– Вадик, ну, будь ласка, розкажи мені, як ви робили цей проєкт.
– Можливо пізніше.
– Але мені потрібно для статті! Я ж пишу кейс!
– Не маю часу, погуглити.
– Що погуглити?! Як ви робили проєкт?!
– Ти ж маркетолог, в інтернеті повно кейсів, придумай що-небудь. Все, мені ніколи.
– Вадик. Я по-о-овільно дістаю зі штанів паяльник і піднімаюся до тебе…
– [Абонент надіслав вам голосове повідомлення. У ньому багато зітхань, нецензурних фраз і дві невиразні пропозиції про проєкт, щедро присмачених оборотами «Ну це, як його» і «та ну, начебто 120 лідів. Або 240. Не пам’ятаю я].
Проблема, до болю відома всім маркетологам: фахівці дуже хотіли продавати продукт клієнтів, але не хотіли витрачати час на розкрутку себе. Над сайтами замовників велася ювелірна багатоетапна робота, а свій ресурс оновлювався за залишковим принципом. Він просто був не в пріоритеті.
Як ми просували свій сайт? А ніяк
Був один оптимізатор, він легко виявлявся за найбільшою завантаженістю. Один з тих людей, які беруть на себе побільше роботи і готові залишатися допізна, а потім героїчно гинуть під завалами.
Він час від часу видавав ТЗ копирайтерам, а ті по можливості виділяли вихідні – єдиний вільний час від клієнтських проєктів. Просто публікувалися матеріали. Без мети. Без стратегії. Щоб було. А що, клієнти і так приходили.
Як тоді ми просували сайти клієнтів?
Тут можна спостерігати прямо протилежну картину. Над одним проєктом з комплексного просування сайту працює спеціально підібрана команда:
- SEO Lead – розробляє стратегію SEO-оптимізації, підбирає найбільш ефективні індивідуальні рішення, виходячи із специфіки бізнесу клієнта;
- маркетолог – створює комплексну стратегію performance marketing для досягнення поставлених KPI, потім контролює її реалізацію на кожному етапі;
- 2-3 SEO-оптимізатора – працюють над підвищенням позицій сайту в пошуковій видачі;
- верстальник і розробник – на випадок доробок з технічних моментів і юзабіліті;
- SMM-менеджер – займається просуванням продукту в соцмережах, налаштовує таргетинг/ретаргетинг, ініціює і проводить рекламні кампанії;
- PPC-фахівець – налаштовує контекстну рекламу;
- аналітик – досліджує ринок і конкурентне середовище, аналізує ефективність каналів трафіку, проводить A/B тестування, аудит сайту і позиції клієнта;
- Head of content – становить контент-план і забезпечує своєчасне написання якісних матеріалів;
- копірайтери – пишуть корисні і SEO-оптимізовані статті;
- менеджер або акаунт проєкту – виступає в ролі єднальної ланки між командою і клієнтом.
Вже на етапі комерційної пропозиції ми детально розписуємо план робіт на 3 місяці, прораховуємо зростання показників і рентабельність інвестицій в разі його реалізації. Клієнт бачить, що, якщо 1 жовтня ми приступимо до робіт по сайту, до Нового року він отримає такий-то приріст відвідуваності, а кількість покупців збільшиться на стільки-то відсотків.
Комплекс робіт по просуванню сайту залежить від його стану, віку, ніші, конкуренції. В цілому, план виглядає так:
- Ми готуємо сайт до притоку відвідувачів. Нам потрібно, щоб він був зручним, привабливим і справним. На сайті має бути легко орієнтуватися, приємно робити покупки або здійснювати інші цільові дії. Для цього ми вивчаємо історію ресурсу, проводимо його аудит, дивимося на нього очима потенційних клієнтів. Складаємо список рекомендацій щодо поліпшення юзабіліті, технічного доопрацювання. Розробляємо зручну і зрозумілу структуру сайту. Перевіряємо наявність санкцій з боку пошукових систем.
- Коли ресурс готовий приймати покупців, пора зайнятися безпосередньо SEO-оптимізацією. На цьому етапі ми складаємо і розширюємо семантичне ядро, нарощуємо кількість посилань. На основі інтересів цільової аудиторії складаємо контент-план, по якому пишемо SEO-оптимізовані тексти. Унікальні і в той же час корисні статті підвищать лояльність як пошукових систем, так і тих, хто їх читатиме.
- Оцінюємо результати робіт і коригуємо стратегію просування, роблячи її ще більш ефективною. Відсіюємо невдалі джерела трафіку і зосереджуємося на тих, де користувачі виявили найбільшу цікавість.
На основі отриманих даних і відкоригованого плану продовжуємо роботу над збором ключових слів і написанням контенту. Тестуємо працездатність ресурсу.
Весь цей час над сайтом працюють сеошник, маркетолог, PPC-фахівець і SMM-ник. Ведеться регулярний аналіз досягнутих цілей.
