Розвиток сучасного світу не зупиняється і коли щось стає незручним для світу, на заміну приходить щось нове, і не завжди в цьому можна побачити новий локомотив світової економіки, культури чи розвитку. Одним із прикладів такого розвитку і «новизни» є криптовалюти.
У 2009 році, з появою першої криптовалюти – біткоіну – ніхто не сприйняв нову задумку в серйоз. Хтось купував його заради забави і забував про монети на довгі роки, хтось хотів підтримати ідею з особливим ентузіазмом. Але ближче до 2016 року світ ніби зійшов з розуму. ICO, PoS, альткоіни, ефіріум – той, хто цікавиться економікою і фінансами, точно в курсі значення цих слів.
Але у будь-якої новинки є свої прихильники і свої недоброзичливці, особливо у такій нестабільній речі, як криптовалюта. Частина наукового співтовариства бачить в криптовалюті майбутнє, яке приходить на зміну застарілої фінансової моделі. Інша частина чекає, коли ж мильна бульбашка лопне. Але чому криптовалюти так нагадують мильну бульбашку? І з іншого боку, чому вони ними не являються?
Роберт Шиллер, автор книги «Ірраціональній оптимізм» вважає, що біткоіни відмінний приклад мильної бульбашки, які він намагався описати у своїй книзі. Хоча в «Ірраціональному оптимізмі» він описує більше людську поведінку, яка призводить до серйозних наслідків.
Книга перевидавалася три рази і всі три рази автор дуже точно передбачав зміни на ринку. Перше видання 2000 року розповідало про перенасичення американського ринку акцій, а друге видання 2005 року повідомляло про перенасичення ринку нерухомості. У підсумку, як і повідомляв Шиллер в 2007 році іпотечна криза, а в 2008 році обвал на фондовому ринку.
І хоча поки що Роберт Шиллер не випустив нове видання своєї книги, він активно обговорює причини, за якими біткоін теж є мильною бульбашкою (в яких він, однозначно, спеціаліст). Він не передбачає, він знає, що так і є.
У третьому виданні Шиллер вказує, що сучасний світ боїться діджиталізації та комп’ютеризації. Люди бояться, що технічний прогрес, роботи, штучний інтелект і так далі, змінять світ так, що в ньому не знайдеться місця для людей. Для роботи або взагалі чого-небудь.
І тут на арену виходить біткоін, який дає людині відчути, що вона все ще керує подіями. Що вона все ще знає, як заробити гроші (при цьому майже нічого не роблячи). Це дає вірити в майбутнє, де не потрібно працювати, щоб бути багатим. І це те, про що говорить «Ірраціональній оптимізм» Шиллера: люди дають волю своїм почуттям і замість того, щоб діяти раціонально, вони діють ірраціонально і тоді відбувається колапс. І це дієво як для звичайного, повсякденного життя, так і для бізнесу або економіки. Людина завжди залишається людиною.
Криптовалюти підходять під те, що багато хто розуміє, як мильна бульбашка в економіці. Не можна заперечувати, що по суті, біткоін нічим не підкріплений, на відміну від звичайних валют, по типу долара або євро, які тримаються на плаву завдяки державам, яким належать.
Є й інші криптовалюти, більш стабільні, на кшталт ефіріума. Він заснований на технології блокчейн і працює на смарт-контрактах, які і є як би гарантом ефіріума. У той же час, будь-який альтернативний криптокоін, залежить від біткоіну і його курсу. Можна помітити те, що якщо біткоін міцніє і росте, інші криптовалюти навпаки втрачають свої позиції і їх курс падає – все тому, що користувачі альткоінів починають переводити їх в біткоіни.
При цьому, моя думка полягає в тому, що біткоіни, як і інші криптовалюти, не є мильною бульбашкою і порівнювати їх з іншими прикладами цих самих бульбашок не зовсім коректно. Основна причина, чому криптовалюти тримаються на плаву в тому, що вони цікаві користувачам. Якщо взяти найпершу бульбашку в світі – тюльпанову лихоманку – то можна помітити, що тоді ціну на тюльпан контролювали продавці. З біткоіном все інакше: ціна регулюється за допомогою як покупця, так і продавця.
Залежно від попиту на валюту ціна може падати, а може і зростати. Це те, що ми могли спостерігати при першому стрибку курсу біткоіну в кінці 2016 року, коли він різко піднявся в ціні до 1800$. Після були такі ж різкі скачки, аж до літа 2017, коли було оголошено про поділ валюти і люди, боячись втратити гроші, почали переводити біткоіни в інші валюти – курс біткоіну впав, а альткоїнів дещо зріс.
Чи лусне мильна бульбашка криптовалют? Швидше за все ні, так як це ті валюти, які були потрібні людям. Вони максимально відкриті, так як можна стежити за транзакціями будь-якого гаманця, але при цьому і максимально захищені, тому що не розголошується інформація про власника гаманця. І хоча деякі держави активно захищають свою економіку від вторгнення криптовалют, боячись негативних наслідків, інтернет надає користувачам можливість максимально акуратно обходити ці заборони.
Отже, криптовалюта, маючи досить схожу ієрархію подій, що відбуваються навколо них, як і у мильних бульбашок, все ж є трохи іншими і новими інструментами в фінансовому секторі.
Вони надають новий вибір для користувачів, який раніше не могли їм надати інші грошові одиниці, на зразок анонімності транзакцій. Інші бачать в цьому новий спосіб заробітку або способи інвестицій.
Наукове співтовариство має з цього приводу неоднозначну думку, але це швидше за все через незвичайність явища і маловивчений характер наслідків. У той же час, є і ті вчені, які бачать криптовалюти, як майбутнє фінансової системи світу, так як у них немає одного прапора або банку, якому вони б підпорядковувалися.
У теорії, будь-яка валюта, як і криптовалюта, є мильними бульбашками. Але якщо розглядати цифрові валюти під враженням від книги «Ірраціональній оптимізм», вивчаючи рух і інтерес людей до них, можна відразу ж заявити, що це мильна бульбашка. Тому що дійсно, криптовалюта знаходяться в центрі подій і люди діють навколо них швидше ірраціонально, ніж раціонально. Але суть криптовалют і є в ірраціональності людей.