Microsoft – компанія, яка зробила персональні комп’ютери масовими, вони стали надбанням практично кожного будинку і офісу. ОС Microsoft працює на переважній більшості ПК по всьому світу, а також знайшла своє застосування на планшетах, телефонах, серверах, ігрових консолях, банкоматах тощо.
Через 43 роки Microsoft входить до п’ятірки найбільш цінних компаній, поряд з Facebook, Apple, Google і Amazon. Його ринкова капіталізація на 2020 рік склала трохи більше 1 трильйона доларів. Її продукцію щодня використовують сотні мільйонів людей, а її логотип – один з найбільш відомих у всьому світі.
Історія виникнення
Компанія, яка згодом стала Microsoft, була заснована Біллом Гейтсом і Полом Алленом в 1975 році в Альбукерке (штат Нью-Мексико).
Пара була завзятими ентузіастами програмування з юних років. Спираючись на свої існуючі навички, вони були натхненні на створення власної мови програмування Microsoft BASIC на основі існуючої мови BASIC. Пара відважних підприємців продемонструвала BASIC для MITS (MITS – Мікроприлад і телеметричні системи) компанії, яка побудувала мікрокомп’ютер Altair 8800.
MITS сподобалося те, що побачили, і вони погодилися поширювати і продавати продукт під назвою Altair BASIC. Ця угода надихнула Гейтса і Аллена на створення власної компанії по розробці програмного забезпечення, і в квітні 1975 року на світ з’явилася Microsoft.
З цього моменту Microsoft продовжувала зростати, поки зрештою не стала технологічним гігантом, якого ми всі знаємо сьогодні.
Звідки взялася назва Microsoft?
Ще в 1975 році Гейтс і Аллен обмірковували кілька можливих імен для свого нового підприємства.
«Ми говорили про безліч різних назв ще в Бостоні, і в якийсь момент я сказав:« Ну, абсолютно очевидне ім’я буде Micro-Soft », – Пол Аллен. Були й інші жартівливі варіанти. Але назва «Мікро-Софт» якось прижилася. Воно було створено Алленом як комбінація «мікрокомп’ютера» і «програмного забезпечення».
Угода з IBM
До реєстрації компанії влітку 1980 року за допомогою до Microsoft звернулася компанія IBM.
IBM була старою, найбільшою і найприбутковішою з усіх комп’ютерних компаній, але вона не могла рухатися в швидкому темпі, необхідному для участі в революції мікрокомп’ютерів. Щоб перейти на мікрокомп’ютери, IBM створила окремий бізнес-підрозділ, яке, в свою чергу, вирішило передати на аутсорсинг програмне забезпечення, а також обладнання для IBM PC, що з’являвся під кодовою назвою Project Chess. Для роботи на ньому була потрібна операційна система, IBM звернулася за допомогою до Microsoft. Більш того, коли її попросили написати операційну систему PCDOS, Microsoft зробила ще більше аутсорсингу. Вона відразу купила операційну систему у Seattle Computer Products, що заощадило рік на розробці.
Хоча у IBM склалося враження, що у неї є виняткові права на PCDOS, насправді Microsoft зберегла за собою право продавати версію під назвою MS-DOS, і саме ця операційна система швидко стала домінувати в маркетингових війнах клонів на початку 80-х.
Інструменти для користувачів
Коли комп’ютери були запущені і працювали з операційною системою Microsoft, наступним кроком було створення інструментів для оптимізації взаємодії з користувачем. Сьогодні важко уявити світ, в якому на комп’ютерах не працювали б такі програми, як Microsoft Word, PowerPoint і Excel.
Ці «додатки для підвищення продуктивності», як їх називає Microsoft, були революційними інструментами для виконання роботи. Вони автоматизували багато аспектів обробки тексту, бухгалтерського обліку, створення презентацій та багато чого іншого. Крім того, угода Microsoft з Apple дозволила їй розробити версії цих програм для комп’ютерів Macintosh.
Взаємовідносини Microsoft з Apple
Ці взаємини можна вивести в окрему історію.
Microsoft була важливим союзником Apple під час розробки першого Macintosh. На одному з заходів Apple в 1983 році генеральний директор Microsoft Білл Гейтс повідомив учасникам, що в наступному році Microsoft розраховує отримати половину своїх доходів від продажу програмного забезпечення для Macintosh. Він назвав Macintosh «чимось дійсно новим і дійсно привертаючим увагу людей».
