Криптовалюта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Криптовалюта
Дата створення / заснування 2009
Зображення
Ринкова капіталізація 850 350 059 131 $ (12 грудня 2022)[1]
Ґрунтується на Ланцюжок блоків транзакцій, криптографія, Peer-to-peer, consensus algorithmd і distributed ledgerd
Гештег crypto і cryptocurrency
CMNS: Криптовалюта у Вікісховищі
Вікно терміналу обміну криптовалюти HitBTC

Криптовалюта (від англ. Cryptocurrency) — різновид цифрової валюти, емісія та облік якої виконується децентралізованою платіжною системою повністю в автоматичному режимі (без можливості внутрішнього або зовнішнього адміністрування, зокрема і державними органами). Принциповою особливістю криптовалют є збереження інформації у блокчейні, де асиметричне шифрування використовується для перевірки повноважень, а інші криптографічні методи — як доказ виконаної роботи[прим. 1] та/або Proof-of-stake[прим. 2].

Першою криптовалютою був Біткойн, який з'явився у 2009 році. Станом на червень 2023 року на ринку існувало понад 25 тисяч інших криптовалют, серед яких лише трохи більше 40 мають ринкову капіталізацію, яка перевищує мільярд доларів[2].

Упродовж свого існування криптовалют професійні економісти та інвестори, наприклад Воррен Баффет, вважають криптовалюти спекулятивною бульбашкою[⇨].

Короткий огляд[ред. | ред. код]

Обмін Nxt

Кожна криптовалюта побудована за технологією блокчейн. Першою криптовалютою став Біткойн, створений розробником або групою розробників під псевдонімом Сатосі Накамото 2009 року.

Криптовалюти не мають центрального органу управління. Усі операції перевіряються мережею учасників, тобто іншими користувачами. Кожна операція комплектується з іншими для формування блоку, з яких складається безперервний ланцюг. Кожен блок має криптографічне посилання на попередника, що робить неможливим зміну інформації в одному блоці без необхідності внесення змін в усі наступні. Тому підробити або скасувати запис неможливо або дуже витратно.

До липня 2013 року програмне забезпечення всіх криптовалют, крім XRP (Ripple), базувалося на коді системи Bitcoin. Потім стали з'являтись незалежно розроблені платформи, які мають додаткові функції. До таких криптоплатформ відносяться BitShares, Mastercoin, Nxt; анонсуються й інші платформи.

У криптовалютах немає примусового повернення платежів, бо немає адміністрування, кошти не можуть бути примусово заморожені або вилучені без доступу до приватного ключа власника[3][4]. Однак є можливості укладання угод за участю посередника, коли для завершення або скасування угоди потрібна згода всіх трьох або довільних двох сторін. Учасники угоди можуть добровільно тимчасово взаємно блокувати свої кошти як заставу[5][6]. Точніше, криптовалюта буде перерахована на спеціальний рахунок, для розпорядження яким потрібна згода всіх або кількох сторін. При цьому будь-яка сторона самостійно не спроможна виконати будь-яку операцію.

Як правило, у криптовалют є верхня межа загального обсягу емісії[3][7]. Однак у деяких криптовалютах, таких як PPCoin, Novacoin, Sifcoin та інших, відсутня фіксована верхня межа загального обсягу емісії[8] і можлива як емісія за рахунок наявних накопичень[8], так і демісія шляхом обов'язкового знищення невеликої фіксованої суми в кожній транзакції.

Всі криптовалюти використовуються псевдонімно — зміст транзакцій відкритий, не шифрований, але в них є інформація лише про номери рахунків і немає інформації про власників цих рахунків. Проте особу користувача може бути встановлено, якщо відома необхідна додаткова інформація. Ведуться розробки, де планується замінити псевдонімність на анонімність[9][10][11][12].

Історія[ред. | ред. код]

Гаманець Monero у мобільному телефоні

Криптографія з метою конфіденційних платежів почала використовуватися з 1990 року в системі DigiCash Девіда Чома, компанія якого збанкрутувала в 1998 році[13]. Однак, його платіжна система була централізованою, а вперше термін «криптовалюта» почав використовуватися після появи пірингової платіжної системи Bitcoin, яка була розроблена в 2009 році людиною або групою осіб під псевдонімом Сатосі Накамото[14] і використовує хешування SHA-256 і систему proof-of-work[15].

