Відключення світла в Україні стають тривалішими, що негативно впливає на якість життя та роботу (особливо для тих, хто працює онлайн). Розповідаємо, як забезпечити себе світлом під час блекауту, які джерела альтеративної енергії можна використовувати.
Світодіодні стрічки з малою напругою
Вони можуть працювати від павербанку, батарейок чи зарядної станції. Споживають від 1 до 12 Вт, дають рівномірне світло без мерехтінь. Світлодіодна стрічка забезпечує освітлення кімнати достатнє для мінімального комфорту. З таким освітленням можна робити хатню роботу, читати, грати в настільні ігри та пити каву з друзями.
Підключення стрічки можливе до батарейок, зарядної станції, павербанку. Найдоступніші джерела енергії для українців – батарейки та павербанк. Підключення стрічки до павербанку в короткому відео:
Це можна зробити самостійно, але робота займе трохи часу. Тривалість імпровізованого освітлення залежить від параметрів:
- ємність павербанку;
- довжина світлодіодної стрічки.
Для початку визначте ємність павербанку в ват-годинах. Формула для розрахунків:
Wh = (mAh × V) / 1000
Wh = (20 000 mAh × 5 В (напруга пауербанку)) / 1000 = 100 Wh.
Далі розрахуйте загальну потужність світлодіодної стрічки, яку будете використовувати для освітлення. Стандартна потужність – 14,4Вт на метр. Якщо використовуєте 4 метри, то для живлення стрічки потрібно 14,4*4=57,6 Вт на годину.
Термін освітлення рахується за формулою 100 Wh/ 57,6 Вт = 1,7 години. Таким чином, павербанку ємністю в 20 000 mAh вистачить на 1,7 години роботи стрічки довжиною в 4 метри.
Конкретні дані дозволять розрахувати скільки вам потрібно батарей та стрічки для комфорту. Вартість пристрою залежить від його марки та ємності. На маркетлейсі ROZETKA, можна знайти моделі від 1199 гривень за штуку.
Ліхтарі на акумуляторі, батарейках та сонячних батареях
Запас ліхтарів забезпечить світлом на деякий час. В 2024 році пристрої потрапили до wish-листа багатьох українців, їх розглядають, як бажаний подарунок.
Користування ліхтарем не потребує особливих знань, важливо тільки вибрати модель з потрібною ємністю. Вартість ліхтарів залежить від бренду, характеристик та періоду роботи. В середньому ціна за одиницю складає від 149 гривень.
Зарядна станція
Зарядна станція подібна до павербанку, але має велику ємність та дозволяє підключити більше пристроїв. Від неї заряджають ноутбуки, телефони, живлять настільні лампи. Ємність станції вимірюється в ватт-годинах. Наприклад станції ємністю в 250 Вт-годин вистачить для живлення пристроїв потужністю 100 Вт на протязі 2-х годин.
Вибирати станцію слід з врахуванням кількості енергії, яка вам буде потрібна під час блекауту. Наприклад, для підключення смартфону підійде проста модель, а якщо ви хочете дистанційно працювати за ноутбуком, треба буде пристрій більшої ємності.
Вартість зарядної станції залежить від її характеристик, бренду, та нажаль попиту. Наприклад, попит на EcoFlow в магазинах Comfy з березня 2024 року виріс на 400%, в Цитрусі – в 4 рази.
Ціна зарядної станції EcoFlow в Україні від 52 995 гривень, в залежності від моделі. Такі гроші є далеко не в кожного українця, який потребує доступу до електроенергії в блекаут.
Якщо вам потрібна зарядна станція, а переплачувати не хочеться, можна подивитися пристрої на маркетплейсах сусідніх країн. Наприклад, в Польщі на Allegro станція EcoFlow DELTA mini 882Wh (DELTAmini-EU) коштує 4000 злотих (еквівалент 42 000 гривень), а в Україні така ж модель – 50 450 гривень.
Маєте можливість попросити знайомих привезти пристрій або відправити поштою? Скористайтесь нею та не переплачуйте зайвих грошей за ажіотаж.
Портативні сонячні батареї
Мобільні сонячні батареї використовуються для живлення павербанків, ліхтарів, телефонів. До павербанку підключається світлодіодна стрічка, яка забезпечує мінімальне освітлення. Якщо продумати, які пристрої вам потрібні, можна організувати собі домашню електростанцію відносно недорого.
Наприклад, сонячні панелі Anker коштують від 5888 гривень за штуку. Пристрій здатний зарядити павербанк ємністю в 20 000 mAh. Моделі більшої ємності не рекомендується використовувати, бо напруга в системі нестабільна і вони можуть вийти з ладу.
Окрім цієї марки, на ринку України є інші бренди, які пропонують якісний товар. Українці шукають можливість забезпечити себе світлом постійно, але використовують для цього популярну техніку, яка зростає в ціні разом з попитом на неї.
Сонячні батареї ще не набули великої популярності, їх ще можна купити без особливих переплат. Для пошуку ефективної техніки, розглядайте варіанти не тільки на маркетплейсах України, але й сусідніх країн.
Домашні вітрогенератори
Малопопулярний пристрій для отримання електроенергії і через те, доволі недорогий. Станцію Smaraad 5 лопатей на 12 Вт 800 в Атт можна купити на Пром.юа за 10 818 гривень. В комплект входить все, що потрібно для монтажу та інструкція.
Вітрогенератор для дому видає максимальну потужність в 600 Вт, вихідна напруга – 12 вольт. Цього достатньо для живлення телефону, роутера чи павербанків.
Станція підходить для власників та орендарів приватних будинків, дач. Вона може стати частиною імпровізованої енергосистеми, якщо ви комбінуєте способи отримання енергії.
На ринку України багато автономних джерел енергії про, які ви могли не здогадуватись. 2024 рік мотивує шукати варіанти забезпечення себе світлом самостійно. Подумайте, для яких потреб вам потрібна електроенергія, порахуйте приблизну кількість та продумайте комбіновану систему її отримання.
При розрахунках додайте до потрібної потужності 20-30%, що дозволить створити невеликий резерв. Відносно комфортно жити при блекауті можливо, це питання організації та грошей.