Щоб сонячна система працювала справно і стабільно подавала напругу до техніки, потрібна велика кількість пристроїв. Її обов’язковою складовою є інвертор, без нього користуватися фотоелектричними модулями неможливо. Цей прилад перетворює постійний струм, що генерується при отриманні енергії від сонячних променів, в змінний.
Пристрої забезпечує необхідна для роботи техніки напруга 220 вольт. Їх називають ще off-grid, важливою особливістю вважається несумісність із зовнішньою електромережею чи іншими джерелами живлення. Інвертори автономного типу подають електрику лише для потреб конкретного об’єкта, наприклад будинку чи дачі. Можливе як пряме споживання побутовими приладами, так і накопичення в акумуляторах для використання пізніше.
Які головні відмінності перетворювача
Цю установку не варто плутати із джерелом безперебійного живлення, хоч вони й схожі зовні. Автономний інвертор оснащений кількома входами, через які підключають джерела енергії, зокрема з різними характеристиками. У конструкції пристрою, крім силового комутатора, передбачений блок управління і пристосування, що формує вихідний струм.
Залежно від параметрів вхідної напруги бувають моделі:
- малої потужності – до 600 Вт, 12 вольт;
- середньопотужні – до 1,5 кВт, на 24 вольти;
- високої потужності – від 1500 Вт, 48 V.
В автономних інверторах передбачено функцію самостійного регулювання параметрів. Так, частота та вихідна напруга завжди налаштовуються за поточним навантаженням, це відбувається оперативно, як тільки вона змінюється. Одного пристрою достатньо для всієї електротехніки, яка встановлена і працює в будинку. Необхідно просто підключити його до загальнобудинкової мережі для постійної та стабільної подачі енергії.
При виборі автономного інвертора звертають увагу на показники пікової та номінальної потужності. Якщо увімкнути кондиціонер або холодильник, утворюється високий пусковий струм, його максимальне значення не повинно бути вищим за піковий для перетворювача. Це діє і у випадках, коли кілька одиниць техніки запущені одночасно. Розрахувати оптимальний показник просто: помножити 220 вольт на параметр пускового струму, прописаний в інструкції.
Який захист потрібний для пристрою
При монтажі сонячної системи інвертор встановлюють між вступним щитком та окремим блоком панелі. Перетворювач не тільки забезпечує необхідні для техніки параметри напруги, але й захищає прилади від несправностей та повного виходу з ладу. Важливо, щоб обрана модель запобігала таким ситуаціям:
- перегрів. У сучасних пристроях встановлюють вентилятори для примусового охолодження. Швидкість обертання їх лопатей змінюється, підлаштовуючись під температуру обладнання;
- перевантаження. Більшість побутової техніки псується у разі такої проблеми, тож виробники ставлять спеціальні запобіжники. При перевантаженні вони спрацьовують і прилади вимикаються;
- коротке замикання. У цьому випадку система знову ж таки відключається;
- критичне підвищення або падіння напруги на акумуляторній батареї. Для захисту інвертор або вимикається, або вчиняє іншу запрограмовану дію.
ККД автономних перетворювачів дорівнює приблизно 95%, бажано піднімати його якомога вище для максимальної продуктивності.
Тип вихідного сигналу
Це ще один важливий параметр, на який звертають увагу при покупці. Він буває синусоїдальним та квазі-синусоїдальним. Перший рекомендують купувати в більшості випадків, він чудово підходить для застосування в домашніх умовах. Забезпечує стабільний та якісний сигнал, тому застосовується для електроустаткування, чутливого до параметрів мережі, наприклад:
- опалювального котла;
- комп’ютерів, ноутбуків;
- медичної техніки;
- компресорів.
Але варто враховувати, що автономні інвертори із синусоїдальним типом вихідного сигналу важкі, відрізняються великими габаритами. Тому для їх встановлення потрібно шукати відповідне за розмірами місце.