Ключовою угодою, що проклала шлях до успіху Microsoft, стала угода, підписана Гейтсом і генеральним директором Apple Джоном Скаллі в 1985 році. Ця угода мала серйозні наслідки для обох компаній, оскільки Microsoft продовжувала розробку своєї операційної системи і деяких нових програм.
Джобс говорив, що у Microsoft немає смаку
У 1985 році генеральний директор Apple Стів Джобс був звільнений з компанії, яку він заснував дев’ятьма роками раніше. Він негайно продав усі акції Apple, крім однієї, щоб профінансувати запуск NeXT, де він витратить наступні 12 років на створення комп’ютерних робочих станцій для вищої освіти і бізнесу.
«Єдина проблема Microsoft в тому, що у них просто немає смаку», – сказав Джобс в документальному телефільмі 1996 року «Тріумф ботаніків». «У них абсолютно немає смаку. І я не маю на увазі це в малому, я маю на увазі це у великому сенсі, в тому сенсі, що вони не думають про оригінальні ідеї і не привносять багато культури в свої товари».
Джобс повертається в Apple, партнери Microsoft
Коли Apple придбала NeXT в 1997 році і повернула Стіва Джобса в свої ряди, компанія була в замішанні на тлі зростаючої невизначеності щодо майбутнього Microsoft Office для Mac. Під час свого основного виступу на Macworld Expo в тому ж році Джобс звеличував переваги партнерства з лідерами галузі і говорив про необхідність поліпшення партнерських відносин Apple.
Гейтс і Джобс разом виходять на сцену в 2007 році
Важливий момент стався між керівниками обох компаній, коли Гейтс і Джобс разом вийшли на сцену для інтерв’ю на конференції D5. Вони обидва хвалили один одного по-своєму. Джобс похвалив Гейтса за створення першої в світі компанії-розробника програмного забезпечення, але Гейтс був більш привабливим. «Те, що зробив Стів, просто феноменально», – сказав він.
Гейтс пішов у відставку в 2000 році, продовжуючи при цьому виконувати свої функції голови, голови директорів і радника з їх ключових проектів. Стів Баллмер, який працював в компанії з 1980 року, прийняв на себе роль генерального директора.
Випуск Windows 2000, що викликав ажіотаж, був затьмарений довгоочікуваним дебютом і випуском у всьому світі Microsoft Windows XP. Microsoft була настільки впевнена в продукті і в своїй здатності збільшити продажі комп’ютерів у всьому світі, що вони запустили рекламну кампанію цього продукту на суму 250 мільйонів доларів. Чистий дохід Microsoft збільшився до 28,37 мільярда доларів в 2002 році, тоді як чистий прибуток відновився, збільшившись на 6 відсотків у порівнянні з попереднім роком.
До 2004 року, маючи понад 56 000 співробітників і очікувану виручку до 38 мільярдів доларів на кінець року, Microsoft продовжувала утримувати лідируючі позиції в індустрії комп’ютерного програмного забезпечення.
У 2007 році була випущена Windows Vista, а також Microsoft Office 2007, які після багатьох затримок стали доступні споживачам в усьому світі. У червні 2008 року Білл Гейтс завершив перехід від повсякденних операцій до свого благодійному фонду, Фонду Білла і Мелінди Гейтс.
У 2010 році з’явилося безліч інноваційних програм і продуктів, таких як Office 2010 в червні, а також запуск Kinect для популярної ігрової системи Xbox 360 4 листопада, запуск нового телефону Windows 7.
Керівництво Сатьї Наделла
Баллмер залишався генеральним директором до 2014 року, коли Сатья Наделла очолив компанію.
У червні 2016 року Microsoft оголосила, що купить професійну мережеву платформу LinkedIn за 26,2 мільярда доларів. Це стало важливим кроком на шляху до нового бачення Сатья Наделла Microsoft як компанії, що надає бізнес-послуги.
Під керівництвом Сатья Наделла компанія перейшла від споживчих технологій до бізнес-послуг, зокрема, онлайн-сервісів на основі передплати або реклами, таким як хмарні обчислення.
У березні 2018 року Сатья Наделла оголосив про реорганізацію Microsoft в два основних підрозділи: «Досвід і пристрої» і «Облік + ШІ». Сатья Наделла продовжує віддавати пріоритет корпоративної хмарної платформі Microsoft Azure над Windows.
У 2020 році Сатья Наделла заявив, що Microsoft фінансово сильна, незважаючи на проблеми, пов’язані з пандемією коронавіруса.