Україна так і увесь світ щороку стикаються з різними викликами: криза, пандемія, локдауни, а зараз війна та постійні блекаути. Однак український IT-сектор міцно стоїть на своїх ногах і працює 24/7 аби внести свою частку в перемогу України та її розвиток. Немало зусиль докладає і «Європейська асоціація програмної інженерії» EASE, яка розпочала свій шлях лише два роки тому. За цей час асоціація об’єднала десятки компаній, від найбільших та відомих до маленьких амбіційних стартапів. Асоціація неодноразово представляла Україну на міжнародних виставках та конференціях, створила багато корисних проєктів для пошуку роботи та підтримки бізнесів під час повномасштабного вторгнення, організовувала івенти та хакатони.
Але так було не одразу. На час створення EASE в Україні вже існувало кілька спільнот, які встигли закріпитись на ринку як експерти, та IT-кластерів, які добре себе зарекомендувати в межах країни.
— Спочатку було непросто заходити на ринок IT-ком’юніті. На той момент уже було кілька сформованих асоціацій і вони не дуже хотіли співпрацювати з нами — новими та невідомими. Тому ми пробувати комунікувати з усім ринком одразу, щоб зрозуміти, який саме продукт цікавий для IT-бізнесу. Складно було долучати перших резидентів, тому що бути першим — це або ризик, або, навпаки, великий привілей, тому що бути на початку — це бути біля джерела заснування. Але нам вдалося сформувати ком’юніті активних класних хлопців та дівчат, які поділяють наші цінності щодо розвитку ІТ-галузі, — зазначає Владислав Савченко, Президент «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE.
За два роки існування Асоціації відбулося сотні подій та реалізовано десятки проєктів, серед яких телемости, EASE Road Show, IT FuckUp Night, платформа EASE Work, власне YouTube шоу IT Bar та багато іншого. Любов Мочалова, СЕО «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE виділила власний топ найбільш значущих подій як для Асоціації, так і українського IT в цілому.
Перший повноформатний івент EASE
За невелику кількість часу Асоціація підготувала масштабний івент, який став першою голосною заявою про EASE в межах України. На події були присутні 4 заступники міністрів, 150 представників IT-компаній з усієї України, київське ком’юніті айтівців та ЗМІ.
— Це був перший великий івент, який підготувала маленька команда у непростий ковідний час. Ми голосно про себе заявили на усю Україну, адже наша ціль — долучити якомога більше однодумців та створити дійсно якісне IT-ком’юніті в Україні. Ми не знали, що чекає нас попереду, але вже тоді розуміли цінність об’єднання в групу однодумців. Бути поряд зі своїми у такі турбулентні часи як під час коронавірусу, чи повномасштабної війни та блекаутів — надзвичайно важливо — розповідає Любов Мочалова.
Expo-2020
Ще однією масштабною подією стала міжнародна виставка Expo-2020 у Дубай. Асоціація EASE представила свій стенд в українському павільйоні.
— Ми упакували софт у повноцінний стенд, який працював автономно і без допомоги асистентів, запустили на ньому відео про наших резидентів та створили навчальну гру про історію IT. Понад 20 мільйонів відвідувачів Експо-2020, тисячі потенційних замовників. Ми заявили про потужний IT-сектор України на увесь світ, довели міжнародним представникам, що ми нічим не гірше інших. Після виставки отримали хороший фідбек, а ще нові партнерства та колаборації,— додала Любов Мочалова.
Повнометражний фільм про IT «Перший код»
В Україні ще ніхто не знімав повнометражну стрічку про історію вітчизняного IT: від оголошення незалежності й до воєнного сьогодення. Повномасштабне вторгнення призупинило зйомки фільму, однак тепер у ньому з’явиться історія про боротьбу українських айтівців на кіберфронті.
— Зйомки цього фільму — логічний крок для нас як для людей, які взяли собі за місію посилювати і розвивати IT-бренд України в світі. Але до цього кроку теж треба було дійти і ментально, і морально. Ми вже презентували мініепізод про повний метр, тому майбутня прем’єра — подія, яка увійде в історію завдяки ініціативі команди EASE.
Плани на майбутнє
Попри війну робота «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE продовжується. Жоден член команди не опускає руки і працює, адже головна задача ком’юніті — підтримка.
— Потрібно об’єднуватися, щоб бути сильнішими. У кожного є свої інсайти, свої знання, своя база даних. І шляхом використання цих ресурсів у ком’юніті можна дуже легко це все шерити і ставати з кожним днем кращими, не закриваючись під ковпаком тільки своєї компанії. Ком’юніті розв’язують усі проблеми комунікації. Зараз це дуже важливо — бути разом, рухатись до перемоги, підсилювати один одного,— підкреслив Владислав Савченко.
На жаль, планувати більше як на місяць в умовах нестабільності важко, однак у 2023 році у EASE мріють примножити кількість резидентів, масштабуватись у Європі і вивести українське IT на ще вищий рівень.
— Зараз усім нам потрібно вистояти та виграти війну в Україні. Ми точно продовжимо експансію Європи в наступному році — це 100%, ми будемо розвивати асоціацію в Польщі, та, можливо, додамо ще одну країну. Ми запрем’єримо наш фільм, влаштуємо нові івенти та продовжимо працювати над вже наявними проєктами. Та цього б усього не було, якби не наші однодумці. Ми вдячні кожному резиденту, який довірився нам, підтримав наші ініціативи, кожній компанії, яка докладає спільних з нами зусиль у розвиток IT-ринку в Україні та презентації його міжнародній спільноті, — резюмувала Любов Мочалова.