Шістнадцять років тому було запущено блокчейн – Bitcoin. Він став першою системою у світі, яка здатна проводити фінансові транзакції незалежно не лише від банківської системи та державних структур, а й взагалі будь-яких контролерів.
Важливим елементом цієї системи стала криптовалюта – нативна валюта блокчейну, яка виступає за засіб для розрахунків комісій та виплат винагород вузлам мережі. Валютою Bitcoin став BTC – але як можна було його купити в ті часи?
Відповідь: ніяк. У 2009 році не було інструментів, доступних масовому користувачеві, що здатні допомагати купувати Bitcoin за фіат. Перший такий інструмент з’явився тільки через півтора року в червні 2010-го. Сьогодні їх десятки, сотні і навіть тисячі.

Як купити свою першу криптовалюту: покрокова інструкція
Як вибрати метод купівлі та купити криптовалюту в 2025? Про це, а також про те, як зберігати активи і куди рухатися в криптосвіті далі, розповім я, Іван Павловський.
Де купити криптовалюту: вибір платформи
Для початку визначимося: ми вибираємо з тих платформ, що можуть допомогти з купівлею крипти за фіатні валюти. Купівля за цифрові активи нас поки що не цікавить.
Для цього є кілька основних варіантів.
- Криптовалютні централізовані біржі. Платформи, що об’єднують у собі функції зберігання і купівлі, проте їхня головна мета – криптовалютна торгівля. З цієї причини вони роблять наголос на розширення інструментів трейдерів: ринкові графіки, інструменти технічного аналізу, підтримка ордерів, ринок ф’ючерсів.
- Обмінники. Сервіси у форматі звичайних сайтів, чия єдина функція – обмін криптовалют – як між цифровими активами, так і за рахунок фіатних коштів. Цей варіант зручний для разової, миттєвої конвертації без реєстрації, але несе в собі додаткові ризики: небезпека підміни сайту, приховані комісії.
- P2P-платформи. Особливий вид торговельних сервісів, що дає змогу купувати (і продавати) криптовалюту за фіат, укладаючи угоди безпосередньо між двома людьми – одна сторона відправляє актив на гаманець, друга сторона переказує фіат на банківську картку (як один із варіантів). Гарантом угоди виступає платформа.
Останніми роками P2P-сервіси запускають найбільші криптобіржі і навіть гаманці.
Де зберігати криптовалюту: вибір гаманця
Одна з частих помилок новачків – зберігати весь криптовалютний портфель на біржі. Це може бути зручно, але не завжди безпечно. З цієї причини, при значній сумі інвестицій гарною ідеєю перед покупкою буде завести свій криптогаманець.
Як місце для зберігання активів можна розглянути два варіанти.
- Холодні гаманці. Децентралізовані сховища з високим рівнем безпеки. Їхня головна особливість: офлайн-зберігання активів з підключенням до мережі тільки в момент здійснення угод. Такі гаманці зберігають ключі доступу до активів тільки на пристрої користувача, поза серверами самого додатка. Для роботи з ними потрібно відповідально підійти до захисту свого ключа (seed-фрази з 12 або 24 слів у певному порядку), оскільки його втрата дорівнює втраті коштів.
- Гарячі гаманці. Платформи для зберігання активів із централізованим управлінням. Такі додатки, як біржі, беруть на себе зберігання ключів доступу, приділяючи особливу увагу безпеці і залишаючи користувачам «чистий сервіс» без необхідності розбиратися в тонкощах роботи блокчейна і робити свої помилки. Це хороша точка входу для новачків, зручна для щоденних криптотранзакцій.
Сьогодні межа між різними видами сервісів розмивається: криптобіржі, як OKX або Gate.io, мають власні децентралізовані гаманці, а біржі, як Binance і ByBit, і мобільні сервіси, як Trustee Plus, мають свої P2P-платформи.
Головною відмінністю між ними залишається мета роботи. Якщо біржі заточені на торги цифровими активами, то гаманці – на зберігання і перекази, а мобільні сервіси – на зберігання і управління, торгівлю і зручні розрахунки (наприклад, криптокартою).
Розібратися у всіх цих деталях не займе багато часу – достатньо одного курсу на 2,5 години. Такий курс, «Занурення в крипту», доступний безкоштовно на сайті Incrypted.
