Як би важко це не було визнати, але теоретичні знання не є запорукою вдалого трейдингу. Значна частина успіху в цій захоплюючій сфері залежить саме від способу мислення — дисципліни, емоційного контролю й управління ризиками. Сумно те, що ця сувора правда часто являється саме під час невдач.
Щоб дізнатися більше про правильне мислення для ефективної торгівлі, ми попросили авторитетного трейдера RunnerXBT поділитися своїм досвідом. Нижче: експертна думка щодо управління збитками, поведінки під час торгівлі та булрану.
— Перше і головне питання — як ви почали свою кар’єру трейдера? Чи було це”кохання з першого погляду”?
— Чесно кажучи, я почав “торгувати” задовго до криптовалют. Для мене це почалося з перепродажу кросівок, тому вся механіка попиту та пропозиції або “купівля за низькими цінами та продаж за високими” застосовувалася і там.
Що стосується бірж, то я почав з того, що думав: “Куди мені вкласти гроші, щоб вони виросли в ціні?”, більше з інвестиційної точки зору.
Про FOMO, поведінку трейдера та готовність до збитків
— Чи існують якісь “універсальні” правила або закони поведінки, які стоять поза вашими стратегіями?
— Кожна торгівля повинна мати обґрунтування, причину, чому я її здійснюю, навіть якщо це просто “ця людина порекомендувала”.
Обґрунтування дає мені впевненість у стратегії. Чим більше я “готуюся”, тим комфортніше мені правильно оцінити ситуацію.
— Чи відрізняється ваше ставлення до успіхів від ставлення до поразок?
— Я думаю, що так, у всіх бувають втрати. Думаю, усі з часом вчаться цьому (сприйманню втрат — прим.авт.), незалежно від того, наскільки успішним є трейдер.
— Трейдинг — для всіх?
— Точно ні.
— Як сприймати великі втрати?
— Перший крок — це зробити тривалу перерву. Кожен опускає руки після великих втрат або невдалій серії невдалих угод.
Зробіть перерву і візьміть себе в руки.
Все буде добре. Очевидно, що все рівняється на втрати.
— Чи використовуєте ви щоденник, щоб структурувати своє мислення? Якщо ні, то як ви проводите самоаналіз?
— Так, я відданий користувач CMM (Coin Market Manager), але також використовую папір і ручку для своїх “досліджень” — планування ключових засад.
Наполегливо рекомендую всім також нотувати власні емоції. “Що я відчував, застрягши в цій торгівлі, яка йшла проти мене?”
— FOMO — чи впливає це на торгівлю, чи це просто трендове слівце?
— Це точно впливає на людей. Особисто я вважаю, що це впливає більше на новачків або людей, які не мають власного стрижня або системи — людей, які покладаються на те, що хтось триматиме їх за руку і “годуватиме” їх настановами.
Безумовно, це не просто трендове слівце, але якщо ви не можете це контролювати, то якого біса ви це робите (займаєтесь торгівлею — прим.авт.)?
— Емоційні помилки, яких ви припустилися на своєму шляху в трейдингу. Як ви їх виправили?
- Вважати себе володарем світу після серії великих перемог. Цю помилку виправив ринок, який приборкав моє его за мене (посміхається). Він завжди так робить.
- Звинувачувати інших у невдалих угодах. Виправив це, взявши себе в руки і приймаючи свої фінансові рішення самостійно, фактично — взявши на себе повну відповідальність.
Бліц: Про Біткоїн і булран
— Біткойн чи Ефір (Ether)?
— На сьогоднішній день — Ефір.
— Довгострокова торгівля чи короткострокова?
— Короткострокова.
— Чи почався булран?
— Гадаю, що так.
Висновок: Порада новачкам
— Яку пораду ви могли б дати початківцям, які стурбовані через потенційні збитки?
— Управління ризиками — збитки за замовчуванням трапляються, але ви не можете втрачати значну частину торгового рахунку або власного бюджету на одній угоді.