А тим часом на свій власний сайт немає ні сил, ні ресурсів
Можливо, все б так і тривало. Але потім сталася пандемія. Клієнти скінчилися. А ми прокинулися. Треба було якось виживати і боротися за кожного замовника.
І тут ми зрозуміли, що спочатку потрібно надіти кисневу маску на себе, а потім вже продавати її клієнтам. І взялися за роботу над власним сайтом.
Як ми збудували стратегію самопросування
Ми взяли за основу свій досвід роботи з клієнтами. Тепер у нас власний відділ по внутрішнім завданням і окрема стратегія з маркетингового просування.
Тепер над сайтом працює ціла команда крутих експертів. На сьогоднішній день відділ внутрішнього маркетингу складається з наступних співробітників.
Головний маркетолог, керівник відділу. Чим займається:
- розробляє і контролює виконання комплексної Marketing-стратегії;
- аналізує ринок і конкурентів;
- визначає вектори розвитку компанії;
- відстежує і аналізує показники конверсій;
- залишає най рентабельні канали реклами, відсіває невдалі;
- вибудовує роботу всього відділу – любить, втішає, допомагає.
Маркетолог. Чим займається:
- генерує і запускає маркетингові «плюшки»;
- виставляє завдання на PPC-рекламу;
- збирає і аналізує дані про ефективність реклами;
- чудово грає в шахи і PS 5 в перервах.
Головний редактор. Чим займається:
- організовує контент-маркетинг від А до Я;
- становить контент-план і стратегію просування контенту;
- видає ТЗ на написання матеріалів і стежить за їх крутизною;
- шле любовні послання копирайтерам. Це їх надихає на словесні подвиги.
PR-менеджер. Робить так, щоб про все, чим ми тут займаємося, дізналося якомога більше людей. І, що важливо, вони вірно витлумачили наші меседжі.
2 сеошники. Два Атланти, що підпирають власними плечима позиції сайту. Безперервно працюють над зростанням трафіку. Оптимізують, перелінковують, нарощують кількість посилань.
Head of Content. Диригує роботою контентників, контролює терміни і якість.
5 кращих копірайтерів агентства. Спеціалізуються на написанні контенту за темами маркетингу і e-commerce. Настільки люблять творити, що писали б і безкоштовно, але голодний копірайтер годноти не напише.
Дизайнер. Працює виключно з внутрішніми проєктами, вимальовує візуал під завдання маркетингу.
SMM-ник. Веде бізнес-акаунти в соціальних мережах, рекламує статті з корпоративного блогу.
Верстальник і розробник. Щомісяця проводять пул робіт з поліпшення сайту.
Завдяки зосередженню команди виключно на внутрішньому проєкті наша маркетингова діяльність стала комплексною. Вона охопила соціальні мережі, контекстну рекламу, SEO, PR-активності. Наші фахівці постійно беруть участь у всіляких конференціях в якості спікерів і спонсорів.
Чи допомогло це нам?
Так. Людям приємніше звертатися до чоботаря в добротних чоботях, до стрункого дієтолога, до перукаря з трендового зачіскою. Цілком природно, що власники сайтів оцінюють підрядників по обкладинці.
У лютому 2021 ми почали втілювати комплексну стратегію контент-маркетингу і ось які результати за охопленням отримали:
Як видно з графіка, трафік зріс майже вдвічі. Це пояснюється ще й тим, що для пошукових алгоритмів у 2021 році якісний контент – одна з головних складових просування. У тренд вийшли цікаві та якісні статті, що демонструють унікальний досвід компанії і приносять користь людям. Тепер круті тексти важливіші ключових входжень. Матеріали створюються для людини, а не тільки для робота.
Чому в контент-маркетингу важливо просуватися за некомерційними запитами
Якщо ви загуглите в буржунеті англійською «купити краще біле вино» і «з чим пити біле вино», за останнім видасть більше результатів. Чому на Заході вважають за краще просуватися за некомерційними запитами? Тому що люди часто обдумують покупку, підшукуючи потрібну інформацію в інтернеті. Хто дасть їм більше інформації, проявить експертність, той і в дамках.
У випадку з просуванням сайтів все складніше. Зрозуміло, що людям простіше зважитися на покупку вина, ніж інвестувати солідну суму в інтернет-оптимізацію. Вони довго вивчають сайт і інформацію з приводу просування, тому все має бути ідеальним.
Ось таких позицій по некомерційним запитам нам вдалося домогтися від часу впровадження маркетингової стратегії:
А ось показники тривалості перегляду сторінок:
Влітку показники трохи впали через сезонність, пори відпусток. В цілому, тенденція до зростання простежується чітко: за прочитанням нашого блогу люди проводили більше 1 години.
Які висновки можна зробити
Як не повторити наші помилки? Уявіть, що ваша компанія – це ваш кращий клієнт. Поставтеся до неї з любов’ю.
Якщо ви робите крутий продукт, не забувайте про свої потреби. Скільки б не було у вас великих клієнтів і відомих компаній, кейс свого власного сайту – це те, що вражає.