В даний час бізнес-освіта є дуже затребуваним видом навчання. Пропонується багато спеціалізацій: міжнародний бізнес та державне управління, підприємництво та бухоблік, робота з персоналом, маркетинг та інші. На заняттях учні освоюють теорію фінансів, мікро- та макроекономіку, закони маркетингу, менеджмент та інші необхідні дисципліни. Після закінчення ВНЗ випускники здатні працювати не тільки у промисловості, сільському господарстві чи сфері послуг, а й практично у будь-якій галузі: транспорт, охорона здоров’я, спорт, журналістика, рекламна справа тощо.
Бізнес-освіта ділиться на два різновиди: традиційне та бізнес-адміністрування (БА) зі здобуттям ступеня BBA, MBA, DBA. Чим вони відрізняються одне від одного? Насамперед, навчання за типом БА має більш прикладну спрямованість. Учні на заняттях працюють із реальними кейсами великих місцевих чи міжнародних фірм. Вони вивчають їхні стратегічні рішення та пропонують власні покращення. До курсу навчання нерідко включаються виїзні практики, мозкові штурми та розробка авторських проєктів.
Через попередньо вказану особливість, тобто яскраво вираженого практичного ухилу, володаря диплома БА цінують вище, ніж випускника традиційного закладу. Вважається, що ці молоді люди пройшли серйознішу підготовку до роботи в реальних умовах, ніж «теоретики». І, нарешті, програми БА вкрай рідко існують у державних університетах. Зазвичай їх пропонують приватні вузи та школи бізнесу. Тому ціна навчання вдвічі-втричі вища, порівняно з традиційним варіантом.
Заклади, які пропонують бізнес-освіту, видають дипломи трьох ступенів:
Bachelor in business
На бакалавраті студент отримує здебільшого теорію. Його вчать розуміти, що являє собою бізнес по суті і дають необхідну базу знань. Вчать приймати стратегічні рішення та ефективно керувати командою. Для вступу, окрім інших вимог, треба мати вищу освіту. Bachelor of Business Administration (ВВА) є не надто популярним варіантом тому, що тут теж дають в основному теорію. Хоча, порівняно із традиційним, ВВА, за рахунок скорочення годин загальноосвітніх предметів, містить значно більше практики: розборів кейсів, ділових ігор, розробок проєктів тощо. Навчання на традиційному бакалавраті та на ВВА триває 4 роки.
Masters in business
Магістратура пропонує найпоширеніші та, головне, перспективні напрямки. У програмі можуть бути курси зі стратегічного маркетингу, продуктового менеджменту, бізнес-етики, управління проєктами, ризиками та персоналом, теорії лідерства, фінансів, аудиту та бухгалтерського обліку. На заняттях дають більш глибокі порівняно з бакалавратом теоретичні знання, а також методологію. Є стажування. Проте, учні, крім майбутніх «академіків», нечасто обирають традиційну магістратуру. Вони вважають за краще стати бакалаврами, попрацювати на виробництві, а потім вступити на МВА.
Masters of Business Administration є найпопулярнішим видом бізнес-навчання. Тут пропонують повноцінну практичну програму: ділові ігри, стажування у великих фірмах, вивчення реальних кейсів, мозкові штурми тощо. З урахуванням того, що на МВА приходять люди зі ступенем бакалавра та кількома роками роботи за плечима, багато хто вважає, що студенти не стільки навчаються, скільки вдосконалюються — набувають практичних знань, засвоюють досвід інших керівників, розбирають чужі помилки. МВА пропонує такі типи навчання:
- General. Для менеджерів широкого профілю.
- Specialized. За конкретними бізнес-напрямками.
- Global. Для співробітників транснаціональних компаній.
- Executive. Для топ-менеджерів.
Під час вступу треба мати диплом бакалавра за відповідним напрямом. Тривалість занять складає один-два роки.
Doctor in business
Докторантура випускає фахівців із досить широким кругозором. У традиційних закладах випускникам можуть надати ступінь PhD (Doctor of Philosophy). Вони отримують знання з акцентом на дослідження та частіше готують себе до викладацької роботи чи академічної кар’єри. Ступінь DBA (Doctor of Business Administration) — це підготовка з нахилом на управління. Тут випускники удосконалюють свої навички для подальшої діяльності як вищі керівники великих фірм зі складними структурними схемами. Тривалість навчання — від 3-х років. Кінцевий етап — захист докторської дисертації. Вступники повинні мати диплом магістра, а також опрацювати на посаді керівника від 5 років.
Крім перерахованих вище програм, є Certificate і Diploma. Ступені тут не присуджуються. Короткострокові курси освіти у сфері бізнесу залучають насамперед тих керівників та ТОП-менеджерів, які навіть на один рік не в змозі відірватися заради навчання на стаціонарі.
Проєкт OLOS
Розповідаючи про бізнес навчання, не можна не згадати про дуже оригінальний і такий же ефективний український проєкт OLOS. Інформацію про нього можна прочитати на сайті https://olos.ua/. У чому його незвичайність? У тому, що організатори виходять за рамки класичного постулату: «Бізнес-навчання — це здобуття спеціальних знань та навичок для ефективного заробляння грошей». Так, традиційні навчальні програми тут також є. На них припадає значна частина занять і, що особливо важливо, всі вони випробувані на практиці засновниками закладу.
Але, водночас, наставники намагаються прищепити охочим такий погляд на світ, за якого, з одного боку, починаєш бачити його різноманітні можливості для успішного бізнесу, а не лише звичні, загальноприйняті. З іншого боку — з’являється інше ставлення до власних звершень. Так, провести рік із великим прибутком — це означає, умовно кажучи, покращити свій добробут, піднятися на черговий щабель соціальними сходами, вкласти кошти у розвиток бізнесу тощо. Все це добре та правильно.
Однак OLOS дає можливість, крім того, побачити реальність у всьому її розмаїтті та навчитися споживати її радості в такій мірі, про яку раніше навіть і думок не було. А це, своєю чергою, породжує нові ідеї, які ведуть до ще більшого успіху. Головна мета OLOS — формування цілісного та багатогранного образу бізнесмена, який здатний бачити життя у всіх його проявах, критично оцінювати будь-яку ситуацію та використовувати її неочевидні можливості.