Одні аналітики сприймають криптовалюту як геніальну технологію, а інші — як загрозу для традиційних фінансів. Криптовалюта вже настільки щільно увійшла в економіку та багато процесів у ній, що не може не впливати на традиційну фінансову систему і світову економіку. Наприклад, ціна ефіру частково впливає на інвестиції та може навіть збільшувати споживання електроенергії в деяких країнах.
Вплив на світ і економіку
Перевага криптовалюти, якщо її порівнювати з традиційними фінансами, полягає у полегшених переказах між користувачами в різних країнах. Звичайні кошти рухаються повільно та часто потребують додаткової бюрократії. Тож тут криптовалюта швидше й прозоріше, а комісія менше за розмірами.
Як таке положення справ впливає на світову економіку:
- торгівля стає більш прибутковою завдяки меншим витратам;
- підвищується фінансова доступність у країнах, де є проблеми з банківськими послугами.
Багато суперечок крутиться навколо взаємодії криптовалюти та монетарної політики. Держава проводить цю політику, щоб стабілізувати економіку та керувати інфляцією. Криптовалюта цим інструментам не підпорядковується, тож потенційно вона може зламати всю монетарну політику.
Є протилежна думка стосовно того, що крипта тільки доповнює монетарну політику. Наприклад, стейблкоїн прив’язаний до курсу долара США. Вони цілком нормально взаємодіють і не загрожують світовій економіці.
Позитивний вплив на економіку
Світова економіка до нещодавнього часу уповільнювалась. Та коли вона увійшла до стадії дуже повільних рухів, поява криптовалюти наче стала її каталізатором. Зростання економіки в останні роки важко не відзначити.
Саме шалений темп розвитку економіки більшості країн став головною перевагою розвитку криптоіндустрії. До того ж самі блокчейн-технології поки навіть не думають зупинятися. Завдяки цьому можна прогнозувати, що й економіка далі буде розвиватися.
Криптовалюта довела свою стабільність і надійність. Наприклад, біржа Binance навіть має власний благодійний фонд, що допомагає біженцям та постраждалим внаслідок стихійних лих.
Які є виклики та ризики?
За криптою об’єктивно залишається можливість трансформувати економіку. Але варто враховувати ризики та виклики. Наприклад, до них належать:
- Непідпорядкованість регуляторам. У світі досі сперечаються, як цю відносно нову технологію треба сприймати та як нею керувати.
- Заборона від держави. У деяких країнах криптовалюта вважається ненадійною через потенційну загрозу для власних фінансових систем.
- Волатильність. Криптовалюта активно колихається та може мінятися декілька раз на день. Це ускладнює вибір крипти як засобу для сплати та збереження вартості. Тож це також негативно впливає на інвестування і планування бюджету компаній.
Ризики шахрайства тут теж поширені. Хоча чимало таких випадків також трапляється в традиційних фінансах. Саме тому необхідно розвивати фінансову грамотність, аби не ставати жертвою злочинців.
Отже, у криптовалюти є всі шанси трансформувати сьогоднішню економіку. За її допомоги з’являється фінансова інклюзивність. А щоб не перетворилася на реальність потенційні ризики, країнам треба відповідально підійти до регулювання цього ринку.