Аліса говорила: «Треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти щонайменше вдвічі швидше!». І ця фраза дуже точно підходить для опису реальності інформаційної доби.
Років 20-25 тому було простіше, ніж зараз. «Століття живи — століття вчися» вважалося просто прислів’ям, достатньо було закінчити ВНЗ і залишок життя відчувати себе освіченою людиною. Тепер знання молодого інженера перетворюються на гарбуз уже на випускному вечорі.
Чому? Тому що його вчили старими методами, старі спеціалісти та за старими книгами. Є думка, що зараз за 1 день на людину падає більше інформації, ніж у 15 столітті за все життя. За два дні людство генерує кількість контенту приблизно рівну всьому обсягу знань до 2003 року. Більшість цього — мотлох, але щоб розібратися в ньому і переварити дані, не вистачить життя.
З’явилося те, що називають «старіння знань». Звичайно, знання втрачали актуальність і раніше, щоб це подолати, існували інститути перепідготовки спеціалістів, але це було набагато менш виражено. Нині знання старіють буквально на очах.
Приклад: тим, хто навчався програмувати на Delfi кілька років тому і не перекваліфікувався, важко знайти роботу в наш час. Те ж саме можна сказати про адміністраторів FREEBSD, хіміків-технологів, наладників автоматизованих ліній ливарного виробництва, тощо. На підході бухгалтери, нотаріуси, бібліотекарі, провізори і навіть перекладачі, які найближчими роками поповнять списки професій, що вимирають. На перший погляд, здається, що таких фахівців небагато, але в масштабах країни — сотні тисяч.
Є думка, що нас усіх урятує безперервна освіта (lifelong learning). Що це таке і як потрапити в те світле майбутнє, яке вас приваблює, читайте далі у цій статті.
Людина учень
Умовний стаж працівника в кремнієвій долині на одному місці роботи — близько двох років, і це є досить показовим. Пам’ятайте, що саме там виникають тренди, а потім розходяться по світу. Якщо набралася така статистика, то є вагомі обґрунтування цього феномену.
Гарний профі нового формату – це вимогливий, не дуже лояльний і досить примхливий співробітник. При цьому – його терплять, цінують і люблять, тому що відповідає професійним вимогам, встигає за соціальним прогресом і можливо навіть випереджає його. Саме такі люди створюють потрібний продукт, за який готові платити корпорації.
Приклад: якщо співробітник бачить, що його мова програмування застаріває, або просто з’явилася вигідніша альтернатива, максимально швидко дізнається про умови навчання і (або) качає мануал для самостійного освоєння матеріалу. Зверніть увагу, чи не чекає рік, поки залишиться без роботи. Професіонал розуміє, що затишний офіс, кавомашина, спортзал, харчування, тимбілдінги і хороша зарплата закінчаться, як тільки він перестане бути потрібним роботодавцю.
У силіконовій долині працюють люди нової формації, які мислять категоріями ефективності та оптимального вирішення завдань (рекомендуємо бестселер Г. Мадхавана «Думай як інженер»). Саме технократичне мислення потрібно залишатися на коні.
Зверніть увагу: сучасний фахівець не вступає до університету і не витрачає роки на теоретичну науку, адже потрібно освоїти обмежений обсяг знань, зробити це швидко та якісно.
Lifelong learning — освіта протягом життя. Це визнана у міжнародному співтоваристві теорія сучасної освіти, за якою люди повинні регулярно оновлювати знання, перекваліфікуватися та вчитися новому.
В освіті протягом життя зацікавлені усі:
- звичайні люди – тому що розвиваються;
- держави – тому що збільшують продуктивність;
- компанії — оскільки підвищують ефективність, отже, і дохід.
А ще, з освітою протягом життя асоціюють усе, що не належить до традиційних державних систем навчання:
Що надає Lifelong learning?
- Сприяє кар’єрному просуванню. Якщо людина проходить курси та отримує сертифікати, це означає те, що вона зацікавлена у професійному зростанні. Такі фахівці цінуються у роботодавців, навіть якщо їхні сертифікати не мають державного визнання. Важливо те, що людина освоювала знання та довчилася до кінця.
- Допомагає психологічному та інтелектуальному здоров’ю. Мозок людини, хоч і не м’яз, але розвивається і перебуває в тонусі лише за регулярних тренувань. Варто закинути навантаження, як знижується інтелект, зникає інтерес до нового, виникають вікові хвороби та деградація. Lifelong learning забезпечує інтелектуальне довголіття та гарний психоемоційний тонус.
- Не потрібно докорінно змінювати життя і зазнавати труднощів, тому що є можливість підібрати зручний формат навчання. В останні пару років онлайн-освіта буквально спалахнула, і в інтернеті з’явилися десятки та сотні курсів та програм.
- Можна вивчити те, про що раніше могли тільки мріяти. Наприклад, на міжнародних платформах можна знайти записи найкращих технічних та гуманітарних ВНЗ світу. Пройти кембриджський курс – як звучить? Або, навпаки, підібрати максимально спеціалізовану та вузькоспрямовану програму.
- Надає можливість розпочати навчання з необхідного рівня, що зручно та економно у фінансовому плані.
Як розпочати Lifelong learning
Перший підхід до навчання – від потреб. Перш ніж розпочати навчання, рекомендуємо написати 2 списки:
- що потрібно вивчити для підвищення доходу чи кар’єрного просування;
- що цікаво для особистого розвитку, зробить життя кращим і веселішим.
Ідеально — це якщо списки збігатимуться, тоді взагалі жодних сумнівів. Але навіть якщо й не збігатимуться, потрібно поставити пріоритет і вирішити, що буде першим, а що другим.
Після цього можна розпочинати пошук курсів. Зверніть увагу, який формат підійде. Це може бути відеокурс цілком, інтенсив, майстер-класи або, взагалі, друковані матеріали, важливо, щоб матеріал вирішував поставлені завдання.
Замість висновку (кілька порад)
Вміння вибирати ефективні курси розвивається, як і будь-яка інша навичка. Перш ніж платити, зверніть увагу на відгуки користувачів, постарайтеся пройти безкоштовний пробний урок, і простежте за собою, чи ви сприймаєте цей матеріал і його подачу.
Ще один момент — обсяг та тривалість курсів. Довгі та об’ємні не означає якісні. Найчастіше — навпаки, кваліфікований викладач не розвозитиме кашу по тарілці і використовує кожну хвилину.
Намагайтеся максимально швидко застосувати на практиці все, що дізналися, так запам’ятовування проходитиме краще.
Не вірте в обіцянки чарівних пігулок, працювати доведеться все одно, і чим швидше ви увійдете в процес, тим краще.
Тут можна знайти курси та школи.