“Переселення народів” в формат відео
У зв’язку зі спалахом коронавіруса бізнес різко і без права на вибір перейшов в онлайн. У плані простоти і оперативності переходу в режим віддаленої роботи малим і середнім бізнесам набагато легше, ніж великим компаніям з тисячами співробітників.
Фрілансери, самозайняті, команди на 10-20 осіб у багатьох випадках і без карантину працювали віддалено або вели вільний робочий графік, прикріплений ні до офісних стін, а до гаджетів і інтернету. Для них такий поворот подій не став фатальним, чого не можна сказати про великих гравців ринку. Для багатьох співробітників перехід в режим домашнього офісу – великий стрес. Люди з усього світу змушені стрибками адаптуватися до складних змін, які застали їх зненацька.
Взагалі, сервіси відеозв’язку дуже точно відображають глобальні тенденції. Ще до того, як світові ЗМІ поповнилися гучними цифрами і фактами щодо стрімкого інфікування в Італії, відеосервіси миттєво відчули прихід аудиторії. Буквально за кілька днів наша призначена для користувача аудиторія виросла більш ніж на 10 тисяч. Все це – ще до того, як країни позакривали свої кордони і було оголошено глобальний карантин. Італійські фірми дуже швидко зрозуміли, що переводити бізнес і команди потрібно не завтра. А прямо зараз. Так підприємства отримали більше шансів уникнути грошових втрат. А гнучкі співробітники зберегли роботу і заробітні плати.
Бібліотеки стали аудіокнигами, а воркшопи – онлайн-курсами
На міжнародній платформі “чомучок” Quora в ТОП увійшли такі питання як “Який з відеосервісів вибрати?”, “Підкажіть мені що-небудь без кук і реєстрацій для відеодзвінків” і т.д. Особливо цікаві такі: “Чим бізнесу допомагають вебінари?”, “Як мені підготуватися до першої відеоконференції зі своїми співробітниками?”. Тобто бізнес швидко приймає ситуацію і шукає шляхи залишатися на плаву. Плюсом є те, що компанії бачать – конкуренти не дрімають навіть в такий час – а значить, потрібно тримати і себе в тонусі.
Зараз, звичайно, безпрецедентний випадок. Фірми, яких годував оффлайн, екстремально швидко переходять в інтернет, але багато впираються в стелю. Наприклад, навіть просто ритейл одягу і взуття не отримує такого ж попиту через онлайн-магазини (людям досі важлива примірка), не кажучи вже про організаторів івентів і авіакомпанії.
Освіті (починаючи від шкіл і університетів до оффлайн-воркшопів) не залишається більше нічого, крім як прийняти необхідність знайти і швидко впровадити сучасні формати. Десяткам тисяч безробітних людей потрібно буде швидко освоювати нові професії – вони будуть шукати оптимальні шляхи це зробити, слухати онлайн-курси (зараз багато зробили вхід безкоштовним), виконувати домашні завдання онлайн і отримувати фідбек “в прямому ефірі”. Кількість фрілансерів теж сильно виросте серед тих, у кого раніше до цього “не доходили руки”.
Що очікувати від сервісів відеозв’язку?
Communication Services Inc. вказував на опитування серед людей в бізнесі, які приймають рішення. Так ось більше третини з головних осіб в проектах постійно використовують формат відеоконференції для роботи, а 56% користувачів відповіли, що використовують формат відеозв’язку як мінімум раз на тиждень.
Ще до спалаху коронавіруса при щоденному різноманітті завдань і строгості дедлайнів швидкість, простота і безпека з’єднання з людьми відігравали ключову роль. Інструменти швидкої онлайн-комунікації – CRM-системи, хмари, месенджери, сервіси відеозв’язку – і важливу роль відігравали для кожного бізнесу, а стали незамінні.
Що може ускладнити різкий і масовий перехід в онлайн? Те, що не у всіх компаніях і країнах прогресивна ситуація з тим, щоб за лічені дні перевести сотні і тисячі співробітників, які звикли до консервативних стін офісу або виробництва з 9 до 18. Не у всіх випадках навіть це можливо. Через незнання про сервіси, які ніяк не пов’язані з застарілими тенденціями реєструватися, встановлювати або вивчати Техчастину, багато хто воліє листуватися і часом чекати відповідей цілодобово, ніж за 10 хв вирішити питання по відеозв’язку в один клік. Навіть якщо ви не за робочим столом, телефонувати по відео так само можливо і зі смартфонів – благо, наші телефони завжди поруч.