Пізніше з'явилися інші незалежні від Bitcoin криптовалюти, звані форками Bitcoin: Namecoin (децентралізована DNS, що використовує однойменну криптовалюту[16][17] для реєстрації внутрішніх доменів .bit), Litecoin (використовує хешування Scrypt, збільшена верхня межа загальної емісії, зменшено час підтвердження транзакцій), PPCoin (використовує гібридний механізм proof-of-work / Proof-of-stake, не має верхньої межі на загальний обсяг емісії), Novacoin (аналогічна PPCoin, але використовує scrypt і зменшені коефіцієнти, пов'язані з емісією).

Також було створено безліч інших форків, але більшість з них не мають в собі нічого нового (або є точною копією Bitcoin, або їхні відмінності обмежуються тільки значеннями межі і швидкості емісії та/або алгоритмом хеш — функції) і не набули широкого поширення.

Більшість таких форків з'явилося на тлі двох великих, що супроводжуються підвищеною увагою з боку ЗМІ, бульбашок на ринку Bitcoin в 2011 і 2013 роках.

2018 року австралійське місто Агнес Вотерс стало першим містом у світі, де дозволили розрахунки у криптовалюті[18]. У місті можна розплатитися біткойнами, Bitcoin Cash (Bitcoin.​Cash), ефіром (ETH/USD), лайт­коїнами (LTC/USD) і NEM[19]. Також, у співпраці із керівництвом Французької Полінезії, громадська організація, що складається з благодійників, науковців та інвесторів, працює над створенням альтернативи сучасним країнам — проєкту «Плавучий острів» (Floating Island Project). Ця програма передбачає створення штучного острова, де розташовуватимуться будинки для 300 жителів. Утворення матиме власний уряд, а місцевими грошима буде криптовалюта Varyon[20].

За перші пів року 2018 хакери викрали криптовалюти на 1 млрд доларів[21]. За період із січня 2017 року по вересень 2018 тільки північнокорейські хакери вкрали із іноземних бірж криптовалюти на пів мільярда доларів (за даними ООН)[22].

У червні 2020 року американський співак і репер сенегальського походження Akon в інтерв'ю для Bloomberg заявив, що наступного місяця планує випустити власну криптовалюту Akoin[23].

2020[ред. | ред. код]

26 вересня одна з найбільших криптобірж KuCoin повідомила про злам. За одними даними, було вкрадено $150 млн, за іншими — $280 млн. Біржа пообіцяла повернути кошти клієнтам, частину вкрадених коштів (до $130 млн) вдалося заморозити. Це значно більше, ніж пограбування Binance у 2019, коли було вкрадено $70 млн.

2 грудня Верховна Рада України прийняла в першому читанні закон Про віртуальні активи. В ньому легалізується статус криптовалют, майнінг та інші дотичні речі[24][25]. Проєкт закону був поданий на розгляд ВРУ ще 11 червня 2020 року.

2021[ред. | ред. код]

19 квітня Туреччина ввела заборону на криптовалюти, як виняток, дозволивши лише деяким банкам вносити турецьку ліру на криптовалютні біржі, але без надання послуг депозиту чи виведення грошей звідти[26].

Наприкінці вересня КНР повністю заборонив будь-які операції криптовалютами, назвавши їх незаконною фінансовою діяльністю[27].

2022[ред. | ред. код]

15 березня Зеленський підписав Закон[28] «Про віртуальні активи», влада України почала співпрацю з представниками криптосектору на фоні повномасштабного вторгнення РФ.

На початку травня Зеленський заявив про створення глобальної ініціативи United24, в рамках якої країни, бізнес та небайдужі люди можуть зробити пожертви на підтримку України під час війни як у звичайних валютах, так і у криптовалюті. Протягом першого тижня було зібрано понад $25 млн[29].

2024[ред. | ред. код]

Станом на 15 січня, згідно повідомлення видання CoinGecko, з понад 24 тис. криптовалют, що були зареєстровані з 2014 року, 14 039 вже припинили своє існування. Найбільше «мертвих» криптовалют з’явилося в період найбільшого попиту на ринку у 2020-2021 роках. За цей час було запущено 14 244 активи, з яких 7530 (53,6 %) вже припинили існування. Найбільш невдалим роком став 2021 рік, коли з 8160 нових криптовалют 5724 (70 %) було закрито[30][31].

