Протягом багатьох років людство сперечалось про те, навіщо ж нам насправді мистецтво. Багато прихильників того, що мистецтво створюється тільки заради естетичного задоволення і розваг. Однак дослідники все частіше приходять до думки, що мистецтво може приносити набагато більше користі: воно може допомогти нам зберегти здоров’я, допомогти одужанню і навіть вплинути на тривалість життя.
Коли ми думаємо про речі, які корисні для нашого благополуччя, майже кожен з нас автоматично думає про фізичні вправи або дієту. Але національний альянс з мистецтва і здоров’я (APPG) говорить, що творче хобі може реально змінити на краще наш психічний і емоційний стан.
І ось деякі способи і їх переваги, які принесуть реальну користь:
Поліпшення психічного здоров’я
Було доведено, що малювання, розпис або ліплення предметів з глини допомагають людям справлятися з різними видами травм. У дослідженні «Зв’язок між мистецтвом, лікуванням і громадською охороною здоров’я» Хізер Л. Стаккі і Джеремі Нобель кажуть, що мистецтво допомагає людям висловлювати переживання, які занадто складно висловити словами, наприклад, у разі такого діагнозу, як рак або насильницького досвіду.
Наприклад, ідея «арт-терапії» існує вже десятиліттями. Хоча арт-терапевт як фахівець існує тільки з 1991 року, дослідження в цій області дозволяють говорити, що даний вид терапії надає позитивний вплив на такі симптоми як: депресія, неспокій, поганий настрій, травма, дистрес, погана якість життя, нездатність впоратися з ситуацією і низька самооцінка.
Також лист – зокрема, виразний лист, який вимагає від учасників розповідати про подію і пояснювати, як вона вплинула на них – може допомогти людям впоратися з негативними емоціями.
В даному дослідженні було опитано чоловіків, які пережили в дитинстві жорстоке поводження. З’ясувалося, що прохання написати про свої травматичні переживаннях дозволила їм, в поєднанні зі спеціалізованою травматологічної терапією, відпустити і зрозуміти травму глибоко особистим чином.
Правда після запису свого досвіду і старих спогадів автор може відчути наростання негативних емоцій. Проте, довгострокові ефекти позитивні, кажуть Карен А. Байки і Кей Вільгельм автори наукових робіт, присвячених виразному письму.
«Безпосереднім впливом експресивного листа зазвичай є короткочасне посилення дистресу, негативного настрою і фізичних симптомів, а також зниження позитивного настрою в порівнянні з контролем», – пишуть вони, додаючи:
«Тим не менше, при більш тривалому спостереженні багато випробовувані продовжували знаходити докази користі для здоров’я з точки зору об’єктивно оцінюваних результатів, самооцінок фізичного та емоційного стану здоров’я».
Також лист буде корисним, якщо потрібно поліпшити свою самооцінку. Проведений експеримент показав, що звернення до людей з проханням написати про позитивний досвід і про «кращого я», про те, чого б вони хотіли в майбутньому, також впливає на підвищення самооцінки і психологічний стан. Подібні ефекти були відзначені і в більш пізньому дослідженні, в якому учасникам пропонувалося описати «надзвичайно позитивний досвід».
Музика та її вплив на мозкову діяльність
Альберт Ейнштей говорив, що музика була настільки важливою частиною його життя, що якби він не був фізиком, він, без сумніву, перетворився б на музиканта.
Що ж, здається, що створення музики може мати значний вплив на те, наскільки добре різні області нашого мозку взаємодіють один з одним. Вчені впевнені, що люди з музичною освітою, тобто ті, хто навчився грати на музичному інструменті, мають поліпшений зв’язок між двома півкулями свого мозку.
Музична терапія також надає стимулюючу дію на імунну систему. Музика впливає на наш мозок складним чином, стимулюючи лімбічну систему і пом’якшуючи нашу реакцію на стресові подразники.
Прослуховування музичних творів може допомогти відновити ефективне функціонування в імунній системі частково завдяки діям мигдалини і гіпоталамуса. Ці області мозку беруть участь в регуляції настрою і гормональних процесах, а також в запальної реакції організму.
Танці і тіло
Корейські вчені, які розглядали хіп-хоп поряд з аеробними танцями, з’ясували, що в учасників трапився не тільки викид гормонів задоволення, які сприяли поліпшенню настрою, але і самі танцюристи повідомили про більш низький рівень втоми.
Також програми Zumba можуть поліпшити кров’яний тиск і рівень тригліцеридів, а аеробний танець допомагає краще контролювати вагу.
Ще одним творчим заняттям, яке може приносити користь, є «ігрова дія». Дослідження 2004 року показало, що люди похилого віку, які брали участь в театральних виставах, після 4-х тижнів показали найкраще когнітивне функціонування. Зокрема, учасники відчули поліпшення слухового сприйняття, а також поліпшили свої соціальні навички.
Отже, ми переконалися в тому, що мистецтво приносить велику користь нашому здоров’ю. А чи може воно не тільки усувати негативні наслідки, а й запобігати їх? Іншими словами, якщо людина веде насичене культурне життя, то чи допоможе це знизити ризик розвитку психічних захворювань в подальшому?
Вчені зосередилися на людях старше 50 років, і стежили за тим, як занурення в мистецтво впливає на ризик виникнення депресії. Були взяті за основу абсолютно різні верстви населення, були враховані: соціально-економічний статус, гендер, освіта, робота, наявність друзів, хобі, фізична активність тощо.
Знаходили пару, яка приблизно однаково відповідала рівню життя іншого партнера, але відрізнялися лише тим, що у одного була депресія, а в іншого немає.
І результати показали, що творчість все ж знижує ймовірність утворення депресивних станів.
Це дуже хороші новини для кожного з нас: якщо ми можемо навести порядок в нашому психічному або фізичному здоров’ї, просто ведучи щоденник, розмазуючи фарбу або навчившись грати на гітарі, то чому б не скористатися цим і не внести більше мистецтва в наше життя?