Про те, що військовослужбовці, особливо командири всіх рангів, повинні мати годинник, ніхто не сперечається. Цей обов’язковий для солдата інструмент дозволяє точно виконувати накази. А останні, як відомо, часто мають жорстку прив’язку за часом. Наскільки це важливо? Гарною відповіддю на це питання є австралійський фільм «Галліполі» (1981). Піхотний батальйон загинув у повному складі лише через те, що у командирів виявилося кілька хвилин розбіжності у показаннях наручного годинника. Так це «лише» Перша Світова війна, вона сталася понад сто років тому! Сьогодні, у вік електроніки, вимоги набагато серйозніші.
Щоб не сталося такої неприємності, кожен командир зобов’язаний носити на руці дуже точний військовий тактичний годинник.
Стиль «мілітарі»
Іноді хронометри для військових плутають із годинником у стилі «мілітарі». Перші характеризуються не тільки високою точністю ходу. Вони відповідають досить суворим вимогам щодо міцності, надійності, захисту від несприятливих факторів. А також мають численні додаткові опції як загальні (підсвічування, компас та ін.), так і згідно з родом військ або спеціальності власника (для льотчиків, радистів, підводників тощо).
Другі — це данина моді. Вони дуже популярні, і в цьому немає нічого дивного. Солдати завжди асоціювалися з мужністю, фізичною та духовною силою, самодостатністю та, особливо, з честю. Суворий і практичний годинник «мілітарі» уособлюють усі ці якості і тому вони незмінно серед лідерів більшості рейтингів. Подібні моделі відрізняє агресивна форма і великий циферблат, на якому легко читаються показання і немає зайвих деталей. Він, як правило, не несе надто великого функціонального навантаження. Головна відмінність полягає в тому, що мілітарі схожі на армійські тільки зовні. Так, вони мають якийсь ступінь міцності і водозахисту, але до характеристик військових годинників їм далеко, навіть до загальних, не кажучи вже про додаткові або спеціальні.
Годинник обох типів, як справжні тактичні, так і моделі в стилі мілітарі, пропонуються на багатьох сайтах. Наприклад, у каталозі інтернет магазину secunda.com.ua можна купити кварцові або механічні з підзаводом, звичайні або смарт, з WR до 300м і т.п.
Основні типи військового годинника
При всій різноманітності годинників, якими користуються військовослужбовці, можна виділити три види, які зустрічаються частіше за інші:
- Польові. Це поширені хронометри для піхоти та артилерії, вони запущені у масове виробництво. Найчастіше є порівняно недорогі моделі, невибагливі в експлуатації і прості в обслуговуванні. У більшості механічний завод. Майже завжди є компас, календар і індикатор запасу ходу, часто є підсвічування. Ремінець для зручності носіння тканинний або силіконовий. Основне призначення — узгодження точного часу маневрів та інших активних дій.
- Дайверські. Головна відмінність у тому, що корпус такого годинника водонепроникний і особливо міцний, здатний протистояти високому тиску. Мають глибиномір для визначення глибини занурення та, відповідно, швидкості спливання. Практично всі обладнані підсвічуванням. Призначені для спецпідрозділів «підводного» профілю та морської піхоти. Високо цінуються серед цивільних дайверів.
- Авіаційні хронометри (навігатори). Це дуже точний годинник. Вони мають хронограф для вимірювання коротких відрізків часу та тахіметр (не плутати з тахометром) для визначення швидкості часу. Циферблат великий, зазвичай із підсвічуванням. Підвищений захист від вібрації.
Нерідко в окрему групу виділяють годинник для спеціальних військ. Такі моделі зазвичай мають різні додаткові функції.
Як вибрати військовий тактичний годинник
Щоб вибрати армійський годинник, треба розібратися в їх технічних характеристиках. Від цього залежить призначення. Оскільки це товар для військових, то параметри мають бути на найвищому рівні, а функціональність відповідати майбутньому застосуванню.
Міцність
Це найважливіший показник, оскільки годинник цієї категорії просто «зобов’язаний» нормально працювати в екстремальних умовах: витримувати поштовхи та удари, високу та низьку температуру повітря, бризки та пари хімічних реагентів, потрапляння піску та бруду тощо. (Про вологу буде сказано нижче). Для таких цілей добре підходить литий корпус, наприклад полімерний. Скло має протистояти подряпинам, краще взяти з мінеральним чи сапфіровим.
