Новий суперкомп’ютер Sunway TaihuLight був визнаний найпродуктивнішим суперкомп’ютером в світі і, відповідно, очолив авторитетний рейтинг TOP500, створений організацією International Supercomputing Conference (ISC).
Особливістю суперкомп’ютера є те, що він створений виключно з комплектуючих китайського виробництва. Крім того, обчислювальна машина на “домашніх” чіпах виявилася в три рази продуктивнішою за попередника – Tianhe-2, який зайняв другий рядок рейтингу.
Відповідно до заяв ISC, Sunway TaihuLight є дітищем державної програми 863, яка орієнтована на зниження залежності КНР від напівпровідникових технологій США. Якщо Tianhe-2 працює на американських процесорах Intel, то Sunway TaihuLight працює виключно на китайських технологіях.
Нову обчислювальну машину можна назвати проривом в комп’ютерних технологіях. Загальна обчислювальна потужність Sunway TaihuLight становить 93 петафлопа (93 квадрильйона операцій в секунду), що в п’ять разів більше продуктивності найшвидшого американського суперкомп’ютера. Начинка супермашини складається з 41тис. чіпів, кожен з яких має по 260 ядра (сумарне число ядер досягає 10,65млн.) і 1,3 петабайта пам’яті.
За кілька останніх років Китай значно розвинувся в сфері створення суперкомп’ютерів і став лідером за кількістю сверхЕВМ на одну країну. Примітно те, що в 2001 році країна не мала жодного суперкомп’ютера. На сьогодні в розпорядженні КНР знаходиться 500 найпотужніших комп’ютерів у світі, в числі яких 167 суперкомп’ютерів. Для порівняння, три роки тому в США володіли майже половиною найпотужніших систем в світі, що нараховувало 253 одиниці. На сьогодні в США знаходиться тільки 165 суперкомп’ютерів.
Суперкомп’ютери грають дуже важливу роль у вирішенні математичних проблем і наукових дослідженнях в таких областях як ядерна енергетика, метеорологія, генна інженерія. Крім того, за допомогою суперкомп’ютерів моделюють ядерні випробування і вивчають зміни в кліматі.