Надчутливість, в першу чергу, пов’язана з особливістю нервової системи, що виявляється в чутливості сенсорної обробки інформації (SPS – Sensory Processing Sensitivity) тобто з «підвищеною чутливістю центральної нервової системи і здатністю до більш глибокої обробки фізичних, соціальних і емоційних стимулів») Вважається, що чим вище у людини SPS, тим більшою мірою він є надчутливим. На думку Ейрон, що вперше описала цей феномен, частка надчутливих людей на планеті всього близько 15-20%.
Інтровертам не дуже просто жити в тому світі, де затребувані абсолютно інші якості: постійне прагнення просуватися вперед, міцні нерви, а іноді безпринципність. Психотерапевт з Данії, творець праці «Близько до серця» Ілсе Санд, постійно проводить консультації людям з незвично високою чутливістю. Вона сама включає себе в подібну групу людей – сенситивів, які яскраво виражені. У книзі розписані особливо поширені складності, які зустрічають інтроверти. Також Санд розповіла про ті, прийоми, які дозволяють впоратися з проблемами.
Посилена реакція на подразники ззовні
Різні звуки, запахи, візуальні подразники діють набагато сильніше на інтровертів, приводячи до деяких наслідків. Наприклад, навіть кроки сусіда в іншій квартирі здатні легко стати причиною безсоння, а приймач, включений в якості фону в робочому кабінеті, здатний підштовхнути до написання заяви про звільнення за власним бажанням. Особливо проблематичним стає святкування нового року, коли безліч людей використовує салюти, хлопавки, петарди та інші атрибути.
Близько 80 відсотків одержуваних вражень доводиться на зорову систему, тому рекомендується закрити очі, щоб відпочити саме від візуального шуму. Зачекайте так кілька хвилин – це дасть можливість розслабитися і абстрагуватися від усього іншого світу. Додатково можна подивитися на одну річ, яка не ворушиться, протягом декількох хвилин, що особливо ефективно в робочій обстановці або період подорожі в автобусі або поїзді.
Також є можливість використовувати парасольку або темні окуляри для ще більшого скорочення рівня візуального шуму. Особливо ефективним прийомом є використання навушників і включення музики, яка вам подобається на прийнятній гучності. Не важливо, який жанр, незважаючи на те, що говорять деякі психологи. Головне, щоб вам подобалося, і те, що звук з навушників практично повністю ізолює від решти світу. Особливо це ефективно у випадку з тими, хто постійно працює за ПК в офісі або вдома. Досягається максимальна концентрація на результаті і з’являється впевненість і нові сили для роботи.
Припиняйте бути чужою «жилеткою»
Люди з високою чутливістю вкрай погано переносять, коли в їхній присутності інші починають з’ясовувати стосунки. Це вселяє в інтровертів почуття, що вони самі стають учасниками сварки, а іноді і починають думати, що вони самі винні у трагедії конфлікту. Подібні чутливі люди ніби мають «антени», які легко можуть «прочитати» настрій сторонніх людей і їх переживання. Також сенситиви вважають, що вони зобов’язані вислуховувати кожну людини і допомагати. Іноді навіть собі на шкоду.
Негативний ефект проявляється в повному емоційному виснаженні, що заважає нормально працювати і відпочивати. Спробуйте самостійно знаходити людей, що заважають нормально жити, і виключати контакти з ними. Краще витратити свою енергію на тих, хто дійсно гідний подібної уваги. Допомога повинна приносити користь тим, хто її потребує. Якщо ви готові когось підтримати і вислухати, скористайтеся цими рекомендаціями.
Готовність до непередбачених ситуацій
Чутливих людей постійно турбує те, що є ймовірність того, що відбудеться несприятлива подія. Наприклад, поломка мікрофону під час виступу, відмова комп’ютера в самий невідповідний момент або крадіжка особистих речей в офісі. Ви можете виключити подібні думки просто – продумайте план на кожну нештатну ситуацію, дозволяючи швидко вийти з неї з мінімальними втратами або взагалі без них. Дотримання цього правила допоможе не вибитися з колії через найменші невдачі.
Так ви не розгубитеся без знання, що робити далі. Постарайтеся запобігти всьому, що здатне вибити з рівноваги. При холодній погоді і страху замерзнути візьміть теплий светр з собою, а при наявності спраги, що створює додатковий дискомфорт, беріть термос з водою, чаєм або кавою. Іноді, навіть просто їх присутність усуне неприємні відчуття. Аналогічно чиніть їм і в інших ситуаціях, які створюють напруженість для вас особисто.
Користуйтеся додатковим часом
Надчуттєвим людям завжди потрібен додатковий час для вирішення важливих питань або усунення проблем. Аналогічно і при наявності потреби в корисній раді. Інтроверти вкрай рідко дають відповідь з першої спроби – їм потрібно дати час для роздумів. Ідеї, що виникли в результаті ретельної розумової діяльності, а не «мозкового штурму», виявляються набагато цікавішими і кориснішими, ніж інші.
Якщо керівник на роботі вимагає давати швидку відповідь в режимі онлайн або в кімнаті з іншими співробітниками, поясніть йому, що у вас не виходить працювати так само. Потрібно більше часу для того, щоб обдумати всі деталі тверезо, представивши свою концепцію подальших дій.
Спілкування за власними правилами
Інтровертам не подобається забивати голову не корисною інформацією і порожніми розмовами. Їм цікавіше вести бесіди, в яких є можливість дізнатися що-небудь нове і цікаве, а також корисне. При спілкуванні з новими людьми сенситиви можуть витримувати до години розмови, після чого не здатні чути співрозмовника, витрачаючи сили на підтримування бесіди.
Краще рішення для виходу з ситуації – зробити паузу, завдяки якій ви зможете спланувати, як розмова піде в подальшому. Психологи іноді проводять сеанси парної психотерапії: фахівці просять партнерів повторювати слова один одного для тренування навички слухати. Це корисно при вирішенні труднощів в спілкуванні з близькими людьми. Спробуйте подібний прийом для того, щоб упевнитися в тому, що ви здатні розуміти один одного. При наявності почуття втоми від деяких людей спробуйте спілкуватися з ними деякий час тільки в текстовому режимі.