Надійність
Під цим терміном мають на увазі що годинник не повинен зупинятися в самий невідповідний момент. Серед «звичайних» найкращими вважаються кварцові. Вони дуже точні та однієї батареї років на 20 вистачить. Не дарма в магазині secunda.com.ua та інших подібні моделі становлять більшість. Електронні теж непоганий варіант. Нерідко покупці обирають із поповненням енергії від сонячної батареї. У таких моделях повного заряду вистачає на кілька місяців, а можна зарядити від Сонця або від сильної лампи. Механічні в принципі також можна брати, але тільки з автопідзаводом. І пам’ятати, що захист від ударів та ЕМ-полів у них слабший. Так, вони статусні, але для екстриму це не найкращий варіант.
У смарт-годинника головні параметри — обсяг АКБ (що він більше, тим вища автономність) і тип ОС. Останню рекомендується брати відкриту, щоб можна було завантажити додаткові програми з Google Play або App Market.
Маса
За будь-якої функціональності армійський годинник не повинен бути важким, інакше з часом з’явиться дискомфорт. Гранична вага — 150 г.
Водонепроникність
Дуже багато сучасних годинників мають захист від вологи, адже останній — найлютіший ворог для їх механізмів. Іноді всі моделі ділять на «неводостійкі», «водостійкі» та «водозахисні». У цьому випадку друга група говорить про те, що корпус витримає прогулянку під дощем, миття рук або купання власника під душем, але не більше.
Стандартне маркування розшифровується таким чином. На водонепроникному годиннику написана абревіатура WR, це скорочення від “water resistant”, тобто захист від води. І, як правило, далі стоїть цифра з буквою «м». Це означає, що годинник випробовували у лабораторних умовах під певним тиском. Причому температурні перепади та динамічний вплив не враховували. Також може бути позначення тиску АТМ або BAR. Маються на увазі метри водяного стовпа чи бари. 1 бар ≈ 10 м вод. ст. Таким чином, якщо на годиннику написано WR 100м, то це зовсім не означає, що в них можна поринути на глибину 100 м або пропливти 100 метрів по річці. Реально цифри вказують на таке:
- WR 10м — якщо на корпус випадково потраплять краплі води або поту, годинник цього “не помітить”.
- WR 30м — можна без побоювання гуляти під дощем або помити руки під краном.
- WR 50м — якщо власник йде в душ (негарячий!), Знімати хронометр не обов’язково. Загалом це спірна категорія. Виробники стверджують, що з таким годинником на руці можна плавати. Проте майстри з ремонту категорично не рекомендують так чинити, бо удари рук по воді створюють підвищений тиск, і захист може не витримати. Те саме стосується гарячої води — корпус розширюється і невідомо чим це скінчиться.
- WR 100м — можна не лише плавати, а й займатися водними видами спорту. А також неглибоко пірнати з дихальною трубкою на глибину (метрів на десять, не більше).
- WR 200м — допускається купання до 2 годин та занурення до 50 метрів.
- WR 300м — це годинник для пірнання з аквалангом на значні глибини.
Якщо “WR” поставлено без цифри, це початковий рівень захисту, який відповідає тиску трохи більше 2 м. вод. ст. (WR 20м). Тобто дощ не страшний і руки можна мити, не знімаючи годинника.
Функціональність
Набір додаткових можливостей залежить від сфери використання. Хоча можна назвати певні функції, які потрібні практично всім військовим, а також туристам та спортсменам. Це підсвічування циферблата, компас або GPS, топографічні карти з функцією повернення до точки старту, Bluetooth, крокомір з визначником пройденої відстані. Для спортсменів не буде зайвим контроль за фізичною активністю.
Все інше, а саме пульсометр, альтиметр, барометр, термометр, прогноз погоди, вимірювач гамма-випромінювання, штормова сигналізація тощо, вибирається відповідно до особистих уподобань. Після визначення характеристик та додаткових функцій залишається лише визначитися з розміром годинника та їх дизайном.