Як купити криптовалюту: інструкція
Купівля криптовалюти безпосередньо залежить від обраної платформи. Наприклад, при придбанні цифрових активів через криптобіржу загальні кроки будуть такими:
- Виберіть біржу. При виборі можете скористатися дослідженням популярніших бірж серед користувачів сервісу Trustee Plus, що працює в Україні та країнах Європейського союзу. ТОП-3 платформ на початок 2025 року – Binance, ByBit, OKX.
- Пройдіть реєстрацію. Для цього потрібен e-mail або номер телефону. Однак я рекомендую не зупинятися на одному «факторі» і відразу після реєстрації зайти в профіль і налаштувати весь захист – особливо двофакторну аутентифікацію.
- Пройти верифікацію. У 2025 році верифікація – це необхідний елемент цифрової безпеки, необхідний для дотримання AML. Щоб пройти її, зазвичай достатньо одного документа, але на деяких біржах існують кілька рівнів верифікації: для них можуть бути необхідними місце проживання і джерело доходів. Без верифікації можна торгувати, але купувати криптовалютні активи не вийде.
- Купіть криптовалюту. Більшість бірж підтримує купівлю з банківських карток, однак у 2025 в Україні діє обмеження на купівлю за рахунок UAH. У цьому випадку можна використовувати або EUR, або P2P-платформу. На ці методи також є ліміт, але його буде достатньо для перших інвестицій і поповнення криптобалансу.
- Виберіть гаманець. Якщо ви не плануєте торгувати, а інвестувати активи на довготривалий термін, то створіть гаманець для виведення. Для децентралізованих гаманців потрібно зберегти seed, для сервісів – пройти реєстрацію та верифікацію.
- Виведіть кошти. Скопіюйте адресу в гаманці та знайдіть опцію «Виведення» на біржі. Виберіть мережу, якщо потрібно, підтвердіть і дочекайтеся зарахування.
Якщо ви не хочете витрачати час на біржі, то можете купити активи в додатках гаманців. Варто зазначити, що не кожен гаманець підтримує таку функцію.
- Виберіть гаманець. Для цього підійдуть платформи з вбудованою функцією купівлі з банківських карт – MetaMask, Exodus, або підтримкою P2P – Trustee Plus. Також важливо звернути увагу, чи підтримує гаманець обраний криптоактив.
- Пройдіть реєстрацію та верифікацію. Також як і на біржах, цей пункт необхідний для здійснення операцій з фіатом: купівлею, розрахунками криптокартою.
- Купіть криптовалюту. Дотримуйтесь інструкцій на обраній платформі.
Обидва методи робочі – вибір залежить тільки від ваших цілей: торгівлі, інвестицій, міжнародних угод, розрахунків у криптовалютах у подорожах, онлайн-покупках.
Але незалежно від вашого вибору завжди приділяйте увагу:
- Безпеки. Зберігайте ключі (seed-фрази, паролі) в надійних місцях, не зберігайте їх у нотатках або хмарі. Використовуйте всі методи захисту сервісу.
- Переказам. У кожної криптовалюти своя мережа і неправильний вибір може призвести до втрати коштів. Наприклад, USDT ERC-20 і TRC-20 – різні мережі. Також важлива адреса – не вводьте вручну, а копіюйте або використовуйте QR.
- Дослідженню. Ваші інвестиції – ваша відповідальність. Дотримуючись правила DYOR, завжди вивчайте проєкти, їхню команду, токеноміку і реальні відгуки. Теж саме стосується роботи з новими платформами і криптопротоколами.
- Контролю емоцій. Крипторинок вкрай волатильний – важливо не піддаватися своїм емоціям і банально: не купувати на хайпі, не продавати на паніці.
Якщо враховувати ці нюанси, робота з крипто буде безпечнішою і комфортнішою.
Що робити після купівлі: куди рухатися далі
Криптовалютний світ створює унікальні умови для кожної людини з виходом в Інтернет у світі – рівноправний доступ до глобальних інвестицій та інструментів.
- Найочевидніше – довгострокові інвестиції. Купіть Bitcoin і зберігайте його: як засіб заощадження, як захист від інфляції, як пенсійні накопичення.
- Відправте активи в стейкінг (або інший формат пасивного доходу). По суті це «банківський», криптовалютний вклад, який не може бути заблокований.
- Інвестуйте в нові проєкти і торгуйте. Шукайте найкращі платформи, що дають доступ до якомога більшої кількості інструментів, найвигідніших умов.
Після першої покупки не зупиняйтеся, а починайте глибше вивчати ринок і його можливості. Для цього приєднуйтесь до закритого ком’юніті Incrypted+, щоб разом з іншими ентузіастами досліджувати криптосвіт і підвищувати свій рівень!