У зв’язку з тим, що новий коронавірус (Covid-19) поширюється по континентах і зачіпає життя десятків тисячі людей, органи охорони здоров’я, політики і вчені, інноватори в усьому світі прагнуть винайти способи стримування подальшого поширення вірусу.
Про які нововведення і інновації в боротьбі з вірусом слід знати, що допоможе людству в нинішній скрутний час?
Досвід Південної Кореї
Уряд Південної Кореї розробив мобільний додаток для перевірки здоров’я, щоб стежити за іноземними відвідувачами. Додаток було завантажено понад 60 000 разів, а рівень його використання становить понад 90 відсотків. За офіційними даними, 400 користувачів повідомляли про симптоми через додаток, з них 80 – на тестування. Жоден з них не виявився позитивним.
За словами заступника директора Корейського центру з контролю і профілактики захворювань Квон Джун-Вука, замість того, щоб блокувати або вводити заборони на поїздки, ми використовуємо цей додаток для моніторингу інфекцій, і він довів свою ефективність.
Органи охорони здоров’я також розробили окремий мобільний додаток для відстеження людей, які перебувають на карантині, і почали використовувати безпілотники для дезінфекції великих площ.
Приватні компанії та організації також впровадили високотехнологічні рішення для стримування поширення коронавируса.
У великих виставкових залах встановлені стерилізатори для тіла для розпилення дезінфікуючих засобів на людей, що проходять повз, а в торгових центрах почали використовувати теплові сканери для виявлення відвідувачів з високими температурами тіла – можливий симптом вірусу.
Ще одне нововведення – прохідні станції тестування. У Південній Кореї налічується 50 таких станцій по всій країні. Люди з симптомами можуть під’їхати на автомобілі, опустити вікно машини, щоб дозволити медичному персоналу взяти мазки з носа і горла і залишити свої особисті дані. Процедура триває всього за 10 хвилин. Вони отримують свої результати на наступний день. Сенс системи наскрізного проїзду – економія часу на тестування та мінімізація ризику зараження людей в зоні тестування.
Фото: REUTERS
Інновації Гонконзького університету науки
Інновації Гонконзького університету науки і технології (HKUST) включають в себе автономних роботів для надання допомоги і послуг, а також стерилізатор, який видаляє до 99,99% різних інфекційних вірусів.
З точки зору інфекційного контролю університет розробив антимікробне покриття PECD, стерилізатор, який видаляє до 99,99% різних інфекційних вірусів. Використання його в якості покриття в системах очищення повітря в лікарнях допомагає стримувати передачу вірусів.
Технологія була прийнята для використання в лікарні Huoshenshan Ухані, лікарні швидкої допомоги, побудованої спеціально для боротьби зі спалахом коронавіруса. Інша нова протимікробна формула, нещодавно розроблена, MAP-1, ефективна в знищенні вірусів, які більш стійкі, ніж коронавірус. Використання його в дезінфікуючих засобах, фарбах і, можливо, навіть в одязі і хірургічних масках може забезпечити тривалий захист від мікробного забруднення в громадських місцях.
Крім цих інновацій, були розроблені ряд автономних транспортних засобів, які оснащені всюдихідним 3D-картографуванням і великомасштабними технологіями візуальної і сенсорної навігації. Вони були задіяні в багатьох постраждалих містах Китаю. Людські контакти, таким чином зведені до мінімуму, щоб обмежити ризик передачі вірусу від людини людині. Аналогічним чином сотні роботів були відправлені до лікарень і місця на карантині по всьому Китаю, щоб подавати їжу і ліки пацієнтам, одночасно запобігаючи поширенню інфекції.
Інновації з Китаю
Китай розробив неординарні способи уникнути дотику до кнопок ліфта під час епідемії Covid-19, щоб уникнути ризику дотику до потенційно забруднених поверхонь. Крім систем голосового управління, інноваційним рішенням на сьогоднішній день є голографічні кнопки. По крайней мере, один ліфт в східному місті Хефей тепер дозволяє людям вводити номер свого поверху, використовуючи голографічні зображення кнопок.
Технологія поки не отримала широкого поширення, оскільки система дорога, але вона не зовсім вже нова. Google подала заявку на патент для подібної технології ще в 2003 році.
Технологічна компанія Easpeed в місті Хефей, на захід від Шанхаю, також розробила аналогічний пристрій. Система вже працює в лікарні в Хефей. Нещодавно, Easpeed отримала понад 100 замовлень на систему ліфтових кнопок, кожен термінал коштував близько 15 000 юанів (2163 дол. США). Система вважається дорогою, оскільки голосове управління коштує 500 дол. США.
Пристрій працює, проектуючи зображення кнопок в повітрі і дозволяючи користувачам «торкатися» до них. Виробник Easpeed заявляє, що його можна встановити на всі ліфти, а час відгуку не перевищує 30 мілісекунд.
Компанія Huawei також розробила ще одне інноваційне рішення, програма, яка дозволяє користувачам використовувати мобільний телефон для виклику ліфтів і вибору поверхів.
Роботи-самокати в Китаї
Роботи використовуються в багатьох китайських лікарнях для доставки їжі, медикаментів та інших матеріалів пацієнтам. Також для дезинфікування лікарні та інших громадських місць. Він також може перевірити температуру пацієнтів і відповідати на загальні питання.
Китайський гігант електронної комерції JD.com, недавно закупив роботів-самокатів, щоб доставити товари медичним працівникам в місті Ухань.
Невеликі роботи доставляли пакети в лікарню. І хоча маршрут був порівняно короткий – близько 600 метрів до лікарні, це допомогло захистити працівників від поширення інфекції.
Перша доставка роботом медикаментів в лікарню в Ухані
Дрони
Дрони почали використовувати в деяких країнах для відстеження місцевою поліцією, що відбувається в реальному часі. У Китаї влада відправила близько 100 дронів по всій території країни для перевірки місць скупчення людей. Їх почали використовувати в Китаї, а тепер і Іспанії.
До дронів кріпиться рація, за допомогою якої поліція попереджає про небезпеку вірусу. Дрон підлітає до людини, який вийшов на вулицю, і повідомляє про те, що влада рекомендує не виходити з дому. Поліцейські просять повернутися додому, добре вимити руки і залишатися в приміщенні. Або ж за допомогою дрона поліцейські просять жителів надіти маски на обличчя.
Сільськогосподарські безпілотники також розпорошують дезінфікуючі засоби у віддалених районах. Дрони, використовувані для розпилення дезинфікуючого засобу на міських вулицях, в 5 разів ефективніше ручного розпилення.
CleanseBot – перший в світі робот для знищення бактерій
Поряд з масками, антисептичними пов’язками і серветками у китайців, і не тільки, попитом користується кишеньковий робот для знищення бактерій. Зараз це трендовий подарунок для себе і близьких.
І хоча це ноу-хау не винайдено в 2020 році, попит на нього зростає особливо для застосування в лікарнях. Революційний кишеньковий дезінфікуючий робот зі штучним інтелектом, був запущений ще в кінці 2018 року компанією Ventur Studio.
CleanseBot – це автоматизований розумний робот для чищення та дезінфекції, що використовує ультрафіолетове випромінювання для знищення 99,99% мікробів і бактерій без будь-яких забруднень і хімікатів.
Деякі відгуки. Люди купують його для стерилізації свого будинку, також від бактерій і коронавіруса.