Стартап-акселератор — програма, яка допомагає стартапам зростати та розвиватися, надаючи їм підтримку у вигляді фінансування, менторства, навчання та доступу до ресурсів (wiki).
Акселератори зазвичай пропонують короткострокові програми, що тривають від трьох до шести місяців. Учасники отримують фінансову підтримку, доступ до менторів з різних сфер, навчання та розвиток навичок, а також можливість презентувати свій бізнес на “демодей”.
Акселерація для стартапу спрацює, якщо він буде відповідати потребам акселератора. Ось чому важливо обирати тематичні заклади та ретельно готуватися до презентації своєї ідеї. Розповідаємо, як вибрати акселератор для стартапу, на що звернути увагу при підготовці презентації.
Спеціалізація
Акселератор, який пов’язаний зі спеціалізацією вашого стартапу, або має програми в тій самій галузі, дозволить швидше отримати доступ до партнерств та експертів. Вашу команду будуть навчати компетентні спеціалісти, які мають досвід або конкретні кейси в вашій ніші. У них розвинена мережа професійних контактів, якими поділяться з вами.
Ви отримаєте доступ до тематичної інфраструктури:
- лабораторії;
- обладнання;
- коворкінг;
- програмне забезпечення;
- інше.
Це дозволить швидше запустити продукт та забезпечити його якісне тестування. Розробка якісного продукту та плану його просування на ринок, дозволять отримати початкове фінансування від самого акселератора чи знайти інвесторів для швидкого запуску.
Акселератор допомагає будувати бізнес-процеси, маркетингову стратегію, розбиратися з правовими аспектами. Враховуючи нюанси законодавства, важливо, щоб акселератор та стартап працювати в одній або суміжних нішах.
Команда
Ці люди будуть навчати вашу команду, знаходити для вас інвесторів, працівників та менторів. Перед вибором акселератора важливо зрозуміти, що ваші цінності співпадають, ви можете ефективно разом працювати. Крім того слід перевірити:
- кейси акселератора по запуску стартапів;
- досвід та освіта команди;
- репутація на ринку та в професійних колах;
- біографія керівництва та якість його бренду;
- відкритість до нових ідей.
План на розвиток стартапу
Ще один важливий пункт при виборі акселератора – ваші плани на розвиток. Наприклад, якщо ви хочете виходити на англомовні ринки, рекомендується шукати акселератор з іноземними менторами та орієнтацією на міжнародну співпрацю.
Скільки часу ви хочете посвятити навчанню команди? Якщо це буде період більший ніж 3 місяці, важливо шукати компанію з емпатією до новачків та готуватися, що не все буде виходити одразу.
Мережа партнерів
Зверніть увагу на мережу професійних контактів акселератора, кількість його випускників та якість їх бізнесу. З ким співпрацює акселератор, хто його партнери? Ці фонди та компанії можуть бути вашими інвесторами або клієнтами. Не ігноруйте стартапи, які навчаються або вже запустилися, від них можна отримати:
- професійну підтримку. Обмін досвідом між учасниками акселератора дозволить уникнути типових помилок в роботі та зосередитися на своїх головних цілях;
- тестування свого продукту та зворотній зв’язок;
- перевірку системи продажів та перших клієнтів.
Складно передбачити, які можливості відкриє нове знайомство. Чим більше контактів ви можете отримати, тим краще для вашого бізнесу.
Менторська команда
Це люди, які будуть вас консультувати, проводити воркшопи, тестувати продукт та ділитися досвідом. Кожен акселератор вказує менторів та лекторів на своєму сайті, можна подивитися хто ці люди та заочно з ними познайомитись.
Рекомендується звертати увагу на такі деталі:
- компетенції ментора та його освіта;
- реальні кейси;
- активність в соціальних мережах та професійних спільнотах;
- проекти в роботі;
- коло професійних знайомств та партнери.
Пам’ятайте, що отримати ментора, який вас зацікавив можна не завжди. Команда лекторів підбирається для стартапу в рамках програми акселератора. Можливо про співпрацю з конкретним ментором треба буде домовлятися в індивідуальному порядку.
Технічна підтримка та матеріальні бонуси
Для стартапів акселератори можуть надавати бонуси, які будуть корисними для розвитку. Ви можете отримати:
- безкоштовний доступ до потрібних платформ;
- коворкінг;
- знижки на оплату онлайн-сервісів;
- інші можливості.
Що пропонує акселератор взагалі та пакети конкретних програм, вказуються на його сайті. Уважно вивчайте інформацію.