Навіть в розрізі останніх декількох років, відеоконференції стали набагато більш “демократизованими”, тобто широко користуватися ними стали не тільки “вища ланка” в компаніях для супер-важливих переговорів. Зараз відео один з основних форматів комунікації в принципі.
Search United Communications позначили:
“Люди хочуть здійснювати як маленькі дзвінки в своїх “приватних” кімнатах, так і проводити більші вебінари і відеоконференції. Причому використовуючи один і той же сервіс, а не шукати окремі інструменти під кожну задачу”.
Шукати під свої буденні завдання різні сервіси, заводити десятки нових акаунтів, скрізь реєструватися, а подекуди і встановлювати програми на свій пристрій, заново заповнювати акаунти … Серйозно? Це вимотує. Для мене цінно користуватися продуктом, який передбачив інтеграцію основних сервісів: відеодзвінків, вебінарів, чатів, записів з екрану, “малювалки” та інших.
Проактивні відеосервіси прокачують user experience. Коли рік тому для моєї особистої роботи мені такого продукту не вистачало на ринку, я зробив те, що б закривало влегку всі мої базові потреби як користувача. Тоді мені не було відомо, що те ж саме потрібне величезній кількості людей по всьому світу. Простота і безпека зайти в відео кімнату і швидко запросити співрозмовників, або навіть організувати вебінар без необхідності реєструватися – така модель зараз в топі. Цінувати час людей, робити все швидше і простіше, не продаючи при цьому їх особисті дані. Так, мова йде про куки, від яких ми вирішили повністю відмовитися в xroom.app і використовувати фірмову систему розпізнавання користувача, засновану на зборі відбитків.
Світова спільнота зацікавлена в тенденціях відеоконференцій з максимальним комфортом і фінансовою вигодою для всіх сторін. А це означає, що відеоконференцій побільшає і вони міцніші увійдуть в щоденний формат. Тим більше складніше від них буде відмовитися користувачам після кількох місяців регулярного користування.
Також звикайте до нового формату “home office”? Ось кілька порад
- Користуйтеся не тільки чатами і аудіодзвінками, а й відео. Включайте камеру і мікрофон для онлайн-зустрічей, пасивне слухання знижує ефективність інформації, що надходить. Відео дозволяє зосередитися на цілі дзвінка і краще оцінити процес спілкування. Більш того, у вас не буде спокуси відволікатися, наприклад, робити собі каву під час обговорення завдань. Ви можете сказати: «Без камери, я сьогодні не виспався», але, може, набагато краще тримати себе в тонусі і висипатися, незалежно працюєте ви в офісі чи вдома?
- Планування. Коли ви працюєте в офісі, будь-хто може підійти і запитати, чим ви займаєтеся. Але прозорість вашої роботи і зручність обговорення завдань не менш важливі і онлайн. Запишіть всі зустрічі і завдання на день або тиждень в онлайн-календарі заздалегідь і расшарьте його на керівника або команду. Бонусний лайфхак: перед тим, як зателефонувати комусь із тих, хто часто буває зайнятий, повідомте людині про мету онлайн-мітапа через емейл, в месенджері або по sms. Чому? Можливо, що відеодзвінок не знадобиться або, навпаки, зажадає попередньої підготовки.
- Організована комунікація. Створіть нагадування, яке допоможе вам працювати з командою: де, як і коли будуть проводитися онлайн-зустрічі; де будуть зберігатися всі необхідні файли і дані для доступу. Домовтеся, що будете давати зворотний зв’язок. Це просто. Справа хорошої звички. Отримавши листа, дайте відповідь «прийняв у роботу» або «наберу через 15 хвилин для уточнення». Фідбек необхідний, щоб інформація не втрачалася серед великого числа паралельних процесів. І трохи про котиків. Працюючи з домашнього офісу, багато співробітників відчувають себе самотньо і не розуміють, що відбувається у колег і яка ситуація взагалі в компанії. Тому важливо не забувати і просто ділитися з членами команди своїми результатами, проблемами, ідеями, думками. Залиште можливість для чатів, де кожен в команді міг би просто базікати і ділитися місцевими новинами або мемамі.
- Комфортне і автономне робоче місце. Прохідна кімната з активним рухом і шумом – не найкраща ідея. Знайдіть тихе місце (але там, де добре ловить інтернет :), бажано з природним світлом від вікна, зручним стільцем і столом. Гамак і пуфи затишні, але вони створюють атмосферу для відпочинку більше, ніж для роботи. Склянка соку або чашка кави, горіхи і сухофрукти цілком можуть бути на вашому робочому столі, але найкращим місцем для повноцінних обідів все ще залишається кухня.
Давайте тримати ніс за вітром і адаптуватися до нових умов.