Придбання та обмін[ред. | ред. код]

Існують різні способи отримання криптовалют online. Нові (емітовані) кількості зазвичай розподіляються за встановленими процедурами, специфічними для кожної з криптовалют (майнінг, форжинг, ICO). Майнінг і форжинг спрямовані на побудову блокчейну: творці нових блоків нагороджуються деякою кількістю емітованої криптовалюти і при цьому зазвичай не існує іншого шляху введення її в обіг. ICO є способом залучення фінансування через продаж партій нової криптовалюти, які спочатку були згенеровані і отримані організатором ICO.

Після початкового розподілу нової емісії інші бажаючі можуть отримати криптовалюту від тих, хто нею вже володіє — в обмін на звичайні гроші, або за надані товари або послуги, або як пожертвування або як позику. Обмін можна проводити безпосередньо між зацікавленими особами без посередників або за допомогою будь-якої з численних майданчиків обміну цифрових валют.

Азартні ігри[ред. | ред. код]

Існують щонайменше 20 криптовалют, що використовуються для організації азартних ігор, зокрема, в блокчейн-казино. 10 вересня 2020 року їхня сумарна капіталізація перевищила 150 млн $[32]. Щоденні обсяги торгів такими валютами перевищують 3 млн доларів на день[33].

Цінність[ред. | ред. код]

Люди завжди цінували корисні і незамінні речі. Корисна річ завжди має попит і ціну. Первісна вартість криптовалюти — це вартість витраченої електроенергії. Вторинну вартість визначає попит на цю криптовалюту. Попит може бути трьох видів:

  1. Спекулятивно-інвесторський (купівля криптовалюти в надії продати її дорожче);
  2. Купівля товару (за криптовалюту);
  3. Переказ криптовалюти на інший рахунок без комісії (або менше 0,1 %).

Також важливу роль у ціноутворенні відіграє кінцева або заключна емісія криптовалют.

Список[ред. | ред. код]

Перелік найбільш популярних криптовалют[34]. Загальна їх кількість наприкінці листопада 2013 перевищувала 80. Станом на січень 2018 р. кількість криптовалют становила 1448 одиниць.

Станом на початок 2021 року вартість основних криптовалют сягнула трохи більше 1 трильйона доларів США[35]. Основна частина припадала на біткойни, вартість яких сягнула майже 40 тисяч доларів США за одиницю, а вартість всіх біткойнів у обігу перевищила 700 млрд доларів США. Вартість Ether сягнула майже 140 млрд доларів США, вартість Tether — 22 млрд, Litecoin — $11 млрд, та Bitcoin Cash — $8 млрд[36].

Валюта Код Рік появи Автор Активність Сайт Ринкова капіталізація (березень 2015) Хеш Примітка
Bitcoin BTC, XBT 2009 Satoshi Nakamoto Так bitcoin.org [Архівовано 2 вересня 2021 у Wayback Machine.] ~ 3.7 мільярдів USD SHA-256 Перша і найпопулярніша криптовалюта, proof-of-work
Litecoin LTC 2011 Coblee Так litecoin.org [Архівовано 28 грудня 2021 у Wayback Machine.] ~ 68 мільйонів USD Scrypt proof-of-work
Namecoin NMC 2011 Vinced Так dot-bit.org ~ 5 мільйона USD SHA-256 proof-of-work. Створена для використання як децентралізована DNS для утруднення інтернет-цензури.
Ripple XRP 2011 Ripple Labs Inc. Так ripple.com [Архівовано 23 березня 2021 у Wayback Machine.] ~ 342 мільйони [[USD] Н/Д Платіжна система, біржа цифрових активів і криптовалюти. Вихідний код не заснований на коді Bitcoin.
Peercoin PPC 2012 Sunny King Так ppcoin.org [Архівовано 20 листопада 2013 у Wayback Machine.] ~ 8 мільйона USD SHA-256 гібридний механізм proof-of-work / proof-of-stake, не має верхньої межі на загальний обсяг емісії.
Quark QRK 2013 Max Guevara Так qrk.cc [Архівовано 21 грудня 2021 у Wayback Machine.] ~ 400 тисяч USD (blake, Bmw, Grøstl, JH, Keccak, Skein) Підтвердження транзакцій відбувається за 30 секунд. Гібридний механізм proof-of-work / proof-of-stake [уточнити].
NXT NXT 2013 BCNext Так nxt.org [Архівовано 29 липня 2017 у Wayback Machine.] ~ 12 мільйони USD SHA-256 Proof-of-stake. Створена для використання як платіжний інструмент на децентралізованої платформі Nxt.

