Зміна пори року потребує зміни раціону. Це з особливостями мікробіома кишечника, чутливого до коливань клімату. До того ж меню залежить від наявності нових локальних продуктів, особливо овочів і фруктів. Адаптація харчування до сезонних змін допоможе зберегти здоров’я та підтримати імунітет.
Сезонні ритми роботи кишечника
Кишечник — вразливий орган, який швидко і гостро реагує на шкідливі зовнішні фактори. На його стан впливають незвичні страви, стрес, недосипання і навіть зміна сезонів. Збій у роботі призводить до підвищення рівня цукру в крові, діареях, запорів, коливання ваги та падіння працездатності. Для відновлення функцій кишківника приймають пробіотики, які продаються без рецепта.
Вважається, що для мікробіома найкраще підходять страви сезонного меню. Влітку підвищується рівень ультрафіолету, а це сигнал для організму, що настав час солодких ягід і фруктів. У цей період кишечник готовий засвоювати та обробляти натуральну глюкозу. Взимку людина менше рухається та вживає більше жирів, тому мікрофлору підтримують ферментованими продуктами: квашеною капустою, кімчі, йогуртами, кефірами та соліннями.
Що таке сезонне харчування
Найстаріший принцип складання раціону — це сезонне харчування. У цьому випадку перевага надається продуктам, які вирощуються у певну пору року та у вашій місцевості. В результаті біоритми людини збігаються з природними циклами і дозріванням агропродукції. До переваг такого харчування належать:
- свіжість: локальні продукти, вирощені в сезон, швидше потрапляють на полиці маркетів, а звідти — до споживачів;
- смак: плодово-ягідні, овочеві, бобові, баштанні та зернові культури збираються на піку дозрівання, тому смачніші та поживніші саме в цей період;
- економія: у сезон спостерігається надлишок продуктів, а це означає широкий вибір та доступні ціни.
Принципи циклічного харчування формують більш збалансований раціон.
Як адаптувати меню до сезонних та локальних продуктів
Наступ нового сезону — це привід переглянути та доповнити свій раціон. Адаптувати меню нескладно, достатньо дотримуватись простих рекомендацій. Розглянемо правила для різних пір року:
- Осінь. Збільшіть споживання теплої їжі: супів, рагу, запечених овочів та коренеплодів. Включіть у раціон гарбузове насіння, горіхи, бобові, і додайте спеції — вони зміцнюють імунітет.
- Зима. Готуйте страви, що зігрівають: супи, бульйони, печеня, а також вживайте корисні жири — оливкова олія і горіхи. Маст-хев в холодну пору року — це ферментовані продукти та вітамін D, який міститься у жирній рибі. Для зміцнення імунної системи рекомендується купити пробіотики.
- Весна. Час для першої сезонної зелені — кропу, шпинату, петрушки та салатів. Зменшуйте споживання жирів та додавайте білки. Внесіть у меню локальні овочі: редис і спаржу.
- Літо. Уникайте смажених та жирних страв, і пийте багато води. Раціон має бути легким: салати зі свіжих овочів, фрукти та ягоди, холодні супи, кавуни та дині.
Сезонна їжа, як правило, свіжіша, натуральніша і містить більше поживних речовин.