Із часом втрати стає легше переварити. Це як коли тобі відмовляє дівчина — перші декілька разів буде прикро, а потім стане легше.
Трейдинг і весь цей шлях повинен бути довгим. Перестаньте намагатися піти на пенсію з кожною окремою угодою, отримуйте від неї задоволення.
Чек-лист: П’ять психологічних порад для ефективної торгівлі
RunnerXBT поділився цінною інформацією про психологічний аспект торгівлі, яким не можна (і не варто) нехтувати. Для вашого комфорту, ми підготували короткий список порад і методів, які допоможуть вам залишатися емоційно стійкими під час торгівлі.
Отже, радимо скористатися порадою від RunnerXBT — брати ручку, блокнот і нотувати!
1. Використовуйте силу терпіння
Терпіння — це ключ до всього, і криптоінвестиції не є винятком. Особливо, коли потенційний прибуток є дуже привабливим.
Яким би не було ваше торгове рішення, воно не повинно прийматися емоційно і без вагомого підґрунтя. Будьте раціональними і розважливими, але перш за все — запасіться терпінням, оскільки найкращі результати часто приходять до тих, хто проявляє його, чекаючи найбільш сприятливих моментів для входу або виходу з угоди.
2. Розпізнавайте Fear and Greed, але не дозволяйте їм керувати вами
Fear and Greed (з англійської “Страх і жадібність”) — одна з ключових і найпоширеніших проблем інвестиційної поведінки. Основним недоліком цього показника є те, що він впливає на галузь в цілому, якщо набуває статусу тренду, а не лише на окремих осіб. З огляду на це, життєво важливо протистояти Страху та Жадібності як когнітивній проблемі, а також як домінуючій тенденції. Ключ до її подолання — стратегічне мислення, гнучкість і аналітика. Звучить простіше, ніж є насправді.
3. Встановіть конкретні ліміти — і дотримуйтесь їх
Крипторинок може бути нестабільним. Будь-яке різке його коливання може спричинити серйозні потрясіння для вашої торгівлі.
Щоб уникнути неприємних ризиків, не відхиляйтеся від вашої торгової стратегії. Із огляду на це, дуже важливо встановити певне співвідношення між ризиком і винагородою, визначити стоп-лосс і точки тейк-профіту.
4. Святкуйте успіхи, вчіться на помилках
Торгівля є непередбачуваною, що, власне, і є її перевагою. Тому справді важливою є реакція на її результати.
Залежно від результатів, одні трейдери можуть торжествувати, а інші — надто засмучуватися. Однак суть просунутих трейдерів полягає не в емоціях, а у всеосяжному розумінні свого ринкового шляху. Кожен результат слід розглядати як привід для зміни стратегії.
Найцінніші знання отримуються через безпосередній досвід, тому важливо вчитися на ньому. Радійте перемогам, але не менше часу приділяйте аналізу поразок та адаптації вдалої тактики.
Щоб досягти такої поведінки, важливо також залишатися на зв’язку зі спільнотою та навчатися. Не соромтеся поставити запитання або похвалитися певним досягненням у чатах. Водночас не забувайте занурюватися в найактуальніші знання про психологію трейдингу. Whitebase trading, Investopedia, Stanford online — в Інтернеті можна знайти безліч якісних ресурсів на цю тему.
5. Регулярно підзаряджайтеся
Незважаючи на розповсюджене упередження, важка робота не є гарантом успіху в трейдингу. Ваші розумові та фізичні ресурси, на жаль, мають властивість виснажуватись. Якщо ви їх вичерпаєте, ймовірність зниження якості вашої торгівлі значно зросте.
Дуже важливо відновлювати свої ресурси. Регулярно дистанціюйтеся від графіків, робіть перерви і займайтеся діяльністю, яка відновлює ваш психологічний стан. Із свіжим розумом набагато легше орієнтуватися в тонкощах трейдингу.
Пам’ятайте: 90% успіху в торгівлі — це ваш емоційний стан. Продовжуйте вивчати теорію, але ніколи не забувайте про відточування свого мислення.