Нацкомісія з фондового ринку та цінних паперів завершила роботу над законопроєктом, який буде регулювати криптовалютний ринок в Україні. Завдяки цьому Україна може стати першою державою в ЄС, яка запровадила європейські стандарти регулювання віртуальних активів.
Говорити про виведення криптовалютного ринку з тіні почали, ще у 2022 році, але останні поправки до закону були введені в січні 2023 року. Якщо у вересні закон ухвалять, то вже на початку 2024 року він набуде чинності. Які зміни чекають на власників криптовалюти та скільки треба платити податку, читайте далі.
Ключові пункти законопроєкту
Якщо Верховна Рада ухвалить закон про віртуальні активи, він матиме такі ключові пункти:
- Віртуальні активи розділяться на 3 категорії: токени (електронні гроші), інше, токени, які прив’язані до активів.
- Регулювати ринок планує НКЦПФР та Національний банк.
- Випускати токени з прив’язкою до активів можуть тільки юридичні особи, які зареєстровані в НКЦПФР та мають білу книгу. Під білою книгою слід розуміти інформацію про компанію, бізнес-модель, дослідження та висновок, що віртуальні активи компанії не є електронною валютою.
- Оподаткування криптовалюти залежить від категорії, до якої належить власник віртуальних активів.
Як оподатковується криптовалюта?
Оподаткування віртуальних активів – ключове питання, яке цікавить багатьох інвесторів. Згідно з законодавством, оподаткуванню підлягають такі операції:
- продаж віртуальних активів за реальні гроші;
- обмін криптовалюти на послуги чи товари.
Не підлягає обкладенню податками:
- Майнінг (створення віртуальних активів), погашення емітентом, перший продаж криптовалюти.
- Підвищення вартості активу на ринку.
- Обмін однієї криптовалюти на іншу.
Податки для юридичних осіб
Юридичні особи будуть платити 18% податку на прибуток від віртуальних активів та 1,5% військового збору. Додатково за операції з токенами, які прив’язані до активів або цифровими токенами, треба буде сплачувати ПДВ.
Крім цього юридична особа для роботи з криптовалютою повинна мати білу книгу та реєстрацію в НКЦПФР.
Ставка податку для фізичної особи
Фізичні особи будуть сплачувати податки за криптовалютні операції в залежності від часу упродовж якого володіють цифровим активом та розміру отриманого прибутку. Оподаткування для фізичних осіб можна розділити на 3 категорії:
- Податок на прибуток від продажу віртуального активу, якщо він був у власності особи понад рік, складає 5% додатково треба сплатити 1,5% воєнного збору. Докладно про це можна дізнатися в Податковому Кодексі, ст. 167.5.2.
- Фізична особа заплатить 18% від суми прибутку, якщо віртуальний актив пробув у власності менше 365 днів.
- Якщо загальний річний дохід від роботи з віртуальними активами не перевищує 100 мінімальних зарплат (у 2023 році мінімалка складає 6700 гривень на місяць), то дохід податком не обкладається.
Згідно з законодавством, фізична особа має сама подавати річні декларації, в яких вказувати дохід від віртуальних активів та сплачувати податки. Якщо закон буде прийнятий цієї осені, то набуде чинності уже в 2024 року.