA. Цей невеликий чіп хоч і не міг похвалитися універсальністю відеокарти, але відзначався високою ефективністю в плані з’єднання блоків технології блокчейн. Окремим плюсом чіпів було набагато менше нагрівання. Щоправда, вартість модуля досить висока, тому його покупку дозволить собі не кожен майнер.
На допомогу прийшли китайці, котрі випустили апарати бренду ASIC. Це обладнання має досить середню потужність (до 100 Вт), при цьому її можливості розв’язання математичних завдань чи не вдвічі вищі, ніж у FPGA-модулів. Оновлені чіпи ASIC підтягнулися у потужності, але й ціна стала не такою привабливою. Хоча, чи була вона такою? У наші дні майнерам знадобиться вкласти щонайменше $12000, щоб бути конкурентним на ринку.
Через складність процесу та високу вартість обладнання майнінг не такий популярний, яким був близько 5 років тому. При цьому ведуться розмови щодо швидкого випуску нового обладнання, яке буде набагато дешевшим, а його можливості дозволять отримувати значний прибуток.