У той чи інший момент життя кожен із нас може опинитися у ситуації, коли гроші потрібні тут і зараз, проте потрібної суми на рахунках немає. Хвороба, борг, позапланова відпустка чи термінова оплата навчання — може статися все що завгодно. У таких випадках багато хто вдається до допомоги банків, а саме до отримання від них кредитів: це, мабуть, найшвидший варіант. Підготували матеріал, де розповідаємо важливі факти про позики, про які варто знати до оформлення договорів із банком.
Ставки за кредитами готівкою вищі
Не секрет, але для багатьох все ще маловідомий факт. Відбувається це тому, що запаси готівки в банку в кілька разів менші, ніж доступні безготівкові гроші. Крім того, такі кредити, як правило, видаються без цільового призначення: витратити гроші банку клієнт може будь-куди, що збільшує ризик несплати боргу. Третій фактор — видача саме коштів: так, при іпотеці клієнт зможе придбати житло, при кредиті на товар — сам товар, а ось при кредиті готівкою — саме готівка.
Водночас, кредит готівкою — це повна свобода дій: ви можете заощадити на комісіях (стягується за зняття кредитних коштів з картки), і витратити гроші на будь-які потреби, і реструктурувати борг. Наприклад, готівка в кредит в IdeaBank видається під 33,33% і більше річних на строк до 60 місяців. Для оформлення необхідно мінімум документів, а отримати попереднє рішення можна за 1 хвилину.
Вносячи платежі, ви спершу погашаєте відсотки
Більшість банків застосовують ануїтетний графік погашення боргу. Що це означає? Що всі платежі будуть однакового розміру (наприклад, по 10 тисяч гривень щомісяця), проте спершу ви платитимете більше відсотків (6-8 тисяч із платежу в 10 тисяч), а до закінчення терміну кредиту — більше тіла кредиту (6-8 тисяч тіла та 2-4 тисячі відсотків). Таким чином ви швидше виплачуєте банку його відсотки, а основний борг гасите вже в другу чергу.
Якщо порівнювати ануїтетний та диференційований платежі, переплата по другому буде нижчою, однак і платити доведеться по тому самому боргу вже не 10, а 15-20 тисяч гривень щомісяця з поступовим зменшенням розміру платежу. Вибирайте ануїтетний графік, якщо не можете платити за місяць велику суму.
Під час військового стану штрафи та пеня не нараховуються
Несвоєчасно зробили платіж за кредитом? Закон України №2120-IX говорить, що під час військового стану та протягом 30 днів після його закінчення банки та інші фінансові установи не можуть стягувати неустойки, штрафи та пеню із позичальників. Так, платити за кредит (тіло + відсотки) все ще необхідно, проте штрафувати за це ніхто не має права. Списуються і кредити за нерухоме та рухоме майно, знищене внаслідок російської агресії.