Лідери криптовалют змінюються трохи не щомісяця, але постійними резидентами топ-10 є Біткойн, Ethereum, Ripple та NEM.

Основні ринки[ред. | ред. код]

Станом на 2015 р. найбільшими майданчиками торгів для різних криптовалют є BTC-e, Coinbase, Mcxnow, Cryptsy і Vircurex. Великими майданчиками, орієнтованими тільки на Bitcoin, є Bitfinex, BitStamp і BTC China[37].

Однак, BTC-e припинив роботу 25 липня 2017 року після затримання адміністратора цієї біржі, Олександра Вінника (англ. Alexander Vinnik, рос. Александр Винник) в Греції, в курортному регіоні Халкідікі неподалік від Салонік[38]. Вінника підозрюють в участі у злочинній групі, яка відмивала гроші, отримані незаконним шляхом, протягом кількох років[39].

Станом на 2018 р. найбільшими майданчиками торгів є Coinbase, Bitfinex, BitStamp, Bittrex. Майданчики-лідери весь час змінюються в залежності від коливань ринку. Так свого часу лідерами по черзі були японські, китайські та корейські біржі.

Заключна емісія криптовалют[ред. | ред. код]

Основні криптовалюти засновані на межі загального обсягу емісії:

  • (BTC) Bitcoin — 21 мільйон монет;
  • (LTC) Litecoin — 84 мільйони монет.

Критика[ред. | ред. код]

