Фактичний дохід людини залежить не тільки від фаху, досвіду, вміння себе продавати, але й від психології. Все, що ви думаєте про гроші, або допомагає вам заробляти, або забирає у вас можливість жити краще. Поговоримо про те, як змінити негативне ставлення до грошей та знайти додаткові можливості збагачення.
Ставлення до грошей, яке ви маєте – це фундамент фінансового життя
Ставлення до грошей формується в дитячому віці (приблизно до 7 років) на основі розмов у родині, спостереження, як дорослі ведуть себе з грошима, яка емоційна атмосфера навколо.
Значний вплив на дитячі переконання мають висловлювання значимих людей (батьки, улюблений вчитель, родичі і т.д). Також на фінансове мислення впливають умови, в яких жила сім’я та рівень достатку. Наприклад, якщо сім’я рахувала кожну копійку, багато в чому собі відмовляла та економила на всьому, у підсвідомості дитини могли закріпитися сценарії:
- гроші – джерело страждань, багато заробляти нереально;
- грошей не було і ніколи не буде;
- грошей ніколи не буває достатньо;
- бери в магазинах те, на що вистачає, а не те, що хочеш;
- краще синиця в долонях, чим журавель в небі.
У майбутньому людині з таким мисленням буде складно знайти високооплачувану роботу, вона буде мати сумніви в своїй цінності та компетентності, боятиметься просити ринкову вартість своїх послуг і т.д. Негативні переконання на фінансову тему приводять до незадоволення якістю свого життя, але людина знаходиться в позиції жертви та нічого не міняє.
Кількість шкідливих переконань та їх зміст залежить від віку людини, її досвіду самостійного життя, ставлення до невдач. Запишіть на папері все, що ви чули в сім’ї та оточенні про гроші, коли були дитиною та подумайте, якими переконаннями ви користуєтесь до сьогодні. Вправа розкаже багато цікавого про те, що знаходиться у вашій підсвідомості.
Нерідко людина має амбівалентні (протилежні) переконання та не замислюється над цим. Наприклад, «гроші – це свобода» і «не в грошах щастя», у підсвідомості будуть працювати одночасно. Ви будете бачити можливості заробити, але не використаєте їх через страх невдачі. Щоб більше заробляти та підвищити рівень життя, варто знайти та переглянути фінансові переконання.
Як знайти негативні фінансові установки?
Більшість переконань знаходяться в підсвідомості і працюють непомітно. Для їх виявлення є декілька способів:
- Метод «Визначення». Запишіть, як ви розумієте поняття: «інвестиції», «гроші», «достаток», «успіх», «накопичення» та інше. Це дозволить побачити, що думаєте про гроші взагалі.
- Історії, які розповідаєте іншим. В розмовах з іншими ми часто розповідаємо чутки, випадки з минулого, новини, які чули. Про що ви говорите? Який зміст цих історій? Це дозволить побачити в чому переконуєте себе та свого співрозмовника.
- Про що розповідали вам? Сімейні історії мають вплив на фінансовий достаток людини з дитинства. Якщо обговорювали успіхи предків, досягнення, як вони багато жили, та що вміли, у людини більше шансів жити не гірше. В ситуаціях, коли розмови велися про голод, розкуркулення, невдачі та пограбування, в підсвідомості може бути записаний страх достатку. Людина буде підсвідомо боятися грошей.
- Що ви чули та говорите про гроші? Запишіть усі висловлювання, свої власні фрази, діалоги з фільмів, книжок, які ви чули на фінансову тему і вони залишилася в пам’яті.
- Що про гроші говорили батьки? Кожна фраза батьків залишається в інформаційному полі дитини та створює її реальність. Усе, що ви чули про гроші в родині може впливати на ваші страхи, вибір професії та методів заробітку. Запишіть усе, що можете згадати.
Перечитайте все, що ви написали. Перед вами фінансова програма, яка привела вас до сьогоднішнього рівня достатку, розміру зарплати та рівня задоволення життям.
Подумайте, чи все вас влаштовує? Якщо ви читаєте цей текст, то вам, напевно, хочеться заробляти більше та підвищити свій фінансовий статус. Треба змінити своє ставлення до грошей та пропрацювати негативні установки.
Як змінити свою фінансову програму?
Перший крок до змін – розуміння, що ваша фінансова програма шкідлива і вона заважає мати потрібний рівень життя. Основна характеристика негативних фінансових переконань – заборона та обмеження в діях без альтернативи. Людина приймає висловлювання за істину та не піддає сумнівам, а з часом живе за цими законами.
Хороша новина – переконання можна змінювати, погана – це не трапиться за один день, а в деяких випадках потрібна буде допомога психолога, щоб пропрацювати болючі теми.
Для позитивних змін самостійно можна використати вправи:
- Відповідь на запитання: «Для чого мені гроші?». Поставте таймер на 15 хвилин та пишіть усе, що приходить до голови. Саме тут ховаються ваші потреби, які стануть додатковою мотивацією на шляху до заробітку.
- Сумнівайтесь в тому, що знаєте та шукайте інші сценарії. Наприклад, ви маєте установку: «Робочі люди багато не заробляють», знайдіть приклади та історії людей робочих спеціальностей, які мають високий заробіток. На кожну свою негативну установку, шукайте позитивну відповідь, закріплену реальними фактами.
- Почніть вивчати фінансову грамотність. В Україні є платні та безкоштовні фінансові програми, які дозволять з іншої сторони подивитися на свої можливості та змінити своє ставлення до грошей.
- Напишіть фінансовий план на 5 років. Скільки хочете заробляти? Які матеріальні цінності мати? Де себе бачите? Пишіть важливі для вас речі, які стануть фундаментом глобального плану. Далі кожен пункт можна перетворити на конкретні цілі з планом реалізації. Це допоможе визначити нові орієнтири в житті.
- Організуйте групу підтримки. Знайдіть людей, які також хочуть змінити своє фінансове життя, регулярно зустрічайтеся та обговорюйте цілі, можливості, що вдалося зробити і т.д. Наявність однодумців допоможе підтримувати стабільний рівень мотивації.
Робота з фінансовими установками повинна бути постійною, поки вони не стануть частиною вашого Я. Зробіть перші кроки вже сьогодні, виконайте вправи з тексту та подивіться, яка програма керує вашим життям.