Щойно відкрили нову філію свого підприємства? Маєте об’єкти оподаткування, які є джерелом прибутку? У цьому випадку необхідним є заповнення та подання Форми 20 ОПП. Ця звітність є обов’язковою для підприємців незалежно від обраної ними системи оподаткування. Щоб допомогти розібратись, підготували матеріал, де відповідаємо на поширені питання щодо звітності новоствореної філії.
Чи потрібно подавати форму при створенні філії?
Так, адже це — реєстрація об’єкта оподаткування (магазину, складу, офісу тощо). Про такий об’єкт, за допомогою якого відбувається комерційна діяльність та в результаті використання якого сплачуються податки, необхідно обов’язково повідомляти Податкову службу шляхом надання відповідної форми №20-ОПП.
Це підтверджує і Перелік типів об’єктів оподаткування, створений Податковою службою: відокремлений підрозділ необхідно додатково вказувати у формі. Цей довідник має рекомендаційний, а не наказовий характер, однак на нього точно варто орієнтуватись.
Чи необхідно вносити у форму об’єкт, якого немає в Довіднику?
Так, якщо такий об’єкт приносить прибуток і створює обов’язок сплати податків. Навіть якщо в результаті податок не стягуватиметься, вказати об’єкт все ж варто, адже це не буде порушенням чи помилкою. Усе, що в теорії може підлягати оподаткуванню, повинно бути вписаним у форму. Навіть якщо від сплати того чи іншого податку юридична особа звільнена, вносити дані у звітність все ще потрібно.
Які об’єкти оподаткування потрібно вказувати?
Чіткого переліку не представлено, однак, керуючись Довідником Податкової служби, виділимо такі категорії:
- нерухоме майно;
- рухоме майно, що приносить або може принести прибуток;
- торгові точки (кіоски, магазини тощо).
Подання форми ФОПам: необхідно чи ні?
Так, адже у 2022 році ФОПів 2 та 3 груп зобов’язали встановлювати РРО, реєстрація яких здійснюється на підставі форми №20-ОПП. Без довідки встановити РРО не вдасться, що може поставити «на паузу» роботу філії.
Чи потрібно вносити в форму орендовані об’єкти та ті, які не перебувають у власності філії?
Так, адже для одержання прибутку не обов’язково мати, наприклад, автомобіль у власності: його можна орендувати та використовувати в діяльності, а тому такий автомобіль буде вважатись об’єктом оподаткування. Дані про орендований об’єкт надає як його власник, так і філія, яка його орендує.
Хто повинен подавати форму — головне підприємство чи філія?
Залежить від ситуації: наприклад, форму повинна подавати філія, якщо вона:
- має окремий баланс;
- самостійно веде бухоблік;
- зареєстрована як самостійне підприємство;
- має обов’язок самостійно нараховувати та сплачувати податки за працівників.
Тобто філія повідомляє про ті об’єкти, які є на її окремому балансі. Якщо форма була подана, головне підприємство не повинно додавати її до своєї звітності та дублювати дані. Не потрібно і філії подавати дані про об’єкти, які вже зафіксовані у звітності головного підприємства. Не важливо, чи є філія окремим платником податків: якщо, наприклад, котельня перебуває на балансі філії, відомості про таку котельню подає саме філія.
Коли НЕ потрібно подавати форму?
Тоді, коли головне підприємство створює філію без власного балансу та бухобліку і передає їй майно (нерухоме + ТЗ), яке перебуває на його власному балансі. Виняток — передача рухомого майна (не автомобілів), яке змінює своє місце розташування на місце, де зареєстрована філія.