Спермограма призначається у разі, коли треба оцінити чоловічу фертильність. Без цього аналізу неможливо визначити якість статевих клітин у чоловіків, їхню здатність до запліднення яйцеклітини.
Дослідження часто проводиться у тих випадках, коли чоловік бажає знати, чи можуть у нього бути діти. Додатково аналіз дозволяє:
- визначити захворювання, які можуть перешкодити в заплідненні (простатит, запалення, травми, гормональні та ендокринні розлади);
- підготувати подружню пару до допоміжних методів лікування безпліддя;
- обстежити можливого донора сперми;
- спланувати вагітність.
Розрізняють кілька видів спермограми https://feskov.ua/uk/services/urologiya-ta-andrologiya/spermograma, кожен із яких використовується у конкретних випадках. Під час базового аналізу визначаються основні показники, а за розширеного — головні дані разом із біохімічними та MAR-тестами.
Підготовка до процедури
Перед здаванням сперми на дослідження потрібно насамперед утримуватись від статевих контактів протягом 3 днів. Також за 7 – 10 днів до аналізу не слід вживати спиртні напої, проходити теплові процедури, приймати заспокійливі та снодійні препарати.
За день до здачі аналізу необхідно обійтися без фізичної напруги та спортивних тренувань. Важливо добре почуватися, для чого слід досить виспатися. Якщо відзначається найменша слабкість або є виражені ознаки ГРВІ, потрібно відкласти дослідження, оскільки результати можуть бути помилковими.
Оцінка показників у спермограмі
В отриманому результаті аналізу представлені різні показники, кожен із яких має перебувати у встановлених межах. Тоді у висновку буде вказано «нормозооспермію», яка передбачає нормальну будову, функціонування та достатню кількість сперматозоїдів.
Зміна показників у більшу чи меншу сторону щодо норми свідчить про ту чи іншу патологію. Найчастіше у спермограмах згадуються такі заключні формулювання:
- Аспермія — повна відсутність сперми.
- Азооспермія — в спермі відсутні сперматозоїди.
- Олігозооспермія — кількість всіх сперматозоїдів нижче за норму або недостатня їх загальна концентрація в спермі.
- Астенозооспермія — кількість сперматозоїдів з прогресивно-рухливої категорії нижче за норму.
- Тератозооспермія — в спермі визначається більше сперматозоїдів зі структурними дефектами.
- Некрозооспермія — в спермі відсутні живі статеві клітини.
- Лейкоцитоспермія — кількість лейкоцитів у спермі збільшена.
При отриманні спермограми з порушеннями можливе повторне складання аналізу. Для цього роблять перерву від 7 до 20 днів та знову здають біоматеріал на дослідження. Бажано, щоб в обох випадках тривалість статевої помірності була приблизно однакова. За потреби лікар підкаже, коли і як краще здати аналіз, щоб отримати максимально точні результати.