Мене звати Яна, я Head of HR у компанії Binariks. Сьогодні хочу нагадати або, сподіваюсь, для більшості — підтвердити, на скільки важливий розвиток кожного з нас особливо у 2023 році й надалі, попри повномасштабну війну.

Яна, Head of HR у компанії Binariks
Будучи в минулому лідом L’n’D напрямку, я завжди старалась і приділяла багато часу не лише розвитку працівників в компанії, а і своєї команди та себе. Це були різноманітні курси, тренінги, книжки, статті, телеграм канали та цілі школи, за наявність яких окрема подяка кожній компанії, де я мала таку можливість. Думаю, що більшість, особливо з ІТ сфери, завжди розумів/-ла необхідність такого безперестанного розвитку і роботи над собою. Це дуже важливо задля максимальної відповідності потребам ринку, клієнтів чи стратегії руху вашої компанії й очевидно, просто для себе. І з 24 лютого 2022, а найбільше у перші місяці від цієї дати, для мене і багатьох моїх знайомих робити щось, що не сприяє перемозі України здавалось дуже недоречним і неправильним. Ледве-ледве ми стали сприймати, що працювати на роботі — ок, що це підтримка економіки, і що це важливо для підтримки держави й нашої перемоги. Питання навчання багато хто з нас просто відклав в далеку шухляду.
Я — одна з тих, хто перші два місяці точно не бачила сенсу ні в чому, окрім роботи, донатів і волонтерства. Врешті-решт це вплинуло на здоров’я не лише на ментальне, а й фізичне. Тому одним з перших кроків “відновлення” моєї роботи над собою були щоденні вправи та заняття з додатком BetterMe. Згодом нагадалась пристрасть до бігу і якийсь неймовірний півмарафон в минулому.
Потім, голос всередині ні з того ні з сього нагадав про львівську Бізнес-школу УКУ, про яку я давно мріяла. Я довго себе переконувала, що навчання в універі, коли тобі 29 і війна в країні — геть недоречні. Очевидно, що навчання процес тривалий і на все життя, але я зарікалась ще у 2016-му, що ніякої другої вищої освіти не буде, першої мені достатньо і далі — лише самоосвіта та курси (а цікавила в бізнес-школі мене саме магістерська програма Управління персоналом та Організаційний розвиток).
Важливий аспект і те, що комусь потрібно буде відновлювати країну після перемоги, вже робити все максимально для перемоги та для того, аби країна встояла. З першого погляду — “а що можу зробити я, одна маленька краплинка в океані?”, проте якщо кожен задумається над тим, як проживає своє “сьогодні” і що робить для перемоги та для стійкості держави сьогодні — ми не те що переможемо, ми станемо однією з найрозвиненіших і найпрогресивніших держав у світі. І я дуже в це вірю. Американський фінансист і мільярдер Рей Даліо в книзі та на його youtube каналі наводить приклад 6 імперій і що саме розвиток освіти в країні — був першою передумовою великого підняття кожної у світі імперії. Підняття рівня і якості освіти можливе лиш за наявності тих, хто готовий в це вкладати й ці “хтось” точно самі мають бути для цього достатньо освічені й розвинені.
Повертаючись до моєї історії з УКУ — я успішно склала вступні іспити й навіть отримала знижку на навчання завдяки хорошим результатам цих іспитів. Потрапила в неймовірно крутий, насичений і безцінний світ сучасного академічного і водночас актуального навчання, чудових експертів своєї справи та фантастичне ком’юніті. Я в захваті від кожного модулю і нехай ця моя історія буде натхненням для когось обов’язково долучитись до цього осередку свідомих і сильних українців. Вже пройшов майже рік від мого рішення вступити у LvBS і це беззаперечно — одне з найкращих рішень в моєму житті. Рада, що можу привносити найкращі практики в компанію, сприяти майбутньому розвитку сфери управління персоналом і глобально — розвитку економіки та держави, допомагаючи бізнесу і покращуючи досвід працівників.
«Я знаю, що нічого не знаю» — відомий всім вислів, що приписується давньогрецькому філософу Сократу. Мені цей вислів дуже імпонує і спонукає постійно шукати щось нове і невідоме сприймати як цікавий челендж. З цікавих підходів, що мені допомагають є дослідження Керол Двек, психологині Стенфордського університету про Fixed (фіксоване) та Growth Mindset (мислення розвитку).

Fixed (фіксоване) та Growth Mindset (мислення розвитку)
Якщо коротко, фіксоване мислення спонукає шукати схвалення, тоді як мислення розвитку — спонукає шукати нові челенджі, докладати зусиль і сприяти своєму розвитку, адже лише це творить прогрес. Фіксоване мислення заставляє людину думати, що ми народжені вже з певними здібностями та можливостями, вони обмежені й навряд чи зміняться. “Ти розумний, ти складеш цей іспит на максимальний бал”, з мисленням розвитку подібна ситуація звучала б як “Ти доклав/-ла стільки зусиль у підготовці до іспиту, напевно тобі вдасться його добре здати”. Тобто у разі будь-якої поразки діти чи дорослі з фіксованим мисленням будуть дуже засмучуватись і кидати, що почали, пояснюючи це тим, що “то просто не моє”, натомість діти чи дорослі з мисленням розвитку сприйматимуть поразку як стимул спробувати ще, постаратись трішки більше і врешті-решт сприймати як виклик, який цікаво подолати. Дуже рекомендую книги Керол і її виступи на TEDx по цьому топіку. Колись дізнавшись про це дослідження в лідерській школі від Наталі Каді в минулій компанії — в моїй голові дуже багато всього перевернулось. Я почала відстежувати свої думки та реакції, аби зрозуміти, яке мислення я маю. Де і як реагую та що можу зробити з реакціями фіксованого мислення. Цей підхід допомагає мені завжди пам’ятати про важливість роботи над собою у всіх сферах і рух тільки вперед. Це теж те, що спонукало мене попри війну взятись за себе і продовжувати розвиватись професійно у всьому, що мене цікавить.
На кінець зауважу, що важливо пам’ятати — життя триває і проходить, і аби мати сили працювати, донатити і волонтерити, по максимуму наближати нашу перемогу, на мою думку, потрібно давати собі можливість свідомо проживати своє життя. Адже інакше в якийсь момент просто закінчуються внутрішні ресурси і який сенс з таких сотень і тисяч втомлених людей, які просто не мають сили не те щоб волонтерити чи працювати та донатити, а не мають сили й бажання взагалі щось робити.
Завдання — боротись і продовжувати жити, а відтак — розвиватись. Бажаю усім сил і натхнення на розвиток і нескінченну роботу над собою.