Сьогодні квартиру прибирають не ганчіркою та віником, а за допомогою побутової техніки. Однак не завжди фінансові можливості дозволяють взяти найкраще. У таких випадках треба купити недорогий пилосмок, як тут https://comfy.ua/vacuum-cleaner/tag__nedorogie/, але максимально сприятливий для конкретних умов роботи. Які вони бувають і як вибрати?
Види порохотягів
За типом прибирання
Всі порохотяги діляться на апарати для сухого чи вологого прибирання приміщень. До першої групи належать нескладні моделі, розраховані на збір сміття з підлогових покриттів та кутових зчленувань, зняття пилу на стінах та стелі, чищення м’яких меблів та верхнього одягу. У недорогих апаратів додаткових функцій немає або їх небагато. Агрегати другої категорії здатні робити не тільки прибирання, як сухе, так і «мокре», але також зволожувати повітря, мити вікна, виконувати хімічне чищення одягу та меблів.
За конструкцією
Порохотяг може мати таку конструкцію:
- Класичний. Це підлоговий варіант, зазвичай на коліщатках, з гнучким (часто гофрованим) шлангом і кількома насадками. Універсальний, добре підходить для прибирання рівних поверхонь та важкодоступних місць. Найпоширеніший є багато недорогих пропозицій.
- Вертикальний (у тому числі пароочисники). Ефективний, але не підходить для всіх поверхонь, при некваліфікованому застосуванні може пошкодити покриття. Парова швабра працює у певному положенні, за її допомогою не вдасться прибрати павутину на стелі або почистити килим на стіні.
- Вбудований. Дорога централізована система потребує професійного обслуговування.
- Робот. Працює без участі людини. Просте збирання робить без проблем, хоча іноді неідеально. Дорогий.
- Портативний (порохотяг-щітка). Призначений для наведення ладу в салоні автомобіля та чищення м’яких меблів.
Недорогими та повнофункціональними є лише установки першої групи.
За типом фільтрації повітря
Повітря, втягнуте через робочу насадку і гнучкий шланг всередину пилососа, треба якось очистити від сміття. У цьому плані всі пристрої бувають:
- З мішком. Для пилу передбачений мішок, який знаходиться в корпусі (європейські моделі) або на рукоятці (американські). Його роблять багаторазовим тканинним або одноразовим целюлозним. Останній краще чистить і гігієнічніший, він викидається разом зі сміттям. Пилососи цієї групи прості, надійні та недорогі.
- Контейнерні чи циклонні. У таких моделях повітря очищається від сміття у спеціальному пластиковому контейнері, що знаходиться у корпусі апарату. Потік зазвичай рухається по спіралі (технологія «циклон»), внаслідок чого пил осідає на дні та стінах. Після заповнення контейнера треба його зняти та витрусити сміття, а потім поставити назад. На ринку є багато виробів, серед яких часто зустрічаються недорогі та досить гарні якості.
- З аквафільтром. Сміття затримується у водяному резервуарі. Для дрібного пилу є додатковий фільтр. Цей варіант гарантує високий ступінь очищення повітря та підходить алергікам, але потребує ретельного догляду. Більшість пропозицій дорогі.
Характеристики
Технічні характеристики пилососа треба підбирати достатні для збирання квартири. Але не надмірні, щоб не було перевитрат коштів при купівлі та експлуатації.
Споживана потужність
Потужність, що споживається, показує навантаження на електричну мережу, тобто, по ній можна дізнатися скільки кіловат «з’їсть» техніка в перерахунку на 1 годину роботи. Більшість моделей розраховані на 1200-2000 Вт, іноді до 2500 Вт. На ефективність пилососа цей параметр безпосередньо не впливає.
Потужність всмоктування
Потужність всмоктування набагато важливіша, ніж попередній параметр. Ця характеристика показує, з якою силою електроприлад втягує частки сміття. У більшості моделей показники лежать у межах 280-500 Вт. Значення слід дивитися в специфікації чи запитувати у продавця.
Інші параметри
З інших показників можна назвати:
- Фільтри. Найсучасніший — НЕРА, складений гармошкою тонкий склопластик. Працює ефективно, рекомендується для алергіків. У дешевих моделях нерідко використовують аркуш поролону.
- Труба буває збірна чи телескопічна. Друга зручніша. Алюмінієва легша, ніж зроблена з іншого металу.
- Об’єм резервуару для сміття: 1,2-4,5 л.
За параметрами пилососів слід пам’ятати, що реальні характеристики маловідомих китайських брендів нерідко виявляються нижчими за заявлені.
Як вибрати недорогий пилотяг?
За конструкцією. Потрібно купувати класичний пристрій на коліщатках. Решта помітно дорожче або з обмеженою функціональністю. В якості фільтру може бути мішок або контейнер.
За типом збирання. Якщо квартира близько 40 м2 з відкритими підлоговими покриттями, або 50-60 м2, але підлога застелена килимовими доріжками, то краще взяти «сухий» апарат. На ринку багато надійних, компактних та недорогих пристроїв. Площа житла відносно невелика, помити можна і шваброю. Миючі моделі зазвичай великі та дорогі, плюс до них треба постійно докуповувати витратні засоби (порошок).
За потужністю. Багато залежить від обстановки. Для регулярного прибирання у невеликій квартирі з відкритими рівними підлогами підійде техніка з мінімальними значеннями. Якщо ж підлога закрита килимами і в кімнатах стоїть м’які меблі, то краще брати 2 кВт, і щоб всмоктування було потужнішим.
За насадками. Для недорогих пилососів достатньо основної робочої насадки з «щетиною», що висувається, тобто з перемикачем «підлога — килим». Крім неї, дуже корисна щілинна для збирання кутів. Нерідко вона йде зі знімним наконечником у вигляді маленької щіточки. Інші насадки підвищують функціональність, але ціна виявиться вищою. Перед покупкою бажано подумати, чи вони дійсно потрібні. Чи варто переплачувати за те, що використовуватиметься лише у перші 3-4 тижні (ну, цікаво ж!), а надалі навряд.
За рівнем шуму. Нормальним вважається значення 70-80 дБ. Це приблизно відповідає розмові для людей «у спокійному тоні». Більш потужний пилосос зовсім не обов’язково голосніше працює.
Інші параметри. Двигун повинен мати захист від перевантажень. Якщо температура нагріву наближається до критичної, він повинен самостійно вимкнутись, інакше «згорить». Добре, якщо є повзунок плавного регулювання потужності. У таких випадках апарат включають на мінімальній, щоб продовжити термін служби мотора (“щадний старт”, захищає від перевантажень), а через 2-3 сек виводять на максимум. При чищенні одягу з ніжних тканин можна знизити зусилля всмоктування. Оптимальний радіус дії (мережевий шнур + корпус + шланг + труба) рекомендується не менше 8 м. 5-6 м можна, хоча для комфортного прибирання цього навряд чи вистачить. Габарити і маса — чим менше, тим краще працювати легше і зберігати зручніше. Обсяг резервуара залежить від площі житла та ступеня запиленості (частоти збирання). Більш практичними є моделі з індикатором заповнення, самоочищенням фільтрів, шумозаглушенням, насадкою для великого сміття, турбощіткою тощо. Але, знову ж таки, ці та інші «плюшки» впливають на вартість пилососу.
Якщо не робити прибирання, то у двокімнатній квартирі за рік накопичується близько 10 кг пилу. Це шкідливо. Але з правильно вибраним недорогим пилососом про здоров’я можна не перейматися.