  • Розробник клієнта мережі Bitcoin Ґевін Андріс висловив занепокоєння тим, що деякі криптовалюти можуть бути шахрайськими[40].
  • Один з найуспішніших та найбагатших інвесторів у світі Воррен Баффет висловив таку думку про криптовалюти: «Дивіться, ось я відриваю ґудзик, і ми використовуємо його, як невеликий токен. Я пропоную вам його за $1000 і сподіваюся, що під кінець дня він виросте до $2000. Люди, звичайно, будуть створювати їх (такі токени) у величезних кількостях. Це інструмент для азартних ігор, з ним пов'язано багато шахрайства, і люди втрачали великі гроші»[41].
  • Білл Гейтс вважає, що криптовалюти, зокрема й NFT, повністю ґрунтуються на «пошуку більшого дурня»[en][42].
  • Криптовалюти порівнюють з схемами Понці, пірамідами[43] та економічними бульбашками[44].
  • Є багато прикладів величезних втрат та банкрутств через злам систем безпеки, наприклад крах Mt. Gox[45], втрати в Tether[46], Bitcoin Gold[47], Coincheck[48] тощо, а також фінансового шахрайства, як-от збанкрутілі Celsius Network чи FTX. Звіт для ЄС стверджує, що користувачі втрачають криптоактиви на сотні мільйонів доларів через злами сервісів обміну криптовалют[49].
  • Дослідження Forbes 2022 року показало, що більше половини всього заявленого обсягу торгів біткойнами на 157 сервісах обміну криптовалют має ознаки «вош-трейдингу»[en], спрямованого на маніпулювання ціною криптовалют[50][51].
  • Також криптовалюти, як і звичайна готівка, систематично використовуються для відмивання грошей[52][53] та обходу санкцій[54][55].
  • Банк міжнародних розрахунків у частині V свого річного звіту за 2018 рік підсумував критику криптовалют, а саме нестабільність цін, високе споживання енергії, висока й мінлива комісія, шахрайство на сервісах обміну, вразливість до знецінення через розгалуження різних версій (форкінг) і вплив майнерів[56][57][58].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Схема доказу виконання деякої роботи, коли результат важко отримати, але його легко перевірити.
  2. Схема доказу через поточний баланс на рахунку, який легко перевірити, але важко підробити.
  1. https://web.archive.org/web/20221211121847/https://coinmarketcap.com/
  2. Cryptocurrencies: What Are They?. Schwab Brokerage (англ.). Процитовано 8 лютого 2024. 
  3. а б Crypto currency [Архівовано 18 травня 2020 у Wayback Machine.], Forbes, 26-05-2013
  4. Here's why Bitcoin is the future of money [Архівовано 27 січня 2014 у Wayback Machine.], cnet, 26-05-2013
  5. Oleg Andreev — Contracts without trust or third parties. Архів оригіналу за 23 червня 2015. Процитовано 23 червня 2015. 
  6. біткойн — це набагато більше ніж просто грошові перекази / Хабрахабр. Архів оригіналу за 9 травня 2015. Процитовано 23 червня 2015. 
  7. How Cryptocurrencies Could Upend Banks 'Monetary Role [Архівовано 27 вересня 2013 у Wayback Machine.], American Banker, 26-05-2013
  8. а б Secure & amp; amp; Sustainable Cryptocoin. Архів оригіналу за 5 серпня 2013. Процитовано 23 червня 2015. 
  9. 'Zerocoin' Add-on For Bitcoin Could Make It Truly Anonymous And Untraceable[недоступне посилання з липня 2019], Forbes, 26-05- 2013
  10. Zerocoin: Anonymous Distributed E-Cash from Bitcoin[недоступне посилання з липня 2019], The Johns Hopkins University Department of Computer Science, 26-05-2013
  11. zerocoin.org[недоступне посилання з липня 2019], 26-05-2013
  12. This is Huge: Gold 2.0 — Can code and competition build a better Bitcoin?[недоступне посилання з липня 2019], New Bitcoin World, 26-05- 2013
  13. Девід Чом: «Цифрова готівка замінить паперову!» — Журнал «Компьютерра» [недоступне посилання з липня 2019]
  14. Bitcoin developer chats about regulation, open source, and the elusive Satoshi Nakamoto[недоступне посилання з липня 2019], PCWorld, 26-05-2013
  15. What is Bitcoin Mining?[недоступне посилання з липня 2019], The Genesis Block, 26-05-2013
  16. Новина про старт торгів з Namecoin на Btc-e [недоступне посилання з липня 2019]
  17. Wary of Bitcoin? A guide to some other cryptocurrencies |Ars Technica[недоступне посилання з липня 2019]
  18. В Австралии появился первый «криптовалютный город». INSIDER PRO. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 9 червня 2018. 
  19. В Австралії з'явилося перше «криптовалютне місто» [Архівовано 12 червня 2018 у Wayback Machine.], Економічна правда, 5 червня 2018
  20. У Тихому океані може з’явитися острівна держава із власним урядом і криптовалютою. Tokar.ua (uk-UA). 25 травня 2018. Архів оригіналу за 10 липня 2018. Процитовано 15 вересня 2018. 
  21. З початку року хакери вкрали 1,1 мільярда доларів в криптовалюті [Архівовано 12 червня 2018 у Wayback Machine.], Економічна правда, 8 червня 2018
  22. Записка Председателя Совета Безопасности [Архівовано 24 вересня 2020 у Wayback Machine.], 12 марта 2019, п.109-115, ст.58-59
  23. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Архів оригіналу за 22 червня 2020. Процитовано 21 червня 2020. 
  24. Рада приняла в первом чтении законопроєкт «О виртуальных активах», призванный окончательно урегулировать рынок криптовалют [Архівовано 2 грудня 2020 у Wayback Machine.], ІТС, 2 грудня 2020
  25. Проєкт Закону про віртуальні активи. Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 2 грудня 2020. 
  26. Туреччина ввела повну заборону на криптовалюту. Tokar.ua. 19 квітня 2021. Архів оригіналу за 19 квітня 2021. Процитовано 19 квітня 2021. 
  27. У Китаї заборонили всі операції з криптовалютами. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 28 вересня 2021. Процитовано 28 вересня 2021. 
  28. Регулювання криптовалют в Україні: що передбачає Закон про віртуальні активи | БІЗНЕС. biz.ligazakon.net. Процитовано 19 липня 2022. 
  29. За тиждень роботи платформа для збору коштів на підтримку України зібрала $25 мільйонів. www.unian.ua (укр.). Процитовано 19 липня 2022. 
  30. Dead Coins: Over 50 % of Cryptocurrencies Have Failed. // By Shaun Paul Lee. Updated January 15 2024
  31. 50 % випущених за 10 років криптовалют припинили своє існування. // Автор: Артем Житкевич. 16.01.2024
  32. Davies, Craig (10 вересня 2020). Gambling cryptocurrencies worth more than $150m. CasinoBeats (амер.). Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 17 вересня 2020. 
  33. Ринкова капіталізація криптовалют для азартних ігор перевищила 150 млн доларів. slotokingua.com. Архів оригіналу за 12 квітня 2021. Процитовано 18 вересня 2020. 
  34. Reuven Cohen (27 листопада 2013). The Top 30 Crypto-Currency Market Capitalizations In One Place (англ.). Forbes. Процитовано 14 грудня 2013. [недоступне посилання з липня 2019]
  35. Bloomberg (1 липня 2021). Мільярдні доходи: скільки заробили американці та українці на злеті цін на біткойн. 24tv.ua. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021. 
  36. Timothy B. Lee (7 січня 2021). The world’s cryptocurrency is now worth more than $1 trillion. Ars Technica. Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 8 січня 2021. 
  37. http://news.cnet.com/8301-31322_3-57581952-256/heres-why-bitcoin-is-the-future-of-money/0[недоступне посилання]
  38. Russian National And Bitcoin Exchange Charged In 21-Count Indictment For Operating Alleged International Money Laundering Scheme And Allegedly Laundering Funds From Hack Of Mt. Gox. Архів оригіналу за 27 липня 2017. Процитовано 27 липня 2017. 
  39. В Греции по делу об отмывании через биткоины задержали россиянина. BBC Русская Служба. 26 июля 2017. Архів оригіналу за 29 липня 2017. Процитовано 27 липня 2017. 
  40. Here's why Bitcoin is the future of money / Molly Wood // Cnet. — . — Дата звернення: 06.04.2013.
  41. Уоррен Баффетт назвал биткоин инструментом для азартных игр | ForkLog. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 12 травня 2020. 
  42. Browne, Ryan (15 червня 2022). Bill Gates says crypto and NFTs are '100% based on greater fool theory'. CNBC (англ.). Процитовано 15 лютого 2024. 
  43. Cryptocurrency is a giant multi-level marketing scheme. Quartz (англ.). 28 лютого 2018. Процитовано 15 лютого 2024. 
  44. https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3090405.  {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)
  45. Mt. Gox Seeks Bankruptcy After $480 Million Bitcoin Loss. Bloomberg.com (англ.). 28 лютого 2014. Процитовано 15 лютого 2024. 
  46. Russell, Jon (21 листопада 2017). Tether, a startup that works with bitcoin exchanges, claims a hacker stole $31M. TechCrunch (амер.). Процитовано 15 лютого 2024. 
  47. Bitcoin Gold delisted from major cryptocurrency exchange after refusing to pay hack damages. ZDNET (англ.). Процитовано 15 лютого 2024. 
  48. Shane, Daniel (29 січня 2018). $530 million cryptocurrency heist may be biggest ever. CNNMoney. Процитовано 15 лютого 2024. 
  49. https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2020/648779/IPOL_STU(2020)648779_EN.pdf.  {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)
  50. Paz, Javier. A new Forbes analysis of 157 crypto exchanges finds that 51% of the daily bitcoin trading volume being reported is likely bogus.. Forbes (англ.). Процитовано 16 лютого 2024. 
  51. Six Months After Bitwise, Wash Trading Lives on in Crypto | Finance Magnates. Financial and Business News | Finance Magnates (англ.). 25 вересня 2019. Процитовано 15 лютого 2024. 
  52. Crypto money laundering rises 30%, report finds (en-GB). 26 січня 2022. Процитовано 15 лютого 2024. 
  53. Cryptocurrency money laundering on DeFi skyrockets. Pinsent Masons (en-GB). 15 лютого 2024. Процитовано 15 лютого 2024. 
  54. Sun, Mengqi. U.S. Warns Banks, Crypto Firms Against Potential Efforts to Evade Russian Sanctions. WSJ (амер.). Процитовано 15 лютого 2024. 
  55. US cryptocurrency expert jailed for helping North Korea evade sanctions (en-GB). 13 квітня 2022. Процитовано 15 лютого 2024. 
  56. V. Cryptocurrencies: looking beyond the hype. 
  57. Cryptocurrencies can't replace money without 'bringing the internet to a halt'. ABC News (en-AU). 18 червня 2018. Процитовано 15 лютого 2024. 
  58. Twitter; Instagram; Email; Facebook (18 червня 2018). Column: Is this scathing report the death knell for bitcoin?. Los Angeles Times (амер.). Процитовано 15 лютого 2024. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]