Геморой – це варикозне розширення вен заднього проходу. Він може виникнути у будь-якої людини і являє собою опуклі васкуляризовані утворення, що закривають анальний отвір, з’єднані з артерією [1]. Вони стають проблемними, коли виникає запалення. Тоді відбувається надмірний набряк вузликів, що кровоточать.
Як позбутися геморою?
Перш ніж починати лікування геморою, потрібно визначити причину появи цієї хвороби. Гемороїдальна хвороба не має чітко встановленої причини. Швидше за все, це результат взаємодії кількох факторів [2]. Точно відомо, що вона не є заразною.
Основні причини виникнення геморою:
- неправильне харчування (низька частка клітковини в їжі, недостатня кількість випитої протягом дня рідини);
- малорухливий спосіб життя;
- надмірна вага та ожиріння;
- носіння важких предметів (на роботі, під час тренувань);
- закрепи, особливо хронічні;
- вагітність та природні пологи [1].
Методи лікування геморою існують різні, одним із них є свічки Реліф.
Які симптоми геморою?
Симптоми геморою, як правило, є неприємними, дратівливими та заважають нормальному повсякденному життю. Найпоширенішими симптомами є
- біль;
- свербіж, подразнення;
- кровотеча (зазвичай яскраво-червоного кольору, що виникає під час і після дефекації);
- слизові виділення в анальній ділянці;
- випадіння вузлів та шишок назовні;
- розлади дефекації (пацієнт може затримувати випорожнення через біль, дискомфорт або страх дефекації, що посилює проблему закрепів і загострює проблему);
- забруднення натільної білизни;
- нетримання газів;
- відчуття неповного випорожнення кишечника [2].
Чим краще лікувати геморой?
Лікування гемороїдальних вузлів може бути різним, і важко сказати, скільки часу потрібно для лікування геморою. Все залежить від того, наскільки виражені ваші симптоми, загального стану здоров’я та вашої схильності до лікування. Пам’ятайте, що терапію найкраще узгоджувати з лікарем, який ретельно обстежить вас і спробує підібрати ефективне лікування геморою, пристосоване до ваших потреб [3].
Мета лікування – зупинити кровотечу, свербіж та полегшити дискомфорт і біль [1].
Спочатку воно має симптоматичний характер. Ключовим моментом є регулювання дефекації та запобігання закрепам. Найчастіше рекомендується зміна способу життя (включаючи збільшення кількості харчових волокон у раціоні, регулярні фізичні навантаження), а якщо це не допомагає, лікар може запропонувати фармакологічне лікування лактулозою, макроголами та гліцериновими супозиторіями.
У періоди загострення симптомів можна використовувати ректальні свічки та мазі від геморою з протизапальною та місцевою захисною дією. Вони містять місцеві анестетики, гіалуронову кислоту, гідрокортизон і оксид цинку [3].
Коли консервативного лікування недостатньо, необхідна допомога хірурга. Існує кілька методів малоінвазивного лікування, але вони пов’язані з ризиком рецидиву геморою. До них відносяться:
- введення гумової стрічки, “лігування” – полягає в тому, що на основу вузла, що кровоточить, накладається гумова стрічка, яка некротизується і відпадає протягом декількох днів;
- склеротерапія – при цьому методі у вузли вводять хімічні речовини, які перекривають кровопостачання гемороїдальних вузлів. Вузли з часом зменшуються і стають фіброзними,
- радіочастотне лікування або лікування генератором лазерних променів – судини звужуються і закриваються, а гемороїдальні вузли зменшуються.
Для більшості людей фармакотерапії та малоінвазивного лікування достатньо, щоб впоратися з гемороєм. У запущених випадках, тобто коли малоінвазивні препарати виявляються неефективними, може знадобитися хірургічне лікування. Хірургічне лікування слід пропонувати пацієнтам, у яких гемороїдальні вузли випали за межі ануса і не повертаються в канал самостійно (III і IV стадія за шкалою IV стадії гемороїдальної хвороби) [3].
Такий діагноз, як геморой все ще є джерелом сорому для багатьох, і навіть коли дискомфорт значний, консультація з фахівцем відкладається. Пам’ятайте, що коли болить геморой, необхідно діяти негайно. Відповідне лікування від самого початку появи симптомів – це шанс швидко покращити якість життя.
Література
- M. Taib, Y. Rezzak, L. Bouyazza, B. Lyoussi, Medicinal Uses, Phytochemistry, and Pharmacological Activities of Quercus Species, Evid Based Complement Alternat Med, t. 2020, s. 1920683, lip. 2020.
- De Marco S., Tiso D., Lifestyle and Risk Factors in Hemorrhoidal Disease, Front Surg., 2021..
- СОЛОМЧАК, П. В. (2020). Оптимізація комплексного лікування хворих на хронічний геморой (Doctoral dissertation, НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ).