У повсякденному одязі можна хіба що сходити на прогулянку до міського парку. Навіть для заміського пікніка буде потрібно як мінімум спортивний костюм з кросівками, ніж (топірець) і сірники для багаття, мангал або тринога з котелком тощо. А для справжнього походу вже необхідне повноцінне спорядження для туризму, без якого радісний і корисний для здоров’я захід буде дуже схожим на… гаразд, не будемо про погане.
Класифікація туристичного спорядження
За призначенням
Кожен предмет має певну функціональність. З цього погляду туристське спорядження буває:
- Екіпірування учасників. Сюди відносяться одяг, головні убори та взуття.
- Засоби для перенесення вантажу. Це насамперед рюкзаки.
- Аптечка за розширеним списком.
- Карта, компас, електронні гаджети.
- Фото- та відеоапаратура (не зробити в поході хоча б пару десятків селфі або просто захоплюючих знімків — моветон).
- Транспорт: плавзасоби, лижі, велосипеди. Ремкомплекти.
- Спеціальне обладнання: льодоруби, мотузки та ін.
- Засоби безпеки: велошоломи, рятувальні жилети тощо
Три останні пункти для пішого походу не потрібні. Вони потрібні для водного, гірського чи велосипедах.
По використанню
Залежно від того, хто користується спорядженням, воно може бути:
- Особисте: одяг та взуття, посуд, засоби гігієни, спальник тощо
- Групове: намети, предмети для приготування їжі, навігаційне, спеціальне та допоміжне обладнання.
Справді, немає потреби кожному туристу тягнути з собою аптечку, казанок чи карту місцевості. Хоча спальники та дещо ще можуть бути як індивідуальними, так і груповими.
Вибираючи спорядження, треба спочатку враховувати «глобальні» фактори: вид походу, клімат регіону та сезон, під час якого намічено вилазку на природу, рельєф місцевості та ступінь складності експедиції. А вже потім переходити до конкретніших: дальність маршруту, кількість учасників, поставлені цілі та інше.
Вимоги до спорядження для туризму
Обладнання для походів працює в екстремальних умовах: дощ, сніг, механічні навантаження та інше. Крім того, воно має відповідати цілям, для яких вибрано. Тому спорядження має відповідати певним вимогам:
- Надійність. Це до речі про екстремальні умови.
- Ремонтопридатність, причому, бажано, підручними засобами. Схоже на попереднє. В антуражі типу «екстрім» все ламається швидше, навіть якщо воно надійне. А замінити, як правило, нема чим.
- Обсяг і вага. Тут усе зрозуміло, “на сто верст і голка важка”. У походах все доводиться нести на спині, тому мінімальна маса поклажі та її компактність мають величезне значення. Тому кожен елемент вибирають із розрахунку забезпечення мінімально необхідних функцій. Наприклад, фото можна зробити великою дзеркалкою, а можна взяти невелику екшн камеру.
- Технологічність. До цієї вимоги можна додати два нюанси. По-перше, предмет сучасної конструкції має бути простим у використанні, щоб не довелося, наприклад, ставити намет весь вечір. А по-друге, сучасні моделі не тільки більш функціональні, але й більш легкі та компактні.
- Устаткування повинно забезпечувати групу. Це стосується всього: числа посадочних місць у наметах (з урахуванням гендерного фактору), обсягу казанка, щоб не варити двічі, асортименту та кількості продуктів тощо.
- Добре, коли спорядження універсальне. Якщо його можна застосовувати не за прямим призначенням, то іноді це рятує. Щоправда, тут ще багато залежить від кмітливості туристів.
- Безпека та гігієнічність. Без коментарів.
І останнє, не потреба, а просто порада. Давно канули в лету поняття, ніби найкращий одяг у поході — це сіренька пошарпана штормівка, стоптані кеди і замизканий спортивний костюм або камуфляж. Сучасні туристи одягаються красиво. А ще яскраво, що, між іншим, відповідає умовам безпеки.
Вибір спорядження для туризму
Загальні правила
Досвідчені туристи добре знають, що треба брати, а від чого краще відмовитися. Ці поради призначені в першу чергу для тих, хто буває в походах не часто або взагалі йде вперше. Кліматичні умови зазвичай відомі заздалегідь. Але розраховувати треба на найгірший сценарій, до того ж, з деяким запасом. Наприклад, спальний мішок взяти трохи тепліше, ніж рекомендується. Вага додасться всього на грам 100-150, зате не прокидатиметеся ночами і не тремтітимете від холоду. Якщо не зрозуміло, будуть дощі чи ні, то обов’язково брати легкий дощовик.
Не треба одягати нещодавно куплені речі. Тісні черевики не розносяться, а так натрутають ноги, що доведеться повертатися. Сорочка або штани малого розміру можуть зіпсувати враження від екскурсії заповідними місцями. І не слід думати, що дешеве – це добре, бо його не шкода. Воно може просто не дожити до кінця експедиції. Зате добротні вироби і в господарстві можуть потім стати в нагоді, і для туризму довго послужать.
Одяг
У поході на людину діють різні фактори, через які її кидає то в жар, то в холод. Під час руху йому тепло, а на спині під рюкзаком навіть піт виступає. Потім привал, м’язи остигають, особливо якщо ще й легкий вітерець дме. Під час перебування у горах може статися швидка зміна погоди. Щоб тіло не перегрівалось і не переохолоджувалося, туристи вибирають одяг за принципом «трьох шарів»:
- Базовий. Під низ надягають термобілизну. Воно добре відводить вологу, тим самим під навантаженнями зменшуючи небезпеку перегріву, а під час зупинок переохолодження. Брати треба два комплекти, для руху та для сну.
- Утеплюючий. Це середній шар у вигляді пуховика, вовняної або флісової кофтини. Зберігає тепло. У холодну погоду можна одягнути і пуховик, і фліску. Бавовняний із начосом (футер) не підходить, так як гірше гріє та швидко промокає.
- Захистний. Верхній одяг. Куртка-ветровка, мембранний анорак. Дощовик із поліетилену не годиться, так як не видаляє вологу. Штани – середньої щільності з нейлону або поліестеру, можна з блискавками для вентиляції. Джинсова тканина небажана, вона обмежує рухи та гірше сохне після намокання.
Часто запитують, чи треба вибирати легший одяг згідно із загальним трендом зниження ваги? Ні, тому що маса знизиться небагато, зате можливі неприємності через вибір неідеального екіпірування. Краще економити на таких речах як намет, спальник та рюкзак. Там можна досягти більшої різниці. До того ж вигідніше брати такий одяг, який підходить для повсякденного носіння після походу. Ультралегка для цього не годиться через простенький дизайн і малу міцність.
Взуття
Для піших походів добре підходять черевики для туристів із профільованою підошвою. Розмір повинен дозволяти вільно рухати пальцями. Не тісні, щоб не жали з вовняним носком та додатковою устілкою. Після затягування шнурків вони повинні щільно облягати гомілковостоп. Інше взуття теж підійде, аби було міцним, з рифленою підошвою і низьким підбором.