Стартові інвестиції
Гроші на розвиток бізнесу цікавлять кожен стартап. Отримати їх можна декількома шляхами:
- краундфандинг;
- призовий фонд від самого акселератора;
- залучення інвесторів, які знайдуться серед партнерів та гостей відкритих зустрічей.
На демо-дні акселератори запрошують інвесторів з власного нетворка, партнерів та організаторів різноманітних подій. Не рідкість ситуації, коли стартап не отримує призового фонду, але може залучити інвестиції від партнерів, які побачили потенціал в ідеї.
Для отримання фінансування важливо правильно презентувати свій проект, мати конкретні фінансові показники та чіткий бізнес-план. Інвестори думають цифрами, їх цікавить окупність, швидкість зростання проекту та досвід його команди. Якщо ви самі не вірите в успіх того, що робите, знайти гроші на реалізацію ідеї буде складно.
Сім провідних акселераторів для технологічних стартапів
Tech-стартапи можуть подаватися на програми глобальних акселераторів на зразок Y Combinator, Techstars або свіжих та ексклюзивних, наприклад, HF0. Дивіться короткий огляд семи провідних акселераторів 2024 року.
- Techstars – один з найбільших акселераторів у світі, його інвестиційне портфоліо оцінюється 105 млрд дол. З 2006 року акселератор запустив та профінансував понад 3,7 тис стартапів і променторив понад 7 тис засновників у технологічних індустріях (проєкти у сферах CleanTech, Web3, FinTech, HelathTech).
- Ще один глобальний акселератор, Y Combinator, став майданчиком для старту майбутніх tech-лідерів – Webflow, Coinbase, Stripe та Zapier. Насичена програма акселератора збільшить шанси власників технологічних стартапів, що перебувають на початковій стадії, успішно вийти на ринок. Y Combinator зазначає, що 54% стартапів, оцінка яких перевищує мільярд доларів, подавалися на програму, не генеруючи жодних доходів, а 42% компаній, які досягли успіху, залишали заявку, маючи лише ідею.
- 500 Global – ще один лідер серед глобальних акселераторів з оцінкою інвестиційного портфоліо понад 250 млрд дол. Програми акселератора активні у США, Ізраїлі, Саудівській Аравії, Канаді. Флагманський акселератор 500 Global базується в Пало-Альто, Каліфорнія. Понад 35 стартапів, що пройшли акселераційну програму в 500 Global, тепер мають оцінку понад 1 млрд дол, а 160 – від 100 млн дол до 1 млрд дол. Для фінансування проєктів інвестиційний фонд 500 Global Flagship Fund залучає інвестиції з Кремнієвої долини.
- Активні програми каліфорнійського акселератора Plug and Play Tech Center охоплюють понад 50 країн. Plug and Play випустив 12 компаній-єдинорогів, тобто тих, які отримали оцінку понад 1 млрд дол. Акселератор називає себе одним з найбільш активних у Кремнієвій долині помічників стартапів на стадії pre-seed – Series A.
- Sequoia Arc – акселератор, створений інвестиційним фондом Sequoia Capital у 2022 році. За рейтингами експертів, серед нових акселераторів (SF0, a16z Start, Hyper) Sequioia Arc посідає перше місце. Наразі він не має відомих вихованців, адже для виходу потенційно успішного стартапу на IPO потрібні пʼять-десять років. Однак завдяки інтенсивній програмі для early-stage-стартапів нові єдинороги невдовзі можуть зʼявитися.
- Google for Startups Accelerator допоможе швидко розширитися стартапам, які перебувають на ранній стадії розвитку. Глобальні програми акселератора охоплюють Південну та Північну Америку, Азію, Європу, Африку. У 2023 році стартувала програма для стартапів у сфері штучного інтелекту (AI) та машинного навчання (ML). У її межах засновники отримують менторство з розробки AI/ML та хмарних продуктів, розробляють продуктову стратегію
- Ще один новий акселератор для енергійних tech-фаундерів – Hf0 (Hacker Fellowship Zero). Його ексклюзивність у тому, що засновники десяти відібраних стартапів живуть та навчаються разом у маєтку в Сан-Франциско. Програма Hf0 розроблена з фокусом на індивідуальне менторство і триває 12 тижнів. Нею керує лауреат рейтингу Forbes 30 Under 30 Дейв Фонтенот.
Вибираючи акселератор для свого стартапу, пам’ятайте, що він не гарант успіху, а можливість знайти ресурси для запуску та стабільної роботи.