Нещодавно команда проєкту «Сади Стійкості» відкрили кабінет магнолії-терапевтки у ботсаду ім. Гришка, аби без попередніх записів та абсолютно безкоштовно познайомити українців із методом садотерапії. Ми вирішили детальніше дізнатись про цей метод та розповісти як рослини не лише тішать око, а й покращують ментальний стан людини.
Отже, що таке садотерапія? Почнемо з практики: Садотерапія – це інструмент відновлення фізичного та ментального стану за допомогою взаємодії з природою. Ефективність цього методу детально описала Сью Стюарт-Сміт у своїй книжці «Садотерапія». Окрім цього, авторка доєдналась до проєкту «Сади Стійкості», аби допомогти подолати ментальні виклики, які принесла війна:
Народ України переживає тяжку кризу. У такі моменти особливо важливим стає трансформаційний потенціал саду, адже здатність природи до відновлення надає нам підтримку. Садівництво дарує нам зв’язок із таємницею зародження та збереження життя, дозволяючи глибоким екзистенційним процесам проявитися в створенні та догляді за садом.
Але don’t take just our word for it. Наприклад, у 2013 вчені Корейського університету Чоннам довели, що заняття садівництвом знижує рівень стресу та кортизолу. А учасники дослідження Університету Ессекса, які регулярно проводили час на природі, повідомили про значне покращення емоційного стану. Для 90% людей навіть короткий контакт з рослинами підвищував самооцінку та покращував настрій.
Садотерапія — поки що маловідомий метод в Україні. Та сьогодні перед нами стоїть питання збереження психологічного здоров’я не окремої групи людей, а цілої нації. Українцям потрібен дієвий підхід, який буде зрозумілий та доступний кожному. Так з’явився проєкт «Сади Стійкості». Його глобальною метою є допомогти людям знайти емоційний баланс через турботу за рослинами.
Володимир Кадигроб, засновник проєкту «Сади Стійкості» особисто познайомився з авторкою книги «Садотерапія» Сью Стюарт, яка надихнула його на імплементування практики в Україні:
Кожен українець сьогодні потребує ментального відновлення. Ми віримо у силу природи та садів, що були пригнічені радянським минулим і урбанізацією. Проєкт «Сади Стійкості» покликаний допомогти громадам віднайти ресурс, надавши практичні інструменти для відновлення людей під час та після війни – спершу дітей та військових, а далі всіх, хто цього потребує.
Тож тепер у кожного та кожної є можливість особисто дізнатись що ж таке садотерапія, завітавши до кабінету магнолії-терапевтки у ботанічному саду імені Гришка. Команда проєкту розмістила кушетку під столичним небом, аби всі охочі могли прийти сюди відпочити, відпустити тривоги та відновити свої сили.
Окрім ініціативи у столичному ботсаду, проєкт «Сади Стійкості» спільно з благодійним фондом «Землячки» влітку організували програму відновлення для жінок-військовослужбовиць. Олександра – військовослужбовиця та одна з учасниць програми розповідає:
Відновлення ментальних сил через відпочинок на природі, кінні прогулянки та спілкуванняї. Це був час для зупинки та роздумів про власні емоції та переживання, для усвідомлення, що насправді дає мені сили. Рекомендую своїм побратимам та посестрам, які також пройшли пекло війни та полону, відновити свій емоційний ресурс.
В планах у команди розробити програми для ветеранів та дітей, які допоможуть зцілити травми війни. Слідкувати за анонсами подій можна у соцмережах «Сади Стійкості». А поки, команда проєкту запрошує всіх охочих завітати до магнолії-терапевтки у ботсаду ім. Гришка за адресою вул. Садово-Ботанічна, 1.