Постачання електроенергією не відрізняється 100% стабільністю. Найкращий вихід, коли надовго зникає світло — встановлення генератора. У побутових умовах можна використовувати компактні вироби до 10-12 кВт. Для промисловості більше підійде потужна трифазна модель із дизельним ДВЗ. Наприклад, якщо поставити генератор 30 кВт, то його виявиться цілком достатньо для харчування невеликих підприємств, супермаркетів, офісів та бізнес-центрів, поліклінік, дитячих садків та навчальних закладів, будівельних майданчиків, автозаправних станцій, ремонтних майстерень та побутових комбінатів, ресторанів та багатьох інших закладів.
Переваги генераторів на дизельному паливі
Чому потрібний саме дизельний? Тому що його переваги добре підходять саме для промислових об’єктів. Порівняно з бензиновими:
- Висока (до 4000 кВт) потужність.
- Широкий асортимент.
- Можуть довго працювати без зупинок.
- На порядок (до 20-30 тис. м.-год.) вище робочий ресурс.
- Економічні. Витрачають близько 250-290 р. ДП на 1 кВт/год.
- Високий ККД (70-80%).
- Простіше конструкція (немає системи запалення).
- Краще пожежна безпека.
За наявності додаткового обладнання дизельний генератор можна тримати в режимі постійної готовності, що дозволить йому швидко включитися в роботу. Недоліки, а саме: великі розміри, гучна робота та висока вартість на виробництві не критичні.
Позначення потужності
На шильдиках генераторів вказують основні параметри, серед яких можна зустріти кВА, кВт і cos ϕ. Але споживачі звикли, що потужність вимірюється у кіловатах. І взагалі, ват якраз і є «вольт*ампером». До чого тут кіловат-ампер і навіщо потрібний косинус «фі»?
Потужність генератора буває активною, реактивною та повною. Перша витрачається на корисну роботу. Друга йде на внутрішні процеси. Вони відбуваються в агрегаті згідно з фізичними законами, які діють внаслідок особливостей його конструкції: підтримка магнітного поля, підзарядка конденсаторів тощо. А також нагрівання деталей. Третя є сумою перших двох.
кВА розраховується множенням сили струму на напругу і є повною споживаною потужністю агрегату. Сенс її у цьому, що це цифра показує, скільки енергії витрачає система при обертанні ротора альтернатора. Однак не вся вона перетворюється на корисну роботу.
1 Вт — це активна потужність, при якій за кожну секунду агрегат виконує роботу в 1 джоуль. 1 кВт = 1000 Вт. Значення в кіловатах повідомляє, скільки генератор видає харчування споживачів. Наприклад, ENERSOL SCRS-35DM має 35 кВА та 28 кВт. Це означає, що при спалюванні дизельного палива в ДВЗ агрегату система розвиватиме повну потужність 35 кВА. Але лише 28 кВт можна буде направити на енергопостачання: на освітлення та офісну техніку, на роботу верстатів чи медичного обладнання тощо.
Відношення кВт/кВА називається коефіцієнт потужності. Його значення перебувають у діапазоні від «0» до «1». Цифра 0,8 і вище вважається гарною, від 0,95 майже ідеальною. Якщо 0,7 або менше, то такий апарат краще не брати, тому що при великому обсязі реактивної потужності генератору потрібно багато палива, і він працює з посиленим зносом. Та й перетин дротів доведеться збільшити. Для компенсації реактивної потужності у промисловості використовують конденсаторні установки.
Фази синусоїд сили струму та напруги зрушені на кут, косинус якого обчислюють за формулою:
cos ϕ = r / Z
де:
- ϕ — кут, на який зсунуті фази.
- Z — повний опір електричного ланцюга.
- r — активний опір.
Відповідно до цієї формули, коли в ланцюзі є тільки активний опір, то cos дорівнює одиниці. Але якщо в ній є нелінійні ділянки, то він може набувати й іншого значення. Таким чином, коефіцієнт потужності є косинусом фазового кута, визначеного на графіку між основами синусоїд сили струму і напруги. Можна сказати й інакше, що це ставлення активної енергії до повної. Таким чином, якщо в характеристиках генератора вказано повну енергію в кВА і cos ϕ, то для визначення потужності, яку агрегат видає для споживачів, достатньо перемножити ці два значення. У наведеному вище прикладі це буде виглядати так:
Дизельний генератор ENERSOL SCRS-35DM:
- повна потужність: 35 кВА;
- cos ϕ = 0,8;
- активна, тобто корисна потужність: 35*0,8 = 28 кВт.
Крім різної розмірності цифрових значень, характеристики генератора зазвичай вказують номінальну і максимальну потужність. Чим вони різняться між собою? Перша показує, яке навантаження є для агрегату нормальним, такий що він може при ній працювати протягом усього заявленого терміну служби. На цю цифру треба орієнтуватися при розрахунку потужності споживачів, що одночасно підключаються. Друга — це пікова. Апарат її витримає, але лише якийсь нетривалий час, десь близько півгодини чи менше.
Поради щодо вибору промислового дизельного генератора
Щоб визначитися з моделлю дизельного генератора для промислових умов, слід, перш за все, чітко уявляти, в якому режимі він працюватиме як постійне джерело енергії або резервний. Якщо об’єкт знаходиться далеко від магістральних ліній або відключення бувають часто і надовго, це перший варіант. Якщо ж світло пропадає іноді і зазвичай не більше, ніж на кілька годин, то друге. Є один нюанс, на який зазвичай не сильно звертають увагу. Для приводу ротора використовують низько-або високооборотні двигуни. У перших вал обертається з кутовою швидкістю 1500 об/хв, у других — 3000 об/хв. На промислові моделі ставлять потужні низькооборотні моделі. Вони більш надійні, довговічні, економічні та витривалі, хоча коштують дорожче. Такі треба брати, коли генератор використовується як основне джерело. Високооборотні застосовуються в основному на побутових моделях, де ціна агрегату має більш високе значення. До того ж вони компактні та тихіше працюють. Отже, для резервного можна розглянути і цей варіант.
Для визначення потужності дизельного генератора треба скласти відповідні значення обладнання, яке включають одночасно, і додати 20-30% запасу. Чи повинен агрегат бути мобільним, визначається за умовами експлуатації. Те саме за його масою та габаритами. Необхідність шумоізоляції залежить від розташування. Якщо джерело струму поставлять недалеко від офісу, краще брати в захисному корпусі. Тим більше, якщо він стоятиме просто неба, а не в спеціальному приміщенні. За кількістю фаз — для виробництва обов’язково трифазний. Автоматика дуже бажана. Блок керування відстежує параметри центральної електромережі і не тільки при їхньому падінні, але навіть у разі виходу за встановлені межі, включає генератор. А коли подача струму відновиться, він же його вимкне.
Для тих, хто вибирає промисловий дизельний генератор, пропонується відео з цікавими варіантами: