Соцмережа каже, що тепер користувач зможе сам все вирішувати, хоча це зовсім не так. Як це тепер працює.
Facebook спростила налаштування приватності після скандалу зі зливом персональних даних 50 млн користувачів, від чого з соціальної мережі пішли такі відомі особистості, як Ілон Маск, Шер, засновник WhatsApp Брайан Актон і навіть журнал Playboy. Цукерберг визнав помилку, пояснюючи її роботою з Cambridge Analytica, яка використовувала особисті дані користувачів для створення таргетованої реклами перед виборами і пообіцяв, що тепер все буде по-іншому.
“Наш обов’язок – докладно і зрозуміло повідомляти вам про методи збору та використання вашої інформації. Оновлення стосуються прозорості, а не отримання нових прав на збір, використання або поширення інформації”
“Забули” згадати про apps
В цілому, все стало простіше. Налаштувань безпеки залишилося всього вісім і вони знаходяться в одному місці, замість того, щоб відкривати 20 різних вкладок. Також вони регулюються через нове меню, в ньому можна подивитися, як профайл бачать інші користувачі (прямо як у “Вконтакте”, так). З’явилася можливість не тільки подивитися свою історію, але і прибрати зайве.
Цікаво те, що про вкладку “додатка” в налаштуваннях облікового запису Facebook нічого не сказали. Адже інформацію про особисті дані збирають і додатки новинного сайту і онлайн-гра, і тести, такі популярні в соціальних мережах. Користувачі не вважають за потрібне заходити та видаляти після відвідування ігор і тестів доступ до своєї інформації. Втім, може бути вже й пізно, коли мета програми – саме зібрати дані, як було у випадку з Cambridge Analytica.
Є теорія про те, що алгоритм Facebook, який формує стрічку, використовує дані особистих листувань. Хоча б те, кому ви пишете найчастіше, через що пости цього користувача з’являються у вашій стрічці частіше.
Не для параноїків
Проблема в тому, що в Facebook просто неможливо знаходитися, надаючи мінімум інформації про себе. Для поліпшення рівня конфіденційності політика соціальної мережі в принципі не підходить. Цукерберг і його війна з ботами знаходиться на тому рівні, що ми маємо максимально живу соціальну мережу, яка вимагає занадто багато інформації, щоб ти в ній знаходився. Звичайно, ви можете спробувати бути супер-шпигуном, закупити купу запасних сім-карт, підробити документи і прифотошопити фотографії, але хто дійсно цим займається, крім схиблених на безпеці людей?
Якщо ви хочете бути в Facebook, то вам, як мінімум, доведеться надати свої фото, номер телефону або адресу електронної пошти. А це вже яка-ніяка інформація. Але Facebook любить блокувати невгодних алгоритму користувачів. Щоб цього не сталося, вам знову доведеться вказати максимум інформації: місто, ваше місце навчання, інтереси. Якщо вас заблокують, то вам доведеться надати знову ваше фото, іноді поруч з документами.
Звичайно, Facebook стверджує, що не використовує ці особисті дані, але вірити в це складно, навіть виходячи з того, кого соцмережа пропонує в друзі. Одна лише адреса електронної пошти, вказана в профілі, дозволяє Facebook з точністю до 90% обчислити до ста ваших колишніх однокурсників і знайомих.
Не всім так погано
Давайте визнаємо чесно, що більшість користувачів не уявляють, що таке налаштування конфіденційності, навіщо вони потрібні і з чим їх їдять. За фактом, їм абсолютно все одно як це працює, яку інформацію використовують і звідки її отримують. Вони впевнені, що якщо щось видалити з інтернету, то це реально пропаде – назавжди і безповоротно.
І хоча Facebook робить вигляд, що піклується про своїх користувачів і “спрощує” налаштування, роблячи інтерфейс сайту зрозумілим, очевидним і швидким – не варто очікувати реальної прозорості в діях компанії. Так, якась контора може і не використовує ваші дані, але ось Facebook це робить точно. Цукерберг вже заявляв про ідею створення віртуальної спільноти (читай-держави) зі своїми законами, правилами і можливостями. У ньому можна буде безпечно обговорювати майже будь-яку політкоректну тему, але можна буде роками, як в серіалі “Чорне дзеркало”, не отримувати ніяких даних від того, на кого ти один раз розлютився. Адже сусід баниться миттєво, не встигнувши навіть пояснити, що ж він мав на увазі.