Чому навчання іноді називають дистанційними, а іноді онлайн? Де різниця, якщо і те, й інше зараз має на увазі інтернет? У цій статті ми розберемося з цими та супутніми питаннями, а також дамо рекомендації щодо підбору курсів. Сподіваємося, матеріал принесе вам практичну та незаперечну користь.
Чому віддалене навчання надпопулярне?
Два роки тому світ струснуло, і він уже ніколи не стане тим самим. Змінилися умови життя та навчання, природно, ніхто не був готовий до того, що сталося. Система освіти була змушена на ходу перебудовуватись на відстані. Викладачам довелося самим вчитися вести лекції через інтернет у найкоротші терміни, а учням — освоювати інформацію, коли викладач перебуває в багатьох кілометрах. Звичайно, спочатку це було незручно, і якість навчання впала.
Але виникли й позитивні моменти, наприклад, з’явилася велика кількість записаних лекцій, семінарів та курсів з усіх країн світу. Тепер можна було послухати гарвардського або оксфордського професора прямо в себе вдома. Разом з тим, усі, хто займається викладанням або реалізацією курсів, тепер змушені підвищувати якість матеріалу, розробляти кращі методики навчання та всіляко рости над собою, інакше конкуренти зроблять це першими. В результаті ми з вами потрапили у світ освіти через інтернет, із чим нас і вітаю!
Хто є хто?
Офлайн освіта – це стара добра школа або ВНЗ, коли всі ходять на лекції та семінари.
Дистанційне навчання (у народі – дистанційка) – це вид навчання, коли викладач та студенти знаходяться на відстані. Потрібно сказати, що цей вид здобуття знань не обов’язково реалізується через інтернет. Згадаймо популярну в 90-х ЄШКО, яка продавала курси поштою. Адже це теж дистанційка, тільки минулого століття. А взагалі, можна обмінюватися інформацією як завгодно, через телеграф, радіо, та хоч через дим багаття та прапорцевий код, важливо щоб лекції та завдання доходили до адресатів.
Ще один важливий момент: дистанційне навчання не обов’язково означає онлайн. Лекції, семінари та робочі матеріали можуть надходити на пошту. Іноді їх завантажують із навчальних платформ, із соцмереж, або навіть із форумів і в такій формі це вже не онлайн, а саме дистанційне навчання.
Ну і не можна не відзначити, що довгий час дистанційка була частиною офлайн навчання і сприймалася як допоміжний засіб, але ситуація змінилася, тепер це перспективне самостійне явище.
Онлайн-навчання, на відміну від дистанційного, має на увазі прямий ефір. Студент підключається до викладача та присутній на лекції, лише віддалено. Для того щоб це стало можливим, використовують спеціальні сервіси, наприклад Zoom або Skype. Вони дозволяють не лише слухати мову, а й демонструвати ілюстрації, фільми, музику та обмінюватися файлами.
Загальне у дистанційного та онлайн – використання комп’ютера та інтернету, звідси третій термін – e-learning або електронне навчання. Тобто це ширший термін, який може включати як онлайн, так і дистанційне навчання, записи лекцій, семінарів і вебінарів.
Більшість курсів, які пропонують в інтернеті, — дистанційне навчання. Лекції офлайн вузів, які проводять через інтернет, найчастіше онлайн освіта. Вебінари, які проводять автори курсів, можуть бути живими або в записі. Ну і все разом це стосується e-learning, тобто електронної освіти.
Як шукати та знаходити курси
Є кілька способів знайти потрібні курси, найочевидніший — скористатися електронними засобами пошуку, тобто загуглити “курси маркетингу Україна”, або “програмування на Java”. Після цього можна уважно перевірити видачу та вибрати те, що підійде за ціною та якістю.
Оффлайн курси шукають також, як і онлайн — в інтернеті, тільки в пошуковий запит потрібно додати місто, наприклад — “курси зварювальників Київ”, або “курси бухгалтерів Тернопіль”. Є спеціальності, за якими дистанційне навчання не застосовується, тому про офлайн курси забувати не можна.
Ще один спосіб (прогресивніший і він заощадить масу сил) — скористатися освітньою платформою, на якій зібрані найкращі курси і найчастіше зі знижкою (наприклад, як ця освітня площадка). Заходимо, дивимося тематику та підбираємо що подобається.
Але це ще не все, є кілька питань, які потрібно поставити розробникам курсів:
1. Ознайомче заняття
Добре, якщо є безкоштовний урок, або хоча б якась демонстраційна версія, тому що важливо зрозуміти, чи подобається вам стиль викладу матеріалу, чи підходять викладачі, і якою є якість навчання.
2. Реалістичність
Не вірте тим, хто обіцяє англійську досконало за 3 тижні, легке навчання без домашніх завдань або суперперспективну професію за 3 копійки. У вашому віці вже має бути ясно, що чарівних пігулок не буває.
3. Акредитація
Бажано, якщо курси мають якесь офіційне підтвердження від державних чи професійних організацій. Звичайно, для більшості студентів нашого часу знання важливіше скоринки, але і вона не завадить.
4. Яка програма
Важливо, щоб у навчальній програмі було передбачено достатньо практичних занять. Тому що теорія без справ мертва. Також корисно буде запитати, як планується практика, де вона проходитиме, якими є критерії оцінки студентів.
5. Яка підтримка учнів
Дуже добре, якщо вчителі допомагають студентам, пояснюють незрозуміле, консультують та відповідають на запитання. Зазвичай це вирішується з допомогою кураторства, коли групи учнів прикріплюють викладача. Переконайтеся, що це питання вирішено, перш ніж натискати кнопку оплати.
6. Які відгуки мають курси
Це важливе питання, але будьте обережні, ще жодні курси не подобалися 100% студентів, а погані відгуки пишуть частіше, ніж добрі. Подивіться, що пишуть випускники в інтернеті, зіставте та зробіть свої висновки.
7. Актуальність інформації
Важливий момент для тих, хто освоює IT професію. Зверніть увагу на те, коли була складена навчальна програма і записаний курс, якщо йому більше 3-5 років, можливо, має сенс доглянути інший, тому що час не стоїть на місці і все розвивається.
Бажаємо вам удачі у захоплюючому навчальному процесі та високих зарплат!