З початком війни в Україні закордон виїхали та не повернулися близько 2,5 млн осіб. Більшість з них — це жінки і діти. Пройшло майже 2 роки повномасштабного вторгнення, розповідаємо, як живеться українським біженцям закордоном та що вони роблять для України.
Проєкт «Українка в Чехії»
Оксана з Одеської області після початку війни потрапила до Праги разом з дитиною. І якщо в Україні жінка організовувала живі зустрічі з митцями, то в Чехії їй запропонували роботу в місцевому артцентрі. Найголовніша проблема — чеська мова та відсутність інформації для нормальної адаптації.
Оформлення документів, транспорт, проживання, лікарі — все це потребувало часу, знайомств та впевненості, якої не було. З відчаю жінка створила телеграм-канал, де писала про вирішення проблем, з якими стикалася сама.
Зараз канал налічує більше 9000 осіб, є чат підтримки та вебсайт на базі Радіо Україна. До проєкту долучалися благодійники, спонсори, організатори та фонди. Зараз «Українка в Чехії» — важливий проєкт для жінок, який організовує івенти, надає інформаційну підтримку мігрантам.
Детальна інформація за посиланням: https://radioukrajina.cz/ukrayinka-v-chekhiyi.
Маркет української кухні “BARVA”
Історія Анни Темненко починається в 2014 році, коли вона після школи переїхала до Праги на навчання. Після початку повномасштабної війни до неї приїхала вся жіноча половина родини і потрібно було вирішувати питання з роботою.
Жінки зупинилися на маркеті української кухні та поставили перед собою дві цілі:
- познайомити чехів з Україною;
- створити робочі місця для біженців.
Згодом місцевий фуд-маркет запропонував жінкам співпрацю, а до колективу приєдналося ще 3 жінки. За 2 роки невелике підприємство перетворилося на комфортний фуд-корт, куди приходять поласувати українськими стравами чехи та українці. Більше інформації про заклад на сайті https://www.barvamarket.com/.
Від заводу до приватного гіда у місті Вроцлав
Василенко Жанна опинилася в Польщі 3 березня 2022 року, коли в Каховці стало небезпечно. Влаштувалася працювати на завод та паралельно вчила польську мову на курсах. Місто Вроцлав закохало в себе жінку, як і багатьох іноземців, які сюди приїжджають.
Жанна замість того, щоб просто ходити на прогулянки у вихідні отримала ліцензію екскурсовода. Зараз у неї власні авторські екскурсії та стабільна робота. Було тяжко поєднувати навчання та працю на заводі, але в результаті жінка досягла своєї мети.
Що планують українські біженці закордоном?
Більшість українців хочуть повернутися додому, бо там їхнє життя, родина, звичний сервіс та кар’єрні перспективи. Земляки, які відкрили закордоном підприємництво після початку війни, не поспішають ділитися своїми історіями та порадами. Не відчуваючи себе повністю в безпеці та впевненості в тому, що завтра буде краще, більшість тримає своє життя в таємниці.